Internet dla bibliotek od TP

06-08-2009, 20:24

Telekomunikacja Polska rozpocznie we wrześniu podłączanie polskich bibliotek do internetu. To wynik zawartego z MSWiA oraz MKiDN porozumienia.

Polskie biblioteki w znakomitej większości borykają się z problemem malejącej liczby czytelników. Wynika to z ich małej atrakcyjności, a także braku odpowiedniej oferty. I nie chodzi tylko o najnowsze pozycje książkowe. Skończyły się bowiem czasy, gdy w bibliotece wypożyczało się jedynie książki. Miejsca te winny przyciągać mieszkańców, stanowić lokalne centra kultury.

Dlatego też część bibliotek organizuje zajęcia dla młodzieży, naukę języków obcych, umożliwia wypożyczanie filmów oraz muzyki, a także dostęp do internetu. To ostatnie jest szczególnie istotne dla bibliotek we wsiach oraz małych miastach, gdzie oferta kulturalna i edukacyjna nie jest duża, a możliwość surfowania po sieci ograniczona jest do bogatszych rodzin. Taki stan rzeczy ma zmienić umowa zawarta między Telekomunikacją Polską, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Największy polski operator telefonii stacjonarnej odpowiedzialny będzie za zapewnienie bibliotekom dostępu do internetu. Maciej Witucki chce, by stał się on normalnym narzędziem pracy polskich bibliotek, by mogły one w sposób nowoczesny pełnić funkcje ważnych elementów życia społecznego i oświatowego.

Z analiz operatora wynika, że dostępu do internetu nie ma aż 40 procent z 8500 bibliotek, aż 2500 z nich znajduje się na obszarach wiejskich i w małych miastach. TP deklaruje, że będzie mogła rozpocząć podłączanie bibliotek już we wrześniu br. Wykorzysta do tego technologię CDMA.

Umowa zawarta została na 3 lata.


Następny artykuł » zamknij

Netia: Wyniki za I półrocze

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy