Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

2006: Dla open source to był rok zaskoczeń

30-12-2006, 11:20

Śmiało można powiedzieć, że kończący się rok przyniósł fanom wolnego i otwartego oprogramowania kilka takich wydarzeń, których wcale by się nie spodziewali. Były obok nich także wiadomości nie najlepsze, ale zdecydowanie więcej było tych dobrych. Zapraszam na krótki przegląd wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 2006 i były ważne dla świata FOSS.

robot sprzątający

reklama


ciąg dalszy...

Nieco mniejszym zaskoczeniem był atak na szkic trzeciej licencji GPL jaki przypuścił Linus Torvalds, twórca Linuksa. W swojej wypowiedzi na serwisie Groklaw stwierdził on, że funkcjonująca od wielu lat GPL 2 jest prosta i zrozumiała. Tymczasem GPL 3 chce pójść dalej, narzucając niektórym (np. producentom sprzętu) obowiązki związane z "wolnością".

Ukłon w stronę open source zrobiła firma Google, która ogłosiła utworzenie własnego repozytorium projektów open source, alternatywnego dla SourceForge. Przedstawiciele Google stwierdzili, że to właśnie wolne i otwarte oprogramowanie może przynieść przemysłowi IT świeżość i innowację.

Sierpień


Na początku sierpnia przedstawiciele projektu Fedora oficjalnie wezwali ładniejszą część ludzkości (tj. kobiety) do aktywnego udziału w tworzeniu otwartego oprogramowania. Jednocześnie zwrócono uwagę na to, że kobiety, choć często dyskryminowane w środowiskach open source, są również twórcami ważnych części kodu.

Firma Sun zaczęła powoli ujawniać, że zacznie udostępniać ważne komponenty Javy jako projekty open source. Okazało się również, że plany Sun związane z otwieraniem Javy mogą zajść dalej niż spodziewano sie wcześniej.

Zaskoczeniem miesiąca było zaproszenie deweloperów Firefoksa do... siedziby Microsoftu. Wybrani programiści mieli przez cztery dni pracować wspólnie z kolegami z Microsoftu nad interoperacyjnością Firefoksa i nowego systemu Windows Vista. Zaproszenie przyjęto.

Rozczarowaniem miesiąca było natomiast ogłoszenie, że administracja stanu Massachusetts nadal będzie w swojej polityce wspierać format ODF, ale wielkiej migracji na OpenOffice.org nie będzie. Przeciwko otwartemu pakietowi zaprotestowali niepełnosprawni, którzy uważają MS Office za pakiet gwarantujący lepsza dostępność. Mimo, że dokumentacja będzie otwarta, to trzeba powiedzieć szczerze, że "legenda o migracji w Massachusetts" upadła.

Miłą sierpniową niespodzianką była natomiast rezygnacja firmy Linspire z opłat za korzystanie z technologii Click 'N Run i ogłoszenie, iż technologia ta zostanie udostępniona na zasadach Open Source.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag podsumowaniatag open source