Nowe Prawo zamówień publicznych wchodzi w życie, VPN-y zakazane. Przegląd (e)prawny 29.07.2016

29-07-2016, 14:38

Co ma zmienić nowe Prawo zamówień publicznych? Czy sędziowie w systemie ICS będą niezależni? W jakim kraju używanie VPN może być karane? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Nowe Prawo Zamówień Publicznych wchodzi w życie

28 lipca weszła w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Wdraża ona do polskiego prawa przepisy dwóch dyrektyw unijnych.

Kryterium najniższej ceny nie będzie dominujące. Ustawa wprowadza rozwiązanie, zgodnie z którym podczas oceny ofert kryterium ceny będzie mogło mieć wagę wyższą od 60 proc. tylko gdy przedmiot zamówienia jest ustandaryzowany, i zamawiający wskaże standardy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Nastąpi powiązanie zamówień publicznych z prawem pracy. Jeśli wykonanie jakiejś czynności w ramach zamówienia będzie polegać na wykonywaniu pracy, zamawiający będzie wymagał od wykonawcy lub podwykonawcy zatrudnienia osób wykonujących te czynności na podstawie umowy o pracę. Zamawiający będą mogli żądać osobistego wykonania kluczowych części zamówienia przez wykonawcę. Dzięki temu wyeliminowany zostanie problem tzw. „firm-teczek”. Ustawa ma też ograniczyć biurokrację.

Dziennik Internautów pisał już o elektronizacji zamówień publicznych, którą również wprowadzi ta ustawa. Będzie obowiązek prowadzenia komunikacji elektronicznej między wykonawcą a zamawiającym. Wymóg ten ma dotyczyć najważniejszych dokumentów w postępowaniu. Ustawodawca przewidział wyjątkowe sytuacje, kiedy zamawiający będzie mógł odstąpić od wymogu użycia elektronicznych środków komunikacji przy składaniu ofert.

Wójt próbował ograniczyć krytykę prasową?

Obserwatorium wolności mediów donosi o ciekawej sprawie dotyczącej wójta, który próbował zniechęcić reklamodawców do zamieszania reklam w pewnej gazecie. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka można tę sprawę analizować pod katem przestępstwa utrudniania krytyki prasowej (art. 44 ust 1 prawa prasowego).

- Taką sytuację przyjęliby zapewne z zadowoleniem lokalni politycy, których działalność poddawana jest krytyce na łamach tego medium, jednak z pewnością nie byłaby ona korzystna z punktu widzenia interesu lokalnej społeczności, której prawo do otrzymywania informacji zostałoby w ten sposób ograniczone  Zaprzestanie działalności przez prywatne gazety lokalne często oznacza, iż na danym terenie przestaje funkcjonować jakiekolwiek medium, bądź następuje na nim „zawłaszczenie” rynku przez „konkurencyjną” prasę samorządową, która jednak z definicji nie jest w stanie rzetelnie wypełniać funkcji publicznego stróża”. - czytamy w opinii HFPC.

Zreformowany ISDS naprawdę niezależny?

Instytut Globalnej Odpowiedzialności opublikował ciekawą analizę dotyczącą niezależności sędziów w systemie sądów ds. inwestycji (ICS), który to system ma być wprowadzony umową TTIP (zamiast "starego ISDS").

Z analizy jasno wynika, że sędziowie ICS będą podatni na różne wpływy np. będzie opłacało im się orzekać tak, aby w przyszłości zapewnić sobie zatrudnienie w korporacjach. Zarobki "sędziów" ICS będą proporcjonalne do ilości spraw wnoszonych przez inwestorów. Stanowi to również finansową motywację do wydawania wyroków korzystnych dla inwestorów. Inna rzecz, że "sędziowie" będą mogli być osobami, które wcześniej nie pełniły roli sędziów w "prawdziwych" sądach. 

Platformy internetowe OZZ

SAiW Copyright Polska uruchomiło platformę dotyczącą public lending right. Dzięki niej osoby uprawnione mogą zgłosić online wolę otrzymywania wynagrodzenia za użyczanie egzemplarzy utworów przez biblioteki publiczne. By oświadczenie wywołało skutek w bieżącym roku, musi zostać złożone do 31 sierpnia. Szczegóły na stronie copyrightpolska.pl.

Z kolei ZAiKS już wcześniej uruchomił uruchomił e-usługę pozwalającą na rejestrację utworów online. Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie ZAIKS

Dozór elektroniczny a czas zatrzymania osoby

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ciekawy wyrok dotyczący dozoru elektronicznego. Według Trybunału organ sądowy państwa wydającego europejski nakaz aresztowania jest zobowiązany do zbadania, czy środki podjęte wobec danej osoby w wykonującym nakaz państwie członkowskim należy zrównać z pozbawieniem wolności i uznać je tym samym za „zatrzymanie”. Areszt domowy w wymiarze dziewięciu godzin na dobę połączony z dozorem za pomocą opaski elektronicznej co do zasady nie wywiera takiego skutku. Wyrok dotyczył sprawy C-294/16

Muzycy chcą "ulepszyć" prawo autorskie?

Wspominaliśmy już o tym, że Taylor Swift i Paul McCartney lobbowali w USA za zmianami w zasadach odpowiedzialności platform internetowych. Podobna sytuacja miała miejsce w Unii Europejskiej. Artyści tacy jak Lady Gaga i Paul McCartney zaapelowali do Komisji Europejskiej o likwidację tzw. "luki wartości". TVN24 opisał tę sprawę jako apel o "lepsze" prawo. W rzeczywistości muzycy proszą o rewolucyjne zmiany w prawie dotyczącym e-usług, a efekty tych zmian mogą mieć straszliwe konsekwencje dla wolności słowa w sieci. 

Kary za używanie VPN (w ZEA)

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) wdrażane jest prawo przewidujące kary więzienia i finansowa za używanie VPN do działań niezgodnych z prawem. Niestety w takim pojęciu mieści się także używanie VPN w celu uzyskiwania dostępu do zablokowanych stron. Miejmy nadzieję, że polscy politycy nie podchwycą takiego pomysłu. O sprawie pisze m.in. IB Times.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930