O świadczenia z programu "Rodzina 500+" będzie można wnioskować w formie elektronicznej, także za pośrednictwem banku PKO BP. Bank będzie ułatwiał wypełnienie wniosku, ale nie będzie go weryfikował. Wiadomo też jakie dane ostatecznie bank zachowa dla siebie.
reklama
Wnioski o 500 zł na dziecko będzie można składać elektronicznie nie tylko przez systemy ministerstwa rodziny, ale także przez system elektroniczny ZUS (PUE ZUS) oraz przez systemy banków. Przedwczoraj w Ministerstwie Cyfryzacji doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a bankiem PKO BP.
Plan jest taki, że od 1 kwietnia wniosek o świadczenie wychowawcze będzie dostępny w serwisach iPKO oraz Inteligo. Ponadto bank wspólnie z ZUS pracuje również nad możliwością założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS z wykorzystaniem bankowości on-line.
Wiceprezes ZUS i prezes PKO BP podpisują porozumienie
W czasie składania wniosku część pól zostanie wypełniona automatycznie. Bank przygotuje również system podpowiedzi. Do e-wniosku będzie można dołączyć dokumenty w formacie pdf, jpg lub png. PKO nie będzie dokonywać weryfikacji poprawności treści wniosku ani prawidłowości i kompletności załączników.
Dane z wypełnionego wniosku zostaną zapisane tymczasowo w systemie teleinformatycznym banku. Następnie będą przesłane do systemu Emp@tia prowadzonego przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Po dostarczeniu wszystkich danych bank ma bezpowrotnie usunąć ze swoich systemów wszystkie podane we wniosku informacje. Zapisane zostaną jedynie dane związane z faktem i czasem złożenia wniosku.
W tej sytuacji można się zastanawiać, czy bank nie wykorzysta samej informacji o złożeniu wniosku do jakichś celów marketingowych. Spytałem o to biuro prasowe PKO BP. Przedstawicielka banku Aneta Styrnik-Chaber odpowiedziała mi, że "Bank nie może tego robić".
Potwierdzenie dotarcia wniosku do właściwego organu klient otrzyma w postaci Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) wysłanego na podany adres e-mail. Bezpośrednio po wypełnieniu i wysłaniu wniosku, klient będzie miał możliwość wydrukowania lub zapisania na komputerze wypełnionego dokumentu.
Wniosek będzie można złożyć za pośrednictwem banku jednie przez internet. Nie będzie możliwości składania wniosków w oddziałach Banku ani przez infolinię.
Jak wspomnieliśmy, system PKO BP ma umożliwić także zakładanie konta na PUE ZUS. W tym celu klient będzie musiał się zalogować się do serwisu transakcyjnego, kliknąć w odpowiednią zakładkę w menu, a następnie potwierdzić wyświetlające się na ekranie dane. Dane te zostaną przesłane do ZUS i w ciągu kilku sekund nastąpi ich weryfikacja po stronie Zakładu.
Następnie klient będzie w czasie rzeczywistym przekierowany do właśnie utworzonego konta na PUE ZUS. Tam będzie mógł sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie emerytalnym, śledzić stan spraw i otrzymywać powiadomienia itd. Dziennik Internautów pisał już co można znaleźć w PUE ZUS.
Opisana umowa jest znaczącym wydarzeniem nie tylko z powodu programu 500+. Jak słusznie zauważyła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, zaczyna dochodzić do integrowania systemów bankowych oraz publicznych. Obecnie więcej Polaków korzysta z e-bankowości niż z e-administracji, a więc bankowość może przybliżyć e-administrację wielu obywatelom.
Zauważmy, że na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zarejestrowano prawie 1,4 mln kont. Z usług ePUAP we wrzesniu ub.r. korzystało 1 mln osób. Tymczasem z e-bankowości w PKO BP korzysta 3,5 mln ludzi.
Tylko czy wszystko pójdzie jak trzeba? Ministerstwo cyfryzacji zapowiadało, że od dziś rozpoczną się intensywne testy wydajności systemów umożliwiających składanie on-line wniosków o świadczenie. - Testy będą trwały do skutku, aż do 1 kwietnia. Musimy mieć pewność, że na starcie projektu wszystko działa. A w systemach informatycznych może nastąpić wiele wydarzeń związanych z funkcjonowaniem łączy telekomunikacyjnych. To wszystko będzie sprawdzane – zaznaczyła szefowa MC.
Nie tylko banki chcą się włączać w informatyzację państwa. Poczta Polska włączyła się już wcześniej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Opera staje po stronie adblockerów. Wprowadza blokowanie reklam wbudowane w przeglądarkę
|
|
|
|
|
|