Wyrobiłeś Profil Zaufany "tradycyjnie", ale chcesz się logować przez bank? Podpowiadamy co robić!

02-11-2016, 14:18

Być może posiadasz już Profil Zaufany, ale chciałbyś korzystać z logowania przez bank, tak jak mogą to zrobić osoby zakładające profil od razu przez e-bankowość. Jest na to sposób i opisujemy go krok po kroku.

Jak już zapewne wiecie, w październiku udostępniono możliwość zakładania Profilu Zaufanego przez bankowość elektroniczną. Jest to bardzo wygodna metoda, która nie wymaga wizyty w urzędzie w celu potwierdzenia profilu. Od razu jednak zgłosili się do nas czytelnicy z takim pytaniem - co zrobić, jeśli wyrobiłem Profil Zaufany wcześniej i teraz chciałbym korzystać z logowania przez bank? Czy można jakoś połączyć "stary" profil z kontem bankowym? 

Po prostu zakładasz nowy profil (i nic nie tracisz)

Nie ma możliwości połączenia istniejącego Profilu Zaufanego z kontem bankowym. Można jednak błyskawicznie założyć nowy Profil Zaufany potwierdzony przez bank. W tej sytuacji nasz "stary" profil zostanie automatycznie unieważniony i nie trzeba się przy tym martwić utratą dokumentów z ePUAP-u. Teraz ePUAP i Profil Zaufany to dwie różne usługi. Po utworzeniu nowego profilu przez e-bankowość można nadal logować się do ePUAP tak jak dotychczas. Po prostu podpisywanie nowych dokumentów będzie się odbywać z użyciem nowego Profilu Zaufanego. 

Pamiętajmy, że profil potwierdzony przez e-bank nie wymaga potwierdzenia w urzędzie. Tak więc cała procedura założenia nowego profilu, potwierdzenia nowego profilu i unieważnienia tego starego odbywa się online, w dodatku bardzo szybko. Poniżej opisujemy jak to wygląda krok po kroku.

Nowy profil przez bank - krok po kroku

Zaczynamy od zalogowania się do banku (w tym przypadku PKO BP). Wchodzimy do systemu transakcyjnego i klikamy w zakładkę "e-Urząd". 

iPKO

W "e-Urzędzie" mamy trzy grupy spraw, jakie możemy załatwić. Chcemy utworzyć Profil Zaufany więc klikamy "Utwórz profil". 

iPKO

Przejdziemy do wniosku o utworzenie profilu. Wyświetlą się nasze dane, do których będziemy musieli dopisać dodatkowe informacje. Ja musiałem podać adres e-mail. Po podaniu danych klikamy "Dalej". 

iPKO - profil zaufany

Uwaga! W następnym kroku system banku poinformuje nas, że posiadamy już Profil Zaufany, który zostanie unieważniony wraz z założeniem profilu przez iPKO (strzałka 1). Jeśli chcemy to właśnie zrobić musimy potwierdzić wszystkie wymagane zgody po czym klikamy "Dalej" (strzałka 2). 

iPKO

Na koniec trzeba potwierdzić poprawność danych i podać kod jednorazowy (np. przysłany na SMS). Po wpisaniu kodu jednorazowego klikamy w przycisk "Wykonaj". 

Profil Zaufany

Jeśli wszystko poszło jak trzeba to zobaczymy informację o utworzeniu profilu. 

Utworzenie Profilu Zaufanego

W moim przypadku utworzenie Profilu Zaufanego przez bank było o tyle korzystne, że przedłużyłem sobie ważność profilu. Profil używany wcześniej miał wygasnąć w roku 2018, a teraz mogę się cieszyć profilem do roku 2019. No i mogę logować się przez bank. 

Jak już wspomniałem, utworzenie nowego Profilu Zaufanego nie zmieni nic na koncie ePUAP. To są teraz dwie różne usługi. Jeśli zaloguję się przez bank do ePUAP to nadal będę miał dostęp do wysłanych wcześniej dokumentów podpisanych "starym" Profilem Zaufanym". Poza tym nadal dopuszczalne jest logowanie za pomocą hasła, niezależnie od możliwości logowania się za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości (czyli banku).  


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31