Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet? Oswajamy e-administrację

20-09-2018, 13:39

Dowód osobisty możesz wyrobić przez internet w ciągu kilku minut, bez wychodzenia z domu. Poniżej instrukcja krok po kroku, która przeprowadzi Cię za rękę przez cały proces składania wniosku o dowód osobisty przez internet. Do wybranego przez siebie urzędu trzeba pójść tylko raz – aby odebrać gotowy dowód.

Dowód osobisty muszą mieć wszyscy obywatele Polski, którzy:

  • ukończyli 18 rok życia - wniosek należy złożyć, kiedy zostało mniej niż 30 dni do osiągnięcia pełnoletności;

  • zmienili dane osobowe widoczne w dowodzie, takie jak np. nazwisko – ale nie dotyczy to już zmiany adresu zameldowania ani nazwy urzędu, który wydał dowód;

  • zmienili znacząco wygląd swojej twarzy;

  • zgubili lub zniszczyli posiadany dokument albo został on im ukradziony;

  • mają dowód, który straci ważność w ciągu kilku najbliższych miesięcy - wniosek trzeba złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności.

 

Aby złożyć wniosek o dowód przez internet musisz posiadać dwie rzeczy:

  1. Profil Zaufany (jeśli go nie masz, zobacz, jak założyć profil zaufany z wizytą w urzędzie i jak założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną)

  2. nie starsze niż 6 miesięcy, kolorowe zdjęcie swojej twarzy na białym tle, zapisane w pliku elektronicznym o jednym z wybranych rozszerzeń (.jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif), w rozdzielczości minimum 492x633 pikseli, która odpowiada fotografii o wymiarach 35x45 mm oraz wadze pliku do 2,5 MB. 

Zobacz jak samodzielnie przygotować zdjęcie do dowodu osobistego >>

lub wykonaj zdjęcie w zakładzie fotograficznym - tam hasło “zdjęcie do dowodu” załatwia sprawę.

 

 

 

 

Składanie wniosku krok po kroku

Jeśli masz już utworzony Profil Zaufany i poprawnie zrobione zdjęcie, zapisane w postaci cyfrowego pliku, udaj się na stronę:

https://obywatel.gov.pl

przez którą obecnie składa się online wniosek o dowód osobisty. Po wejściu pod powyższy adres ukaże się strona:

wniosek o dowód przez internet

 

Do strony z wnioskiem o dowód osobisty („Uzyskaj dowód osobisty”) można przejść na kilka sposobów: kliknąć w polu „Dokumenty i dane osobowe” lub skorzystać z wyszukiwarki.

Korzystając z wyszukiwarki w polu formularza zacznij wpisywać nazwę usługi, np. „dowód”. Po wpisaniu trzech pierwszych liter wyświetlają się podpowiedzi - lista dostępnych usług. Wystarczy teraz kliknąć “Uzyskaj dowód osobisty”.

wniosek o dowód przez internet

 

Na stronie z wnioskiem o dowód widzisz trzy opcje: W urzędzie, Przez internet, Poza urzędem. Po kliknięciu w wybraną opcję strona rozwinie się i wyświetlą się informacje związanych z danym sposobem uzyskania dowodu.wniosek o dowód przez internet

Kiedy klikniesz w przycisk „Przez internet”, pojawi się duży niebieski przycisk z białym napisem „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Pod przyciskiem znajdują się dodatkowe informacje (m.in. kto może złożyć wniosek, kiedy należy wyrobić dowód, co należy przygotować, ile czasu trzeba czekać na dowód od złożenia wniosku czy jak odebrać dowód).

wniosek o dowód przez internet

Po kliknięciu niebieskiego przycisku otworzy się okienko z informacją o przekierowaniu na stronę Profilu Zaufanego. Należy kliknąć niebieski przycisk „Zaloguj się >>”

wniosek o dowód przez internet

Po kliknięciu system przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego (https://pz.gov.pl), przez którą możesz zalogować się, wprowadzając dane dostępowe lub za pośrednictwem swojego banku.

Nie masz Profilu Zaufanego? Zobacz, jak założyć profil zaufany z wizytą w urzędzie i jak założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną

wniosek o dowód przez internet

Po zalogowaniu wracasz na na stronę obywatel.gov.pl - do formularza z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego.

wniosek o dowód przez internet

Najlepiej zacząć od pierwszego pola, czyli wskazania powodu ubiegania się o dowód. Kliknij niebieską strzałkę obok pola formularza - pojawi się kilka opcji do wyboru. Kliknij właściwy powód.

wniosek o dowód przez internet

Następnie wskaż urząd, w którym chcesz odebrać dowód. Możesz wybrać dowolny urząd – nie musi być zgodny z miejscem twojego zameldowania czy zamieszkania.W polu formularza zacznij wpisywać pierwsze litery nazwy miejscowości lub dzielnicy - po wpisaniu trzech liter system sam podpowie proponowane urzędy. Wybierz ten, który ci odpowiada i kliknij na niego.

wniosek o dowód przez internet

Następnie dodaj zdjęcie do dowodu (zobacz jak samodzielnie przygotować zdjęcie do dowodu).

System samodzielnie sprawdzi dodane zdjęcie, o czym dowiesz się z komunikatu „Trwa weryfikacja pliku”, który pojawi się w polu „Dodaj zdjęcie”.

Uwaga! System sprawdza tylko wymagania techniczne (format, wielkość, waga). Nie potrafi natomiast rozpoznać, czy ustawienie twarzy i głowy na zdjęciu jest prawidłowe oraz czy pozostałe wytyczne zostały spełnione.

Jeśli zdjęcie nie będzie poprawne, wniosek zapewne nie zostanie zatwierdzony przez urzędnika. Niestety, o tym dowiesz się dopiero po wysłaniu wniosku.

wniosek o dowód przez internet

Jeśli fotografia nie spełni wymagań technicznych, otrzymasz stosowny komunikat, np. „Nieprawidłowa rozdzielczość zdjęcia”, „Nieprawidłowa waga pliku…”

Po załadowaniu zdjęcia w dobrej rozdzielczości oraz dobrej wagi, jego podgląd jest dostępny obok formularza.

wniosek o dowód przez internet

Jeśli masz zdjęcie w ciemnych okularach (ze względu na wrodzoną chorobę) lub w nakryciu głowy (ze względów religijnych), dołącz do wniosku skan odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności lub zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej. Żeby to zrobić, kliknij kwadracik obok odpowiedniego opisu, jak na grafice powyżej.

Po dodaniu zdjęcia (i ewentualnie zaświadczeń) pojawi się podgląd dowodu osobistego, który zawiera wgrane do systemu zdjęcie oraz dane osobowe pobrane z Profilu Zaufanego. Jeśli dane na wzorze dowodu nie zgadzają się z obecnymi, trzeba niestety przerwać składanie wniosku i skontaktować się z dowolnym urzędem miasta, gminy lub stanu cywilnego, aby je skorygować.

wniosek o dowód przez internet

Sprawdź dane kontaktowe, pod które urząd przekaże ci informacje dotyczące złożonego wniosku. Dane te domyślnie pobierane są z Profilu Zaufanego. Jeśli się zmieniły, można je właśnie na tym etapie wprowadzić we wniosku.

wniosek o dowód przez internet

Weryfikacja wypełnionego wniosku

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij w przycisk „DALEJ”, znajdujący się tuż pod danymi kontaktowymi (na grafice powyżej).

Po kliknięciu przycisku przejdziesz do podglądu wypełnionego wniosku. Możesz teraz jeszcze raz zweryfikować poprawność wszystkich wprowadzonych danych. Sprawdź dane osobowe i kontaktowe, ale także adres e-mail, na który otrzymasz numer wniosku i nazwę urzędu, w którym odbierzesz dowód. Numer wniosku może przydać się podczas sprawdzania statusu rozpatrzenia wniosku.

wniosek o dowód przez internet

Jeśli zauważysz błąd, kliknij znajdujący się na samym dole podglądu szary przycisk z napisem „WRÓĆ DO EDYCJI DANYCH”. Jeśli w niego klikniesz, wrócisz do strony z otwartym i gotowym do edycji wnioskiem, w którym możesz poprawiać błędnie wprowadzone dane.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij niebieski przycisk „ZŁÓŻ WNIOSEK O DOWÓD”.

System ponownie przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, do strefy podpisywania dokumentu. Tam warto jeszcze raz sprawdzić - w podglądzie dokumentu - wprowadzone wcześniej dane.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk „Podpisz profilem zaufanym”:

wniosek o dowód przez internet

Po chwili otworzy się okienko do autoryzacji wysyłki wniosku. Po wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego otrzymanego na telefon (numer przypisany do Profilu Zaufanego), kliknij przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”.

Przejdziesz z powrotem do portalu obywatel.gov.pl, gdzie pojawia się informacja, że wniosek został wysłany.

wniosek o dowód przez internet

Na wydanie dowodu osobistego czeka się do 30 dni. Jeśli termin będzie się miał wydłużyć, to powinien skontaktować się z Tobą w tej sprawie urzędnik.

 

Zobacz jak sprawdzić, czy Twój dowód jest już gotowy do odbioru >>

 

Czytaj także:« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031