Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Miliard dolarów odszkodowania za copyright trolling? Getty Images ma problem

28-07-2016, 13:51

Serwis Getty Images potrafi domagać się pieniędzy od osób, które użyły bez zgody obrazków z jego strony. Niestety żądał pieniędzy także za zdjęcia, które wcale do niego nie należały. Rozzłościło to wybitną autorkę tych zdjęć.

Agresywne dochodzenie praw autorskich może się źle skończyć. Mówi o tym historia pewnej wybitnej fotografki, która domaga się miliarda dolarów od serwisu Getty Images. Nie myślcie, że to właśnie fotografka jest agresywna. W istocie jej żądanie jest odpowiedzią na działania Getty Images.  

Getty zarzucił naruszenie... autorce

Ta historia dotyczy Carol M. Highsmith, naprawdę wybitnej autorki zdjęć podróżującej po Ameryce. Highsmith nie jest pazerna o czym świadczy to, że przekazała wiele swoich zdjęć bez opłat na użytek Biblioteki Kongresu. Jej zdjęcia znalazły się również w serwisie Getty Images... i tutaj zaczęła się historia

Getty Images czasem bywa pazerny i potrafi prowadzić działania ze spektrum copyright trollingu. W razie wykrycia naruszenia Getty Images wysyła pisma z groźbami i propozycją ugody. Jedno z takich pism otrzymała fundacja This is America! ustawiona właśnie przez Carol M. Highsmith. Pismo pochodziło od firmy License Compliance Services (LCS), które reprezentowała Getty Images. Autorzy pisma domagali się 120 dolarów za rzekomo bezprawne wykorzystanie zdjęcia.

Początkowo fotografka chciała wyjaśnić sytuację. Skontaktowała się z LCS i wyjaśniła, że to ona jest autorką spornego zdjęcia. Przy okazji jednak dowiedziała się, że Getty próbuje żądać od ludzi pieniędzy za prawa do jej zdjęć, które zostały przekazane na rzecz Library of Congress w celu wykorzystywania ich bez opłat!

Należy tu wyjaśnić, że Highsmith nie zrzekła się praw do swoich zdjęć. Po prostu udostępniła je do wykorzystania, wymagając od ewentualnych użytkowników wskazania jej jako autora. Getty Images nie wypełnił tego obowiązku, a w dodatku zaczął traktować jej zdjęcia jak swoją własność intelektualną, która służy do zbierania pieniędzy w ramach "ugód". 

Sporne zdjęcie Carol M. Highsmith
Sporne zdjęcie autorstwa Carol M. Highsmith. Tu przedstawione jako własność serwisu Alamy.

Do sądu za wprowadzanie w błąd

Na tym sprawa się nie skończyła. Jak podaje PDNPulse, fotografka postanowiła wystąpić przeciwko Getty Images na drogę sądową. Pozew wpłynął do sądu w Nowym Jorku. Prawnicy Highsmith napisali w nim, że Getty Images nie informuje na swojej stronie o autorstwie zdjęcia i wprowadza w błąd jeśli chodzi o warunki wykorzystania fotografii. Serwis przekonuje, jakoby korzystanie z tych zdjęć wymagało zakupu licencji od Getty. W rzeczywistości nie jest to konieczne. Prawnicy Highsmith ustalili również, że Getty Images mógł wzywać niektóre osoby do zapłacenia kwoty przekraczającej 500 dolarów. 

Jeśli Highsmith wygra to odszkodowania ustawowe z tytułu naruszenia praw autorskich mogą wynieść blisko 500 milionów dolarów. Ponieważ jednak Getty już wcześniej przegrywał sprawy o prawa autorskie, prawo amerykańskie pozwala na zwiększenie należnego odszkodowania. Highsmith liczy na możliwość zasądzenia nawet miliarda dolarów!

Sprawa jest bardzo ciekawa. Prawo amerykańskie jest krytykowane za wysokość odszkodowań należnych autorom. Rzecz w tym, że w tym przypadku te odszkodowania mogą zagrozić komuś, kto nadużywał praw autorskich w celach zarobkowych. Sama Highsmith walczy o coś więcej niż o pieniądze dla siebie. Jest to absolutnie wyjątkowe i godne pochwały.

Zapłać piracie! A nie... czekaj...

Przy agresywnym dochodzeniu praw autorskich zdarzają się tego typu pomyłki. Dziennik Internautów pisał kiedyś o kancelarii prawnej, która w Polsce próbowała dochodzić odszkodowań w związku z udostępnianiem filmu uznanego za domenę publiczną. Kancelaria radców związanych z tymi działaniami obiecała, że wyjaśni naszej redakcji w jaki sposób zyskała prawo do reprezentowania posiadaczy praw autorskich do filmu (do którego nawet jego reżyser nie ma praw). Do dzisiejszego dnia nie otrzymaliśmy wyjaśnień.

Poznaj twórczość Carol Highsmith!

Carol Highsmith nie jest miernym fotografem, który tylko miał szczęście zrobić zdjęcia jakiegoś ważnego zjawiska lub osoby. To jest autorka niesamowitych zdjęć będących scenami rodzajowymi, pejzażami, zdjęciami reporterskimi. Gorąco zachęcamy was do odwiedzenia jej strony - carolhighsmithamerica.com.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data