Podpisana ustawa o rejestrze pedofilów, Bitcoiny w PE. Przegląd (e)prawny 3.06.2016

03-06-2016, 15:57

Co z ustawą wprowadzającą rejestr pedofilów? Co ciekawego odpowiedziała Kancelaria Premiera na wniosek o informację dotyczącą inwigilacji dziennikarzy? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Rejestr pedofilów - ustawa podpisana

30 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Rejestr będzie prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości. Będzie się składał z części publicznej oraz części z dostępem ograniczonym. W Rejestrze publicznym zamieszczane będą dane o osobach: prawomocnie skazanych, przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne i wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające, jeśli w kwalifikacji prawnej przyjętej w orzeczeniu powołano art. 197 § 3 pkt 2 lub § 4 Kodeksu karnego, lub które popełniły przestępstwo, o którym mowa w art. 2 ustawy, będąc uprzednio skazanymi na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo, o którym mowa w art. 2, jeśli którekolwiek z tych przestępstw zostało popełnione na szkodę małoletniego.

Ustawa zakłada też stworzenie policyjnej mapy przestępstw na tle seksualnym. Pisaliśmy o tym w tekście Będzie nie tylko rejestr pedofilów, ale też mapa zagrożeń gwałtami

Uniewinniona sygnalistka 

Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił sygnalistkę Marię Hortis-Dzierzbicką od zarzutu zniesławienia jaki został jej przedstawiony przez szpital po ujawnieniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki (sygn. X Ka 452/16). Sąd wskazał przede wszystkim, że oskarżona działała w interesie publicznym. Sprawę opisuje dokładniej Obserwatorium Wolności Mediów HFPC

Jak stenogram stał się dokumentem

Na początku maja rząd przedstawił podczas sejmowego posiedzenia wyniki audytu działań poprzedniej ekipy. Minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w swoim wystąpieniu skupił się na nielegalnych podsłuchach dziennikarzy i inwigilacji antyrządowych demonstracji. 

Fundacja Panoptykon postanowiła wystąpić z wnioskiem o udostępnienie jawnej części raportu z audytu. Kancelaria Premiera odpowiedziała, że... stenogram z posiedzenia Sejmu jest dostępny na stronie Sejmu. Komentarz do tej sytuacji znajdziecie na stronie Fundacji.

E-podpisy pod inicjatywą obywatelską?

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z postulatem wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych, które umożliwią osobom popierającym obywatelski projekt ustawy składanie podpisów drogą elektroniczną. Wykorzystanie nowoczesnych technologii może przyczynić się - zdaniem Rzecznika - do zwiększenia udziału obywateli w życiu publicznym.

Problematyka ta była podejmowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a także w toku prac sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji. Prace te nie zostały jednak zakończone.

O Bitcoinach w Parlamencie Europejskim

Komisja Europejska powinna ustanowić zespół zadaniowy do monitorowania wirtualnych walut takich jak Bitcoin. Takiego zdania byli europosłowie, którzy przyjęli rezolucję w tej sprawie. Posłowie podkreślili, że należy uniknąć hamowania innowacji, ale należy monitorować rozwój wirtualnych walut. Warto wiedzieć, że Komisja Europejska rozważa obecnie objęcie platform wymiany wirtualnych walut zakresem dyrektywy przeciwko praniu pieniędzy. 

Rezolucja Parlamentu została przyjęta 542 głosami za, przy 51 głosach przeciwko. 

Yahoo publikuje National Security Letters

National Security Letters (NSL) to stosowane przez FBI żądania ujawnienia informacji w sprawach dotyczący bezpieczeństwa narodowego. Firma Yahoo zdecydowała się na opublikowanie takich listów, które zwykle są utajniane i nie można o nich informować. Firma twierdzi, że mogła sobie pozwolić na publikację dzięki zmianom w USA Freedom Act. Krytycy amerykańskich służb od dawna mówili o tym, że NSL to narzędzia stosowane bez wystarczającego nadzoru. Szczegóły w The Verge

Francja chce wycisnąć podatki z Gooogle

Francja ma zamiar dążyć do tego, żeby wyegzekwować podatki od międzynarodowych korporacji działających na jej ziemi. Zapowiedział to minister finansów Michel Sapin. Wcześniej francuska policja wkroczyła m.in. do siedziby Google w Paryżu. Przeszukano też siedzibę McDonalda. Google zapewnia, że działa zgodnie z francuskim prawem, a tymczasem źródła zbliżone do francuskich władz mówią, że być może jest możliwość wyciągnięcia 1,6 mld euro od Google. O szczegółach pisze ReutersSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.