E-bransoletki dla skazanych będą powszechniejsze? Resort sprawiedliwości tego chce

12-01-2016, 15:03

Dozór elektroniczny nie jest w pełni wykorzystywany, a po 1 lipca ubiegłego roku nastąpił spadek liczby kar w tym systemie. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić.

Dozór elektroniczny prowadzony za pomocą specjalnych bransoletek (tzw. SDE) przyniósł już naszemu państwu niemałe oszczędności, co potwierdziła także kontrola NIK. Niestety system nie był w pełni wykorzystywany, a po 1 lipca ubiegłego roku nastąpiły istotne zmiany. Dozór elektroniczny ze sposobu odbywania kary pozbawienia wolności stał się jedną z form kary ograniczenia wolności.

Ogromny spadek kar w SDE

Dziś Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że ma zamiar na powrót uczynić System Dozoru Elektronicznego formą wykonywania kary pozbawienia wolności.

- System Dozoru Elektronicznego przestał niemal w Polsce działać. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania zmierzające do przywrócenia jego właściwego funkcjonowania. Chcemy z niego w przyszłości szeroko korzystać, ponieważ ma wiele zalet – powiedział dziś na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Zdaniem ministerstwa zmiany wprowadzone przez poprzedni rząd PO-PSL spowodowały spadek liczby kar orzekanych w tym systemie z ok. 1100 na miesiąc do ok. 4 na miesiąc.

Od kiedy system zaczął skutecznie działać, w polskich więzieniach zwolniono ponad 23 tys. miejsc - podkreśliłi Patryk Jaki.

Patryk Jaki na konferencji
źródło zdj. MS.gov.pl

Jest projekt ustawy

Ministerstwo twierdzi, że przygotowało już projekt ustawy, który ma pozwolić na przywrócenie rozwiązań obowiązujących przed 1 lipca 2015 r. Ponieważ środki karne i środki zabezpieczające wykonywane w SDE stanowią decyzję sądu orzekającego w sprawie, a nie sądu w postępowaniu wykonawczym, konieczne było w pewnym zakresie wprowadzenie przepisów regulujących szczególny charakter postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego.

Obecnie w Polsce systemem objętych jest kilkanaście tysięcy osób. Odbywanie kary w SDE kosztuje ok 331 zł miesięcznie (według danych ministerstwa), podczas gdy pobyt skazanego w więzieniu to koszt 3100 zł miesięcznie. System umożliwia skazanemu funkcjonowanie w społeczeństwie, co wydaje się lepsze dla resocjalizacji niż przebywanie w więzieniu.

Dziennik Internautów nie widział jeszcze wspomnianego projektu ustawy. Gdy już będziemy mieli kopię poinformujemy was o tym. 

Czytaj także:  E-bransoletki dla skazanych przynoszą korzyści, ale sędziowie im nie ufają


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031