Czy rejestracja numeru na kartę wymaga kserowania dowodu osobistego? Dlaczego Prezydent naraził się miłośnikom e-papierosów? Co grozi w Belgii łapaczom Pokemonów? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.
reklama
poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.
Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ustawa obejmuje zakazem palenia wyrobów tytoniowych, również palenie papierosów elektronicznych, z wyjątkiem palarni i innych miejsc do tego wyznaczonych. Zabronione będzie także udostępnianie wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18.
Konsekwencją rozszerzenia ww. zakazu, są regulacje zabraniające sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych w tych samych miejscach, w których obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ustawa zabrania również sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na odległość, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części. Wspominaliśmy już o tym, że miłośnikom e-papierosów to się nie podoba i obawiają się oni rozwoju szarej strefy handlu e-papierosami.
GIODO ostrzega, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni na potrzeby rejestracji kart pre-paid nie powinni pozyskiwać kopii dokumentów tożsamości. Przepisy wyraźnie wskazują dane, jakie abonent - kupujący kartę pre-paid jest obowiązany podać dostawcy usług przedpłaconych.
- Proces pozyskiwania podczas rejestracji kart pre-paid kopii (ksero lub skanu) dokumentu tożsamości przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych może zatem prowadzić do pozyskiwania nadmiarowego, niewymaganego przepisami prawa zakresu danych osobowych i z tego powodu taki sposób pozyskiwania danych nie powinien być stosowany - uważa GIODO. Podobnego zdania jest UKE.
GIODO już nie raz podkreślał, że kopie dowodów osobistych mogą być użyte np. przy wyłudzaniu kredytów. Nie jest dobrze często pozwalać na kopiowanie tak cennego dokumentu.
Kielecka Wyborcza donosi, że kancelaria prawna Bartłomieja Wieczorka, reprezentująca znane polskie studia filmowe, ściga pirackie serwisy internetowe ze Świętokrzyskiego. Prawnicy z Wrocławia nie wysyłają przedsądowych wezwań do internautów, ale Wyborcza zauważa, że w sieci da się znaleźć przykładowe pisma.
Podpowiadamy - kiedyś ta sama kancelaria wysyłała pisma do internautów.
Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, których celem jest wypracowanie stanowiska polskiego rządu do komunikatu Komisji Europejskiej dotyczącego wzmacniania europejskiego systemu odporności cybernetycznej oraz wspierania konkurencyjnego i innowacyjnego sektora bezpieczeństwa cybernetycznego. Szczegóły na stronie Ministerstwa.
Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie minimalnej funkcjonalności oraz warunków organizacyjno-technicznych funkcjonowania systemu teleinformatycznego, w którym Naczelna Rada Adwokacka prowadzi listę adwokatów, aplikantów adwokackich oraz prawników zagranicznych. Projekt można znaleźć w Rządowym Centrum Legislacji.
Ministerstwo chce, by system w ramach minimalnej funkcjonalności zapewniał możliwość weryfikacji uprawnień m.in. dla sądów, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Ponadto system ma zapewnić odnotowywanie każdej zmiany.
Uber zapowiada, że złoży skargę do Komisji Europejskiej w związku z uchwaloną na Węgrzech ustawą, która uniemożliwiła działanie w tym kraju jego aplikacji oferującej usługi przewozu osób. O sprawie krótko pisze Forsal.pl.
Belgijska policja będzie karać mandatami w wysokości 55 euro nieuważnych graczy w Pokemon Go, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa na drogach. Teoretycznie kary nie powinny uderzyć w tych, którzy chodzą czytając SMS-y. Szczegóły w Forsal.pl.
Jak podaje New York Times, władze Rosji nałożyły 6,8 mln kary finansowej na Google w związku z praktykami monopolistycznymi związanymi z Androidem. Pisaliśmy już wcześniej, że postępowanie antymonopolowe przeciwko Google zaczęło się w lutym 2015 roku. Na Google'a poskarżył się czołowy gracz na rosyjskim rynku wyszukiwania - Yandex. Skarga dotyczyła preinstalowania aplikacji Google na urządzeniach z Androidem oraz dawania ikonom tych aplikacji preferencyjnych miejsc na ekranach urządzeń.
Również w Unii Europejskiej toczy się postępowanie antymonopolowe związane z Androidem.
Procesy o plagiaty mogą być bardzo ciekawe. The Guardian opisuje pozew przeciwko Edowi Sheranowi, którego piosenka Thinking Out Loud jest wyraźnie odmienna od piosenki Let’s Get It On Marvina Gaye'a. W czym problem? istnieje pewne podobieństwo w harmonii i linii basu. Należy tu dodać, że nie jest to jakaś szczególnie ambitna i rozpoznawalna linia basu. Tak czy owak można zarobić gdyby sąd dał się przekonać do plagiatu.
The Guardian opisuje fascynującą historię pewnej rodziny, która mieszka na farmie często odwiedzanej przez policjantów. Powodem licznych wizyt władz było błędne połączenie adresów IP z lokalizacją farmy. Rodzina, która ceni sobie spokój, postanowiła pozwać firmę odpowiedzialną za ten błąd.
Na koniec sympatyczny fragment filmowy. Zobaczcie jak telewizja WGN wyśmiała absurdalną olimpijską "Rule 40", czyli zasadę ograniczającą możliwość mówienia o Olimpiadzie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|