Podział TP: UKE rozpoczyna konsultacje

05-08-2009, 12:20

Dokument konsultacyjny na temat zasadności przeprowadzenia rozdziału funkcjonalnego Telekomunikacji Polskiej przedstawiła Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z dokumentu wynika, że Prezes UKE ocenia podział funkcjonalny jako zdecydowanie korzystny dla rynku.

W komunikacie UKE dotyczącym rozpoczęcia konsultacji czytamy, że Telekomunikacja Polska od dłuższego czasu stosuje praktyki dyskryminujące innych uczestników rynku telekomunikacyjnego, utrudniając lub nawet uniemożliwiając im stworzenie konkurencyjnych ofert rynkowych. Zdaniem regulatora przeprowadzone analizy i kontrole oraz skargi od operatorów alternatywnych wskazują na to, że TP stale uchyla się od wykonywania nałożonych na nią środków zaradczych.

Przedstawiony przez UKE dokument konsultacyjny przedstawia rozdział funkcjonalny i jego podstawowe elementy. Pokazuje  również dotychczasowe działania regulacyjne i ich efekty, a także analizuje obecną sytuację na istotnych rynkach: detalicznego dostępu do internetu oraz dwóch hurtowych rynkach świadczenia usługi BSA i LLU.

Ponadto dokument opisuje doświadczenia z podziałem funkcjonalnym w innych państwach, przedstawia podstawy prawne podziału funkcjonalnego i jego spodziewane efekty.

UKE zauważa, że zarówno podział funkcjonalny, jak i strukturalny stał się faktem już w kilku państwach. W innych krajach operatorzy o znaczącej pozycji na rynku sami wprowadzili stosowne rozwiązania (np. odpowiednie rozdzielenie systemów IT) zapewniające realizację obowiązku niedyskryminacji.

Zdaniem UKE analizy jednoznacznie wskazały, że zintegrowana pionowo Telekomunikacja Polska posiada bardzo wyraźną przewagę rynkową nad pozostałymi podmiotami. Dowodem na to ma być chociażby rynek usług dostępu szerokopasmowego. Pomimo upływu trzech lat od momentu wprowadzenia oferty ramowej na usługę BSA, liczba dotychczas udostępnionych łączy w trybie BSA stanowi zaledwie 4,7% wszystkich łączy xDSL operatora zasiedziałego.

UKE zachęca wszystkich zainteresowanych do analizy dokumentu i przekazania swoich stanowisk. W komunikacie Prezes UKE przedstawiła listę pytań, które mają ułatwić zebranie opinii rynku i przeprowadzenie dalszej dyskusji na temat przyszłości rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Pytania dotyczą ogólnej oceny zasadności wprowadzenia podziału, oceny poszczególnych rozwiązań zaproponowanych w dokumencie oraz oceny skutków podziału.

Choć prace nad podziałem trwają, to warto mieć na uwadze, że istnieje jeszcze szansa na ich wstrzymanie. W ubiegły piątek odbyło się spotkanie Anny Streżyńskiej z przedstawicielami Telekomunikacji Polskiej oraz jej konkurentów. Wstępnie ustalono, że jest szansa na osiągnięcie kompromisu. Kolejne spotkanie odbędzie się 11 sierpnia.


Następny artykuł » zamknij

Balladyna wabi przez Twittera

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930