Śmiało można powiedzieć, że kończący się rok przyniósł fanom wolnego i otwartego oprogramowania kilka takich wydarzeń, których wcale by się nie spodziewali. Były obok nich także wiadomości nie najlepsze, ale zdecydowanie więcej było tych dobrych. Zapraszam na krótki przegląd wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 2006 i były ważne dla świata FOSS.
reklama
Rok 2006 miłośnicy FOSS rozpoczęli od wiadomości o tym, że w Massachusetts Institute of Technology ma zostać przedstawiony szkic trzeciej wersji Powszechnej Licencji Publicznej GPL. O nowej licencji mówiono już wcześniej. Miała ona dostosować licencjonowanie wolnego oprogramowania do nowych warunków na rynku, na którym pojawiły się takie zagrożenia dla wolności jak DRM i patenty na oprogramowanie.
Potem przyszła wiadomość nie najlepsza. Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych potwierdził prawa licencyjne firmy Microsoft do systemu plików FAT. Jak dotąd jednak decyzja ta nie miała negatywnego wpływu na system Linux, a tego właśnie się obawiano.
Zaskoczeniem miesiąca okazało się ogłoszenie współpracy Open Source Development Labs z... Urzędem Patentów Patentów i Znaków Towarowych. Na mocy tego porozumienia firmy dostarczające otwarte rozwiązania miały informować urząd o "złych patentach". Ten świetny z pozoru pomysł dziewięć miesięcy później w ostrych słowach skrytykował Richard Stallman twierdząc, że projekt tylko przysłuży się do ukrycia absurdów związanych z patentami na oprogramowanie.
Drugi miesiąc mijającego roku zaczął się dobrymi wieściami dla twórców i miłośników Firefoksa. Jego interoperacyjność, stabilność, bezpieczeństwo i zgodność ze standardami W3C przekonały francuską żandarmerię do migracji na tę przeglądarkę i klienta poczty Thunderbird.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*