Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kancelaria z Wrocławia żąda tysięcy złotych za udostępnianie filmów na Chomikuj.pl

22-08-2014, 15:37

Internauci, którzy rzekomo zamieszczali filmy na Chomikuj.pl, otrzymują wezwania do zapłaty od kancelarii adwokackiej Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia. W jednym z takich wezwań proponowana kwota ugody to 3 tys. zł.

W serwisie Wykop.pl pewien użytkownik opublikował kopię pisma, które najwyraźniej zostało wysłane przez kancelarię adwokacką w związku z naruszeniem praw do filmów w serwisie Chomikuj.pl.

Nadawcą pisma jest kancelaria adwokata Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia. W związku z rzekomym naruszeniem adwokat wzywa do zawarcia ugody przewidującej zapłacenie odszkodowania w wysokości 3 tysięcy złotych. Poniżej kopia pierwszej strony pisma (można kliknąć, by powiększyć).

zdjęcie

Kolejne strony pisma to tabelka z filmami, do których prawa rzekomo naruszono. Pismo wspomina, że łączna wartość rozpowszechnionych utworów to 185000 zł.

Dzwoniliśmy pod numer wskazany w piśmie. "Pana mecenasa" nie było, ale pracownik Kancelarii powiedział nam, że takie pisma rzeczywiście są przez kancelarię rozsyłane. Nie mógł powiedzieć, ile takich pism wyszło z kancelarii, ale stwierdził, że "pisma poszły tylko do tych, którzy jeszcze za dużo nabroili". Pracownik kancelarii potwierdził, że dane odbiorców pism zostały pozyskane z akt postępowania karnego, a więc sytuacja jest podobna jak przy wezwaniach Anny Łuczak. 

Należy tu dodać, że adwokat Bartłomiej Wieczorek dał się już poznać jako "prawnik walczący z Chomikuj.pl". Możecie przeczytać wywiad z nim w serwisie Ksiazka.net.

Z informacji w serwisie Wykop wynika, że to konkretne pismo mogło trafić do osób absolutnie niewinnych. Przy copyright trollingu zawsze istnieje takie ryzyko.

Ta sprawa będzie wymagała dodatkowego badania, niemniej już teraz informujemy Was, że najwyraźniej kolejni adwokaci w Polsce będą robić podobne rzeczy i to nie tylko w związku z P2P.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *