Telekomunikacja Polska rozpocznie we wrześniu podłączanie polskich bibliotek do internetu. To wynik zawartego z MSWiA oraz MKiDN porozumienia.
Polskie biblioteki w znakomitej większości borykają się z problemem malejącej liczby czytelników. Wynika to z ich małej atrakcyjności, a także braku odpowiedniej oferty. I nie chodzi tylko o najnowsze pozycje książkowe. Skończyły się bowiem czasy, gdy w bibliotece wypożyczało się jedynie książki. Miejsca te winny przyciągać mieszkańców, stanowić lokalne centra kultury.
Dlatego też część bibliotek organizuje zajęcia dla młodzieży, naukę języków obcych, umożliwia wypożyczanie filmów oraz muzyki, a także dostęp do internetu. To ostatnie jest szczególnie istotne dla bibliotek we wsiach oraz małych miastach, gdzie oferta kulturalna i edukacyjna nie jest duża, a możliwość surfowania po sieci ograniczona jest do bogatszych rodzin. Taki stan rzeczy ma zmienić umowa zawarta między Telekomunikacją Polską, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Największy polski operator telefonii stacjonarnej odpowiedzialny będzie za zapewnienie bibliotekom dostępu do internetu. Maciej Witucki chce, by stał się on normalnym narzędziem pracy polskich bibliotek, by mogły one w sposób nowoczesny pełnić funkcje ważnych elementów życia społecznego i oświatowego.
Z analiz operatora wynika, że dostępu do internetu nie ma aż 40 procent z 8500 bibliotek, aż 2500 z nich znajduje się na obszarach wiejskich i w małych miastach. TP deklaruje, że będzie mogła rozpocząć podłączanie bibliotek już we wrześniu br. Wykorzysta do tego technologię CDMA.
Umowa zawarta została na 3 lata.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*