Rejestracja kart SIM ruszyła. Jak to załatwić, gdzie i do kiedy?

25-07-2016, 12:15

Jeśli korzystasz z telefonu na kartę to powinieneś zarejestrować swój numer u operatora. W przeciwnym razie w lutym stracisz możliwość korzystania z niego. Wyjaśniajmy jak wygląda ta procedura.

Nasi Czytelnicy dobrze wiedzą, że wprowadzona niedawno Ustawa antyterrorystyczna wymaga zarejestrowania numerów "telefonów na kartę". Można długo dyskutować o tym, czy faktycznie uchroni nas to przed terroryzmem. Nie ulega natomiast wątpliwości, że jeśli chcesz korzystać z jakiejś oferty prepaid to na rejestrację jesteś po prostu skazany. 

Od dziś (25 lipca) trzeba rejestrować wszystkie kupowane karty SIM. Bez rejestracji karta zwyczajnie nie zadziała. Jeśli chodzi o karty kupione przed 25 lipca to użytkownicy dostali czas na ich zarejestrowanie - do 1 lutego 2017 roku. Jeśli nie zarejestrujecie karty, po tym dniu zostanie ona wyłączona.

Operatorzy komórkowi uruchomili już akcje rejestrowania. 

Ogólne zasady rejestracji

W większości przypadków rejestracja będzie wymagała wizyty w salonie. Przy rejestrowaniu numeru operator zapisze wasz PESEL, imię, nazwisko. Będzie trzeba okazać dowód osobisty, paszport lub inny dowód tożsamości. Osoby w wieku poniżej 13 lat muszą przyjść z opiekunem. Poza tym trzeba mieć ze sobą kartę SIM lub inne dane, które potwierdzą posiadanie przez nas karty.  

Tylko niektórzy operatorzy oferują rejestrację online, telefonicznie lub za pośrednictwem kuriera. Istnieją wątpliwości co do tego, czy taka rejestracja jest zgodna z brzmieniem przepisów ustawy antyterrorystycznej. Również na stronie UKE możemy przeczytać, że rejestracji dokonujemy osobiście, za okazaniem dowodu. Zdaniem urzędu skany, kopie i ksera nie są dokumentami właściwymi do dokonania takiej rejestracji. 

Nie musisz okazywać dowodu przy zakupie karty (np. w kiosku). Możesz po prostu kupić kartę, którą zarejestrujesz później w salonie. Rejestracja i zakup to dwie inne rzeczy.

Większość operatorów wykorzystuje rejestrację by przyciągnąć do siebie klientów. Oferują zatem bonusy za rejestrację lub możliwość zmiany oferty/przeniesienia numeru przy okazji wizyty w salonie. 

Poniżej bardziej szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych operatorów. 


Orange

Orange

Orange pozwala rejestrować karty:

Warunki rejestracji: trzeba mieć ze sobą kartę SIM i dowód tożsamości. Rejestracja trwa krótko. Podajecie numer PESEL, imię i nazwisko oraz numer telefonu. Rejestracji może dokonać "praktycznie każdy", choć osoby poniżej 13 roku życia muszą przyjść z opiekunem. Można zarejestrować do 20 numerów na osobę fizyczną i do 100 na firmę. 

Orange nie oferuje rejestracji online. 

- Z uwagi na ochronę danych osobowych nie wprowadziliśmy możliwości rejestracji we wszystkich miejscach, gdzie można kupić starter. Nie wprowadziliśmy też możliwości i rejestracji przez internet. Dlaczego? Trzymamy się twardej litery prawa i zamiaru ustawodawcy, który chciał mieć pewność, że karta jest zarejestrowana na jej użytkownika. Naszym zdaniem nie dają tej pewności rozwiązania takie jak np. przesyłanie skanu dowodu - wyjaśnił rzecznik Orange Wojciech Jabczyński na blogu firmy

Bonusy: Jeśli zdecydujecie się zarejestrować numer do 18 sierpnia br. otrzymacie bonus 1000 minut do wszystkich sieci oraz 10 GB na internet. Możecie także przenieść już zarejestrowany numer do Orange od innego operatora. Wtedy za 28 zł dostaniecie nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 14 GB na internet.

Szczegóły: www.zarejestrujnumer.pl/


Plus

Plus

Plus pozwala rejestrować karty:

 • w salonach Plusa
 • w salonach Cyfrowego Polsatu. 

Warunki rejestracji: trzeba mieć dowód tożsamości lub paszport oraz numer karty SIM. Aby otrzymać numer karty SIM wystarczy wysłać darmowego SMS-a  z hasłem Karta na numer 80105. Osoby poniżej 13 roku życia powinny przyjść z opiekunem.

Plus nie dopuszcza rejestracji online uważając, że nie byłoby to zgodne z brzmieniem przepisów. 

Bonusy: 500 zł na rozmowy oraz SMSy do wszystkich i 50 GB (Wysyłając darmowego SMSa o treści BONUS pod numer 80110) oraz Rok Ważności Konta (Wysyłając darmowego SMSa o treści RWK pod numer 80110).  Bonus Rok Ważności Konta jest dostępny po rejestracji dla taryf: Nowy Plus Internet na Kartę, Plus na Kartę, PnK Rok Ważności Konta, PnK bez limitu, JA + NA KARTĘ. Aktualną taryfę sprawdzisz wpisując kod *147#.

Można skorzystać z oferty specjalnej i przejść z karty na abonament (0 zł przez pierwsze trzy miesiące).

Szczegóły: www.plus.pl/rejestracja


Play

Play

Play pozwala rejestrować karty w swoich salonach. Nie dopuszcza rejestracji online. 

- Przepisy jasno to precyzują i niestety dla dwóch operatorów, jednego większego drugiego bardzo ambitnego, wszystkie zeskanowane dowody, trzeba jeszcze raz sprawdzić - czytamy na blogu Play

Warunki rejestracji: Trzeba mieć dowód lub paszport by potwierdzić zgodność potrzebnych danych (PESEL, imię nazwisko). Jeśli nie będziecie mieli karty SIM, można podać hasło przesłane SMS-em lub zgłosić się do salonu z kodem PUK. Nową kartę SIM można zarejestrować bez rozpakowywania startera. Można poprosić o zarejestrowanie kogoś z rodziny lub znajomych (najlepiej wtedy zarejestrować przy pomocy numeru i kodu PUK lub przekazując kod, który prześlemy SMSem).  

Bonusy: Pakiet Złotówek o wartości 100 zł oraz 10 GB na transmisję danych. Przy pomocy odpowiednich kodów można aktywować promocję i sprawdzać stan wykorzystania bonusów. 

Szczegóły: promocje.play.pl/rejestracja


T-Mobile

T-Mobile

T-Mobile pozwala rejestrować karty:

 • przez telefon (dzwoniąc na specjalną bezpłatną infolinię +48 606 606 606),
 • korzystając z aplikacji Mój T-Mobile,
 • wchodząc na stronę www.zarejestruj-karte.pl i logując się w aplikacji do samodzielnego zarządzania kontem na www,
 • w sklepie T-Mobile. 

Warunki rejestracji w sklepie: trzeba zabrać ze sobą kartę SIM wraz z dowodem osobistym. Jeżeli nie mamy dowodu możemy zabrać paszport lub kartę pobytu, a w przypadku firm konsultant poprosi dodatkowo o podanie numeru NIP, REGON lub KRS.

Bonusy: T-Mobile przygotował specjalne bonusy m.in. za przeniesienie numeru do MIXa, czy do usług abonamentowych. Dla klientów chcących nadal korzystać z telefonu na kartę będą odsłanianie kolejne promocje. W pierwszym tygodniu dla klientów rejestrujących numery przygotowano telefon MAXCOM MM237 Dual SIM za 19 złotych.

Szczegóły: na stronie T-Mobile,


Heyah

Heyah

Heyah pozwala na rejestrowanie kart:

 • w serwisie samoobsługowym (miboa.pl) i w aplikacji Moja Heyah,
 • przez telefon (na 606 606 606),
 • w sklepie T-Mobile. 

Warunki rejestracji: podobne jak w T-Mobile. Trzeba podać imię, nazwisko i PESEL. Szczegóły na stronie http://www.heyah.pl/zarejestruj.


Tu Biedronka

TuBiedronka

TuBiedronka pozwala rejestrować karty:

 • w punktach sprzedaży T-Mobile, 
 • korespondencyjnie.

Warunki rejestracji: trzeba mieć ze sobą kartę SIM i dowód tożsamości. Firmy muszą podać NIP lub REGON. Rejestracja korespondencyjna wymaga załączenia kopii dowodu tożsamości i wypełnienia specjalnego formularza. Potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie tubiedronka.pl/zarejestruj.html.


Virgin

Virgin Mobile

Virgin pozwala na rejestrację:

 • online, z udziałem kuriera potwierdzającego dane;
 • u jednego z partnerów

Warunki rejestracji online: trzeba podać imię, nazwisko i PESEL, oraz dodatkowo adres, kod pocztowy i telefon kontaktowy dla kuriera. Po złożeniu wniosku przez specjalną stronę trzeba czekać na kuriera. Ponadto przed rejestracją trzeba zweryfikować numer za pomocą weryfikacji SMS lub kodu PUK. Szczegóły na stronie virginmobile.pl/rejestracja-numeru.

Bonusy: trzeba aktywować kodem. Można dostać zwrot 50% opłaty za pakiet #PEŁENLUZ, #BEZLIMITU, #NAJLEPIEJ, #DLAMNIESUPER przez dwa miesiące. Szczegóły na virginmobile.pl/rejestrujemy-numery.


Mobile Vikings

Mobile Vikings

Mobile Vikings pozwala rejestrować numery

 • w salonach Play, 
 • w swoim wrocławskim biurze,
 • przez Pocztex (ta ostatnia opcja kosztuje 9,99 zł).
Warunki rejestracji: Rejestracja "stacjonarna" wymaga posiadania dowodu lub paszportu, a w przypadku firm zaświadczenia NIP lub REGON. Potrzebny będzie także numer PUK lub karta SIM. 
Rejestracja przez kuriera wymaga zamówienia kuriera przez stronę mobilevikings.pl/pl/identity.

Bonusy: 10 GB na internet i rozmowy "no limit" na 31 dni. 

Szczegółymobilevikings.pl/pl/rejestracjanumeru

* * *

Uwaga - przedstawione w tym tekście znaki towarowe i nazwy marek stanowią własność intelektualną opisanych dostawców usług telekomunikacyjnych. Dziennik Internautów nie ma nic wspólnego z tymi znakami i przedstawił je wyłącznie w celach informacyjnych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy