Google usunie zdalnie szkodliwe oprogramowanie z Androida

redakcja 07-03-2011, 17:56

Wyszukiwarkowy gigant został zmuszony do wykorzystania sekretnej furtki, o której istnieniu większość użytkowników Androida nie ma nawet pojęcia.

Niedawno wspominaliśmy w Dzienniku Internautów o dziesiątkach aplikacji malware, które usunięto z Android Marketu. Początkowo Google nie zamierzało w związku z tym podejmować żadnych dodatkowych kroków.

>>Czytaj także: iPhone najbardziej pożądanym smartfonem

Sonda
Korzystasz z aplikacji mobilnych?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Gigant z Mountain View postanowił jednak skorzystać ze swoich dodatkowych uprawnień, które pozwalają nawet na zdalne usuwanie aplikacji ze smartfonów użytkowników. Takie działania potwierdził na swoim blogu Rich Cannings zajmujący się w Google bezpieczeństwem Androida.

Jak zauważa serwis VentureBeat, złośliwe narzędzia zostały pobrane na ponad 260 tys. urządzeń, co tylko potwierdza, jak niebezpieczne mogą się okazać platformy takie, jak Android Market. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy przestać z nich korzystać, jednak zwyczajnie zachować większą ostrożność podczas instalowania nieznanych narzędzi.

Google zaznacza, że w związku z infekcjami doszło wyłącznie do udostępnienia unikalnych numerów IMEI, które przypisane są każdemu telefonowi w celu identyfikacji. Pocieszające jest natomiast, że jednocześnie nie wyciekły żadne informacje osobiste na temat użytkowników czy dane zapisane na kartach pamięci urządzeń.

Malware w Android Markecie
fot. - Malware w Android Markecie
Choć skutki incydentu nie były poważne dla użytkowników, odbiły się głośnym echem w świecie mobilnych technologii. Ciągłe alarmy dotyczące niebezpiecznych aplikacji niewiele jednak dają, gdyż nie od dziś wiadomo, że większość użytkowników kieruje się przede wszystkim wygodą.

>>Czytaj także: Google i Apple przeniosą muzykę użytkowników do chmury


Źródło: VentureBeat,
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy