Jak przygotować zdjęcie do wyrobienia dowodu osobistego przez internet

20-09-2018, 13:27

Zdjęcie musi spełniać szereg ważnych wymogów, inaczej urzędnik akceptujący wniosek może go po prostu odrzucić. Zapoznaj się z poniższymi wytycznymi szczególnie, kiedy zdjęcie przygotowujesz samodzielnie.

Układ głowy i twarzy

Twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia, musi być usytuowana centralnie na zdjęciu, skierowana prosto w obiektyw i równomiernie oświetlona – na zdjęciu nie powinno być odbić światła na skórze, włosach ani cieni na twarzy. Powinna być widoczna cała głowa – od czubka po górną część barków - oraz cały, nieprzysłonięty owal twarzy: brwi, oczy, nos, policzki, usta, broda. Osoba na zdjęciu musi mieć neutralny wyraz twarzy - nie można się uśmiechać, nie można też przekrzywiać głowy, niedopuszczalny jest także półprofil, ani tzw. żabia czy tzw. ptasia perspektywa.

 

Włosy i zarost

Włosy mogą wychodzić poza ramy zdjęcia, ale nie mogą przykrywać owalu twarzy: brwi, oczu, policzków, nosa. Zarost jest dopuszczalny, o ile nie utrudnia rozpoznania osoby, ale urzędnicy zalecają dostarczenie zdjęcia bez zarostu.

 

Oczy nie mogą być w przysłonięte włosami, powinny być naturalnie otwarte (nie można mrużyć oczu) wraz z dobrze widocznymi źrenicami, skierowane prosto w obiektyw. Niedopuszczalny jest także efekt tzw. czerwonych oczu.

 

Nakrycie głowy

Na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, chyba że wymaga tego twoja religia. Wtedy przed składaniem wniosku przygotuj także skan zaświadczenia, że należysz do danej wspólnoty - oryginał należy przekazać urzędnikowi przy odbiorze dokumentu. Nawet z nakryciem głowy na zdjęcu do dowodu osobistego musi być widoczny tzw. owal twarzy (nie można zasłaniać czoła, oczu, policzków, ust i brody). Zasłonięte mogą być tylko włosy, uszy i szyja.

 

Okulary

Na zdjęciu do dowodu możesz mieć okulary korekcyjne, jeśli twoje oczy są przez nie dobrze widoczne i nie odbija się w nich światło. Na zdjęciu nie można natomiast mieć okularów z ciemnymi szkłami, chyba że powodem ich noszenia są wrodzone lub nabyte wady wzroku. Wtedy przed składaniem wniosku przygotuj także skan orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności - oryginał należy przekazać urzędnikowi przy odbiorze dokumentu.

 

Soczewki kontaktowe

Na zdjęciu możesz mieć założone tylko takie soczewki, które nie zmieniają naturalnego kształtu ani koloru twoich oczu.

 

Biżuteria na twarzy jest dopuszczalna, o ile tylko nie zasłania owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła. Podobnie jak przy zaroście, urzędnicy zalecają jednak usunięcie ozdób do zdjęcia.

 

Tło oraz oświetlenie zdjęcia 

Zdjęcie powinno być wykonane na jednolicie oświetlonym, białym tle, które nie zawiera żadnych cieni, nienaturalnych kontrastów, wzorów, przedmiotów ani innych osób.

 

Przykłady poprawnych zdjęć:

wniosek o dowód przez internet poprawne zdjęcia

Źródło: obywatel.gov.pl

 

Przykłady niepoprawnych zdjęć:

wniosek o dowód przez internet niepoprawne zdjęcia

wniosek o dowód przez internet niepoprawne zdjęcia

 

Źródło: obywatel.gov.pl

Osoby, które z powodu choroby, wypadku lub cech fizycznych nie mogą spełnić powyższych wytycznych i na zdjęciu mają zamknięte oczy, otwarte usta lub nienaturalny wyraz twarzy, muszą powiadomić o tym urząd, który w takiej sytuacji powinien zaakceptować fotografię.

 

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet - instrukcja krok po kroku >>


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930