W kolejnym odcinku zapraszamy do bardziej ogólnego zapoznania się z Platformą Usług Elektronicznych ZUS-u. Dowiemy się, ile składek na emeryturę odprowadzamy, jaką emeryturę możemy dostać, a także czy wszystkie składki idą do OFE.
reklama
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2012 roku uruchomił Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Rejestrując tam swój profil, można sprawdzić stan załatwianych z ZUS-em spraw, wyliczyć hipotetyczną emeryturę, a także sprawdzić, ile odłożyliśmy na koncie emerytalnym. Zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi funkcjami, jakie oferuje ubezpieczonym ZUS PUE.
Zobacz także formularze ZUS online: https://www.druki-formularze.pl/kategoria/zus
LOGOWANIE
Jak każdą przygodę z administracją, także i tę rozpoczynamy od logowania. Mamy trzy możliwości:
Jeśli nie posiadamy konta na ePUAP, to można założyć konto jedynie na platformie ZUS-u, ale wtedy do logowania do ePUAP-u potrzebne będą osobne dane. Moja rada jest taka, by założyć profil na ePUAP i potem używać tych samych danych dostępowych. Sam z tej opcji korzystam.
Po wybraniu opcji logowania przy pomocy ePUAP zostaniemy przeniesieni na stronę logowania tejże platformy i dalej postępujemy standardowo - trzeba wybrać podpis profilem zaufanym, później sam profil, a na końcu wprowadzić hasło jednorazowe. Po zatwierdzeniu trafiamy na stronę główną PUE.
Chcę Wam dzisiaj przedstawić wszystkie opcje, jakie dostępne są dla ubezpieczonych, czyli dla zatrudnionych pracowników, emerytów czy rencistów. Aby się dostać do tej sekcji, należy w prawym górnym rogu wybrać zakładkę Ubezpieczony.
Panel Ubezpieczonego
Domyślnie pokazuje się Panel Ubezpieczonego, czyli to, co może nas najbardziej interesować. Odpowiednią sekcję wybieramy z menu po lewej stronie, część centralna zawiera natomiast opis poszczególnych opcji do wyboru. Zacznijmy od początku.
Moje dane
W tej sekcji widoczne są podstawowe dane identyfikacyjne - imię, nazwisko, data urodzenia, jak również dokument tożsamości oraz adresy zameldowania i korespondencyjny (ten drugi dostępny tylko w przypadku, gdy różni się od zameldowania). Istnieje możliwość edycji danych, ale tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie posiada płatnika składek.
Ubezpieczenia i płatnicy
Tabelka zawiera informację o tym, kto za nas płaci składki na ubezpieczenia społeczne - pojawia się tylko nazwa firmy. Oprócz tego mamy okres ubezpieczenia zgodnie z informacjami przesłanymi przez płatników składek.
Informacja o podstawach i składkach
W tej sekcji z kolei mamy pokazane podstawy wymiaru kolejnych składek w poszczególnych miesiącach, a także kwotę składki na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku osób, które zatrudnione są na więcej niż jednej umowie jednocześnie pole "Płatnik" zawierać będzie więcej opcji wyboru niż tylko jedną (czyli firma, w której aktualnie pracujemy).
Dane można przeglądać za ostatnie 12 miesięcy. Aby podejrzeć liczby sprzed stycznia bieżącego roku, należy wybrać rok w polu o tej samej nazwie.
Subkonto
Sekcja składa się z trzech części. Po pierwsze widzimy tutaj odprowadzane co miesiąc składki na nasze subkonto w ZUS (czyli tę część składki emerytalnej, która wcześniej była odprowadzana do OFE, a teraz idzie do ZUS). Dalej mamy oświadczenia (u mnie pusto) oraz środki przekazane przez OFE (również u mnie nic tam nie ma).
Podobnie jak w poprzedniej sekcji, także i tutaj mamy podgląd jedynie ostatnich 12 miesięcy. Widok roku zmieniamy, wybierając odpowiednią wartość z filtra.
Stan konta ubezpieczonego
W części górnej znajduje się informacja o wartości zgromadzonych składek podstawowych oraz z subkonta. Obie wartości są zwaloryzowane. Dolna część poświęcona jest kapitałowi początkowemu - osoby pracujące przed rokiem 1999 powinny tam mieć wypełnione wszystkie pola. U mnie pusto, bo wtedy jeszcze do szkoły podstawowej chodziłem. :)
OFE
Ponownie mamy trzy zakładki. Pierwsza informuje nas o tym, do którego otwartego funduszu emerytalnego należymy oraz kiedy została zawarta umowa. Druga pokazuje składki przekazane do naszego OFE, kto je zapłacił oraz za jaki okres. Ostatnia z kolei zawiera ewentualnie oświadczenie o pozostaniu w OFE.
Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym
Mamy tutaj informację o tym, do którego oddziału wojewódzkiego NFZ należymy (nazwa wraz z kodem) oraz kiedy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli kogoś podpięliśmy do naszego ubezpieczenia, to zobaczymy dane tej osoby. Zaznaczając osobę i klikając na "Dane członka rodziny", zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie zobaczymy dane szczegółowe tej osoby, a także płatnika składek.
Praca w szczególnych warunkach
Dotyczy tylko osób taką pracę wykonujących. Ponieważ ja param się pracami biurowymi, wszystkie pola u mnie są puste.
Informacje o stanie konta
Moim zdaniem to jedna z ważniejszych sekcji ZUS PUE. Możemy tutaj zobaczyć, jak zmienia się stan naszego konta w ZUS, czyli środków, które gromadzimy na naszą emeryturę. Mamy tutaj składki zgromadzone w ZUS, kapitał początkowy, środki na subkoncie oraz odprowadzone do OFE.
Klikając na poszczególne lata, możemy uzyskać bliższe informacje. Po pierwsze dokładne rozbicie naszego stanu konta. Dla osób w wieku powyżej 35 lat wyliczona zostanie hipotetyczna emerytura i pokazana na kolejnej zakładce (u mnie pusto). Z kolei ostatnia zakładka zawiera tabelę ze wszystkimi składkami emerytalnymi, jakie w danym okresie (rok lub dwa w moim przypadku) zostały odprowadzone.
Zaświadczenia lekarskie
Jeśli jesteśmy chorzy lub z innego powodu niezdolni do pracy, to tutaj zobaczymy wszystkie wystawione w ostatnim roku zwolnienia lekarskie. Okresy niezdolności do pracy, lekarz wystawiający czy numer zwolnienia - to część dostępnych dla nas danych.
Kalkulator emerytalny
To w mojej opinii kluczowa sekcja. Na podstawie zgromadzonych w ZUS danych oraz tych, które mu dostarczymy, aplikacja wyliczy hipotetyczną emeryturę. Ważna uwaga - wyliczona kwota przedstawiać będzie tylko emeryturę powstałą w wyniku odprowadzania pierwotnych składek (bez OFE i subkonta). Jak się do tego zabrać? Jest to dość proste. Po pierwsze wybieramy sposób, w jaki nasza emerytura zostanie obliczona.
Ze względu na swój wiek wybieram "Emerytura na nowych zasadach". Na kolejnym ekranie musimy wpisać trochę danych o sobie, w tym moment, w którym zaczęliśmy pracę, a także obecne wynagrodzenie brutto. Automatycznie pokaże się informacja o tym, jaki procent średniego wynagrodzenia ona stanowi. Można także samodzielnie wpisać stan konta ubezpieczonego (w moim przypadku pokazuje się kwota do roku 2012, a już otrzymałem stan konta na koniec roku 2014).
Musimy wybrać, w jakim wieku zamierzamy przejść na emeryturę, a następnie klikamy na "Uzupełnij". Kolejne lata zostaną uzupełnione o wybrany procent. Po kliknięciu na "Oblicz" pokaże nam się okno z wyliczeniami: ile uzbieramy kapitału, jaka będzie nasza hipotetyczna emerytura uwzględniająca inflację, a także w dzisiejszych złotówkach. Bardzo ważna jest wartość procentowa - pokazuje ona, jaki procent ostatniej wypłaty stanowić będzie nasza emerytura.
Pamiętajmy jednak, że wyliczona emerytura nie uwzględnia środków zgromadzonych na subkoncie oraz w otwartym funduszu emerytalnym.
Wizyty
ZUS stara się szanować czas swój oraz swoich klientów, dlatego też umożliwia umówienie się na wizytę w oddziale właściwym ze względu na nasze zamieszkanie. Aby to zrobić należy wejść do sekcji Wizyty, a następnie wybrać "Rezerwacja wizyty". Ukaże się domyślnie oddział, do którego jesteśmy przypisani, a także jego adres. Należy wybrać grupę spraw, które nas interesują po lewej stronie, a także coś bardziej szczegółowego z listy po stronie prawej. Gdy to zrobimy, aktywacji ulegnie przycisk "Dalej".
Zostaniemy przeniesieni do kalendarza, gdzie możemy wybrać półgodzinne przedziały w interesujący nas dzień. Po wybraniu pasującej nam godziny musimy tylko potwierdzić wizytę i stawić się w ZUS.
I to tyle. Zachęcam Was do założenia profilu oraz zapoznania się z informacjami, które znaleźć możecie na ZUS PUE, a zwłaszcza w sekcji o emeryturze.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|