W Sejmie e-papierosy i TTIP, a w pracy Pokemony? Przegląd (e)prawny 22.07.2016

22-07-2016, 15:10

Co ustalił Sejm w temacie e-papierosów? Co z uchwałami dotyczącymi TTIP i CETA? Czy kodeks pracy chroni trenerów Pokemonów? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

O TTIP i CETA w Sejmie 

Posłowie przeprowadzili pierwsze czytanie dwóch projektów uchwał: poselskiego projektu uchwały w sprawie umów międzynarodowych TTIP i CETA oraz poselskiego projektu uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zaproponowanego przez Komisję Europejską trybu ratyfikacji umowy między Unią Europejską a Kanadą - CETA bez akceptacji państw członkowskich. Celem drugiego dokumentu jest wyrażenie sprzeciwu wobec stanowiska Komisji Europejskiej, która namawia do tymczasowego wdrożenia umowy, zanim nastąpi ratyfikacja w parlamentach krajowych. Zdaniem wnioskodawców niezbędna jest ratyfikacja przez wszystkie państwa tworzące Unię Europejską. 

280 posłów było przeciw odrzuceniu tej drugiej uchwały w pierwszym czytaniu. Projekt został skierowany do komisji ds. UE. Jeśli interesują was imienne wyniki głosowania to znajdziecie je na stronie Sejmu. Czytając wyniki pamiętajcie, że głosowano za odrzuceniem lub przeciw odrzuceniu.

Są też imienne wyniki w sprawie pierwszego czytania poselskiego projektu uchwały w sprawie umów międzynarodowych TTIP i CETA

Sejm: zwiększony nadzór nad e-paleniem

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ta ustawa ma uregulować handel e-papierosami wprowadzając m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych osobom, które nie ukończyły 18 lat. Papierosów elektronicznych, podobnie jak tradycyjnych, nie będzie można "palić" w miejscach publicznych. Wprowadzony będzie zakaz sprzedaży transgranicznej na odległość (np. przez internet) wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów oraz pojemników z płynem zawierającym nikotynę do ponownego ich napełniania.

Poprawki wprowadzone przez Senat dotyczyły głównie kwestii redakcyjnych. Jedna merytoryczna poprawka dotyczyła wydłużenia okresu na dostosowanie się do przepisów.   

Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta. Miłośnicy e-palenia uważają, że doszło do poważnego ograniczenia sprzedaży legalnego produktu. Poza tym mogą się pojawić problemy z interpretacją przepisów o zakasie reklamowania e-papierosów. Ministerstwo Zdrowia było nieubłagane.

NIK: Finanse publiczne nieprzejrzyste

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się systemowi sprawozdań dotyczących finansów publicznych. Ustaliła, że ten system nie był w kontrolowanym okresie przejrzysty. Nie dostarczał on spójnych danych, które przedstawiałyby rzeczywisty obraz procesów zachodzących w państwie. Rozbieżności dotyczyły nawet danych kluczowych dla finansowej oceny państwa, takich jak łączne wielkości dochodów i wydatków publicznych oraz rozmiar długu publicznego. W rezultacie dane zawarte w różnego typu sprawozdaniach mogły prowadzić użytkowników do sprzecznych wniosków. Szczegóły w raporcie na stronie NIK

Prawo cytatu obejmuje całe teksty?

Pobieranie pełnych artykułów z gazet i ich sprzedawanie w ramach monitoringu mediów jest legalne – taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Poznaniu. Zapadł on w procesie, jaki wydawca Dziennika Gazety Prawnej spółka Infor Biznes wytoczył firmie Press-Service Monitoring Mediów. Sąd uznał, że kopiowanie całych artykułów, grupowanie ich, a następnie odpłatne udostępnianie odbiorcom mieści się w prawie do cytatu. Szczegóły w Gazecie Prawnej

Czy mogę być zwolniony za Pokemony? 

Obowiązki trenera Pokemonów mogą kolidować z obowiązkami pracownika. Może się zdarzyć, że „całkiem przypadkiem” podczas pracy pracownik otrzyma sygnał, że w pobliżu jego biura czai się rzadki Pokemon. Czy natychmiastowe porzucenie obowiązków i ruszenie w pościg jest akceptowalne z punktu widzenia prawa pracy? Możecie o tym poczytać w bardzo ciekawym wpisie na blogu Kodeks w w pracy.

Windows 10 za bardzo wścibski

Francuski organ ochrony danych - CNIL - formalnie wezwał firmę Microsoft do zaprzestania zbierania danych użytkowników bez ich wyraźnej zgody. CNIL uważa, że firma zbiera dane o używaniu urządzeń aby identyfikować kwestie istotne dla ulepszania produktów. CNIL uważa, że wcale nie jest to niezbędne aby dostarczać usługi takie jak Windows Store. Francuski organ uważa też, że Microsoft niewystarczająco dba o bezpieczeństwo danych. Ze szczegółami sprawy można się zapoznać na stronie CNIL

Władze kontra drony

W Kalifornii aresztowano mężczyznę, który latał dronem nad pożarem. To uniemożliwiło strażakom gaszenie pożaru z powietrza bo dron stanowił zagrożenie dla statku powietrznego ze środkiem gaśniczym. Strażacy od dawna apelują o nielatanie nad pożarami, ale po raz pierwszy słyszeliśmy o aresztowaniu (zob. tekst w Ars Technica). 

Poza tym w USA trwa ciekawy spór pomiędzy Federalnym Zarządem Lotnictwa a obywatelem, który opublikował na YouTube filmy z dronami wyposażonymi w broń palną i miotacz ognia. Federalny zarząd lotnictwa uruchomił sledztwo w tej sprawie, ale mężczyzna podnosił, że FAA nie ma prawa do regulowania takich lotów. Niestety sąd w Connecticut był innego zdania. O szczegółach tej sprawy również pisze Ars TechnicaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.