Dowód osobisty możesz wyrobić przez internet w ciągu kilku minut, bez wychodzenia z domu. Poniżej instrukcja krok po kroku, która przeprowadzi Cię za rękę przez cały proces składania wniosku o dowód osobisty przez internet. Do wybranego przez siebie urzędu trzeba pójść tylko raz – aby odebrać gotowy dowód.
reklama
Dowód osobisty muszą mieć wszyscy obywatele Polski, którzy:
ukończyli 18 rok życia - wniosek należy złożyć, kiedy zostało mniej niż 30 dni do osiągnięcia pełnoletności;
zmienili dane osobowe widoczne w dowodzie, takie jak np. nazwisko – ale nie dotyczy to już zmiany adresu zameldowania ani nazwy urzędu, który wydał dowód;
zmienili znacząco wygląd swojej twarzy;
zgubili lub zniszczyli posiadany dokument albo został on im ukradziony;
mają dowód, który straci ważność w ciągu kilku najbliższych miesięcy - wniosek trzeba złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności.
Aby złożyć wniosek o dowód przez internet musisz posiadać dwie rzeczy:
Profil Zaufany
jeśli go nie masz, zobacz, jak założyć profil zaufany z wizytą w urzędzie
oraz jak założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną
lub wykonaj zdjęcie w zakładzie fotograficznym - tam hasło “zdjęcie do dowodu” załatwia sprawę.
Jeśli masz już utworzony Profil Zaufany i poprawnie zrobione zdjęcie, zapisane w postaci cyfrowego pliku, udaj się na stronę:
przez którą obecnie składa się online wniosek o dowód osobisty. Po wejściu pod powyższy adres ukaże się strona:
Do strony z wnioskiem o dowód osobisty („Uzyskaj dowód osobisty”) można przejść na kilka sposobów: kliknąć w polu „Dokumenty i dane osobowe” lub skorzystać z wyszukiwarki.
Korzystając z wyszukiwarki w polu formularza zacznij wpisywać nazwę usługi, np. „dowód”. Po wpisaniu trzech pierwszych liter wyświetlają się podpowiedzi - lista dostępnych usług. Wystarczy teraz kliknąć “Uzyskaj dowód osobisty”.
Na stronie z wnioskiem o dowód widzisz trzy opcje: W urzędzie, Przez internet, Poza urzędem. Po kliknięciu w wybraną opcję strona rozwinie się i wyświetlą się informacje związanych z danym sposobem uzyskania dowodu.
Kiedy klikniesz w przycisk „Przez internet”, pojawi się duży niebieski przycisk z białym napisem „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Pod przyciskiem znajdują się dodatkowe informacje (m.in. kto może złożyć wniosek, kiedy należy wyrobić dowód, co należy przygotować, ile czasu trzeba czekać na dowód od złożenia wniosku czy jak odebrać dowód).
Po kliknięciu niebieskiego przycisku otworzy się okienko z informacją o przekierowaniu na stronę Profilu Zaufanego. Należy kliknąć niebieski przycisk „Zaloguj się >>”
Po kliknięciu system przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego (https://pz.gov.pl), przez którą możesz zalogować się, wprowadzając dane dostępowe lub za pośrednictwem swojego banku.
Nie masz Profilu Zaufanego? Zobacz, jak założyć profil zaufany z wizytą w urzędzie i jak założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną
Po zalogowaniu wracasz na na stronę obywatel.gov.pl - do formularza z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego.
Najlepiej zacząć od pierwszego pola, czyli wskazania powodu ubiegania się o dowód. Kliknij niebieską strzałkę obok pola formularza - pojawi się kilka opcji do wyboru. Kliknij właściwy powód.
Następnie wskaż urząd, w którym chcesz odebrać dowód. Możesz wybrać dowolny urząd – nie musi być zgodny z miejscem twojego zameldowania czy zamieszkania.W polu formularza zacznij wpisywać pierwsze litery nazwy miejscowości lub dzielnicy - po wpisaniu trzech liter system sam podpowie proponowane urzędy. Wybierz ten, który ci odpowiada i kliknij na niego.
Następnie dodaj zdjęcie do dowodu (zobacz jak samodzielnie przygotować zdjęcie do dowodu).
System samodzielnie sprawdzi dodane zdjęcie, o czym dowiesz się z komunikatu „Trwa weryfikacja pliku”, który pojawi się w polu „Dodaj zdjęcie”.
Uwaga! System sprawdza tylko wymagania techniczne (format, wielkość, waga). Nie potrafi natomiast rozpoznać, czy ustawienie twarzy i głowy na zdjęciu jest prawidłowe oraz czy pozostałe wytyczne zostały spełnione.
Jeśli zdjęcie nie będzie poprawne, wniosek zapewne nie zostanie zatwierdzony przez urzędnika. Niestety, o tym dowiesz się dopiero po wysłaniu wniosku.
Jeśli fotografia nie spełni wymagań technicznych, otrzymasz stosowny komunikat, np. „Nieprawidłowa rozdzielczość zdjęcia”, „Nieprawidłowa waga pliku…”
Po załadowaniu zdjęcia w dobrej rozdzielczości oraz dobrej wagi, jego podgląd jest dostępny obok formularza.
Jeśli masz zdjęcie w ciemnych okularach (ze względu na wrodzoną chorobę) lub w nakryciu głowy (ze względów religijnych), dołącz do wniosku skan odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności lub zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej. Żeby to zrobić, kliknij kwadracik obok odpowiedniego opisu, jak na grafice powyżej.
Po dodaniu zdjęcia (i ewentualnie zaświadczeń) pojawi się podgląd dowodu osobistego, który zawiera wgrane do systemu zdjęcie oraz dane osobowe pobrane z Profilu Zaufanego. Jeśli dane na wzorze dowodu nie zgadzają się z obecnymi, trzeba niestety przerwać składanie wniosku i skontaktować się z dowolnym urzędem miasta, gminy lub stanu cywilnego, aby je skorygować.
Sprawdź dane kontaktowe, pod które urząd przekaże ci informacje dotyczące złożonego wniosku. Dane te domyślnie pobierane są z Profilu Zaufanego. Jeśli się zmieniły, można je właśnie na tym etapie wprowadzić we wniosku.
Jeśli wszystko się zgadza, kliknij w przycisk „DALEJ”, znajdujący się tuż pod danymi kontaktowymi (na grafice powyżej).
Po kliknięciu przycisku przejdziesz do podglądu wypełnionego wniosku. Możesz teraz jeszcze raz zweryfikować poprawność wszystkich wprowadzonych danych. Sprawdź dane osobowe i kontaktowe, ale także adres e-mail, na który otrzymasz numer wniosku i nazwę urzędu, w którym odbierzesz dowód. Numer wniosku może przydać się podczas sprawdzania statusu rozpatrzenia wniosku.
Jeśli zauważysz błąd, kliknij znajdujący się na samym dole podglądu szary przycisk z napisem „WRÓĆ DO EDYCJI DANYCH”. Jeśli w niego klikniesz, wrócisz do strony z otwartym i gotowym do edycji wnioskiem, w którym możesz poprawiać błędnie wprowadzone dane.
Jeśli wszystko się zgadza, kliknij niebieski przycisk „ZŁÓŻ WNIOSEK O DOWÓD”.
System ponownie przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, do strefy podpisywania dokumentu. Tam warto jeszcze raz sprawdzić - w podglądzie dokumentu - wprowadzone wcześniej dane.
Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk „Podpisz profilem zaufanym”:
Po chwili otworzy się okienko do autoryzacji wysyłki wniosku. Po wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego otrzymanego na telefon (numer przypisany do Profilu Zaufanego), kliknij przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”.
Przejdziesz z powrotem do portalu obywatel.gov.pl, gdzie pojawia się informacja, że wniosek został wysłany.
Na wydanie dowodu osobistego czeka się do 30 dni. Jeśli termin będzie się miał wydłużyć, to powinien skontaktować się z Tobą w tej sprawie urzędnik.
Czytaj także:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|