Google+ otwiera swoje API

16-09-2011, 11:46

Wyszukiwarkowy gigant chce zainteresować swoim narzędziem deweloperów. Możliwości pierwszej wersji API są jednak bardzo ograniczone.

Google poinformowało na swoim blogu o udostępnieniu API (Application Programming Interface) dla serwisu społecznościowego Google+. Dzięki nowościom twórcy aplikacji będą mogli wykorzystywać w swoich narzędziach informacje pochodzące z witryny wyszukiwarkowego giganta.

Czytaj także: Coraz mniej publicznych wiadomości w Google+

Sonda
Korzystasz z Google+?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

API zwraca informacje w formie JSON (JavaScript Object Notation), a Google udostępniło także odpowiednie biblioteki dla deweloperów tworzących aplikacje w językach: Java, GWT, Python, Ruby, PHP, Objective-C oraz .NET. Całość została udostępniona na zasadach open source, a zatem programiści mogą je również ulepszać na własną rękę.

Choć jest to dopiero pierwszy krok w kierunku deweloperów, którzy chcą wykorzystywać dane z Google+, wstępne reakcje na API są w dużej części negatywne. Robert Scoble zgromadził opinie znanych programistów na temat nowości. Wielu z nich wskazuje, iż rozwiązanie Facebooka jest lepiej przemyślane, a na obecnym etapie całość jest "praktycznie bezużyteczna". Warto zauważyć, że obecnie, korzystając z API, można uzyskać dostęp wyłącznie do publicznych wiadomości.

Autoryzacja dostępu do Google+
fot. - Autoryzacja dostępu do Google+
Google+ zostało nazwane niedawno przez współtwórcę Facebooka jego "najlepszym konkurentem". Społecznościowy gigant nie przygląda się jednak bezczynnie młodemu serwisowi Google'a i niedawno zaprezentował m.in. lepsze grupowanie kontaktów na wzór Kręgów oraz możliwość śledzenia kont użytkowników. Popularyzacja nowej witryny nie będzie zadaniem łatwym, jednak deweloperzy, którzy chcą skorzystać z publicznych wiadomości użytkowników, powinni przyjrzeć się dokumentacji API.

Czytaj także: Facebook umożliwi śledzenie kont podobnie jak Google+


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy