GIODO i 500 Plus, dozór elektroniczny jako forma kary. Przegląd (e)prawny 11.03.2016

11-03-2016, 15:12

Czy GIODO jest gotowy na program 500 plus? Jak Francja chce walczyć z szyfrowaniem? Jak Węgry chcą zmniejszyć ceny internetu? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

GIODO i program "Rodzina 500+"

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zadeklarował, że jego Biuro jest przygotowane do wspierania realizacji Programu Rodzina 500+, by przebiegała ona zgodnie z prawem i bez zakłóceń. Jednocześnie GIODO informuje, że zbiory powinny zgłosić gminy, a w przypadku upoważnienia do prowadzenia postępowań w sprawie przyznania świadczenia rodzinnego i wydawania decyzji – ośrodki pomocy społecznej lub inne jednostki organizacyjne gminy. 

Niezależnie od tego GIODO opublikował komunikat dotyczący nowelizacji ustawy o ochronie danych dokonanej przy okazji wprowadzania ustawy o programie 500+. GIODO zauważył m.in., że niezależnie od wprowadzenia w ustawie "administratora łącznego" każdy z administratorów danych nadal będzie odpowiadał za realizację zadań we własnym, wyznaczonym właściwymi przepisami, zakresie, nie zaś wraz z innymi podmiotami. Nie może być mowy zatem również o odpowiedzialności solidarnej, gdyż na gruncie prawa administracyjnego nie jest znana konstrukcja odpowiedzialności solidarnej.

O problemie z administratorem łącznym pisaliśmy w tekście pt. Rodzina 500 plus - ustawa podpisana. Efekt uboczny: niepokojące zmiany w ochronie danych osobowych.

Dozór elektroniczny jako forma kary

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą podstawę prawną do odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE), w formie tzw. nadzoru stacjonarnego (pisaliśmy już dlaczego resort sprawiedliwości tego chciał). W SDE będzie można odbyć karę nieprzekraczającą roku, o ile sąd uzna, że jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Ponadto skazany musi posiadać miejsce stałego pobytu a mieszkające z nim osoby pełnoletnie muszą wyrazić zgodę na tę formę kary. Odbycie kary w SDE musi być możliwe z technicznego punktu widzenia – chodzi tu przede wszystkim o liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi.

Warunki i tryb zezwalania na odbycie kary więzienia w tym systemie zostały określone w osobnym rozdziale dodawanym do kkw. SDE będzie także wykorzystywany – jako dozór zbliżeniowy lub mobilny – do wykonywania środków karnych (np. obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu) i zabezpieczających (należy do nich m.in. elektroniczna kontrola miejsca pobytu). Nowelizacja zmienia też niektóre przepisy Kodeksu karnego – m.in. w SDE nie będzie już wykonywana kara ograniczenia wolności.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu. 

Co nowego w prawie celnym?

Ministerstw Finansów przedstawiło projekt nowelizacji prawa celnego. Znajdziecie go w RCL. Co nas w tym zainteresowało? Projekt przewiduje, że elektroniczna wymiana z organami celnymi informacji, w szczególności deklaracji lub zgłoszeń wymaga uprzedniej rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej oraz przedstawienia organowi celnemu dokumentu potwierdzającego zakres uprawnień do korzystania z oferowanych na tej platformie usług.  

Będzie możliwość podpisywania dokumentów bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, profilem zaufanym e-PUAP, podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu Służby Celnej albo innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność dokumentów.

ŚDM - specustawa przyjęta

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.

Jak już wspominaliśmy, ustawa ma dawać pewne dodatkowe możliwości służbom np. Straż Ochrony Kolei będzie mogła nagrywać obraz i dźwięk, a także przeszukiwać bagaże. 

Grupa Wyszehradzka wywalczy tańszy internet?

Węgry chciałyby obniżenia VAT na dostęp do internetu z 27 do 18 proc. Ewentualny sprzeciw Komisji Europejskiej chciałyby pokonać wspólnie z Czechami, Polską i Słowacją. Węgrzy liczą się z trudnościami w realizacji tego planu, ale mają w zanadrzu plan B - wystąpić o obniżkę VAT na usługi elektroniczne. Szczegóły w Forsal.pl w tekście pt. Internet będzie tańszy? Grupa Wyszehradzka chce lobbować w KE.

Trybunał orzekł w sprawie... starych ogłoszeń

Dawne autoryzowane warsztaty Daimlera nie ponoszą odpowiedzialności za ogłoszenia, które nadal wiążą w internecie ich nazwy ze znakiem towarowym „Mercedes-Benz” - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE wydając wyrok w sprawie C-179/15.

Trybunał stwierdził, że zamieszczenie online w serwisie internetowym ogłoszenia reklamowego wskazującego znak towarowy stanowi używanie tego znaku towarowego przez reklamodawcę, jeśli ten reklamodawca zamówił ogłoszenie. Natomiast ukazanie się znaku towarowego w danym serwisie nie stanowi już takiego używania przez reklamodawcę, gdy ów reklamodawca wyraźnie zażądał od podmiotu prowadzącego serwis internetowy usunięcia tego ogłoszenia.

Francja chce karać za skuteczne szyfrowanie

Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła przepisy przewidujące kary więzienia i pieniężne dla firm, które nie chcą współpracować przy udostępnianiu danych organom ścigania (przy okazji spraw związanych z terroryzmem). Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 474 deputowanych. Tylko 32 było przeciwko. Teraz ustawa trafi do Senatu. Pisała o tym m.in. Associated Press

Warner okradał twórców?

W parku Warnera w Madrycie leciała muzyka, ale zdaniem stowarzyszeń twórców Warner nie odprowadzał wystarczających wynagrodzeń. Sprawa dotarła aż do sądu najwyższego w Hiszpanii i ostatecznie wyszło na to, że Warner musi zapłacić. To niezwykłe, że firma tak poważnie traktująca własność intelektualną w tym przypadku unikała płacenia. O szczegółach pisze TorrentFreak.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031