ZUS elektronicznie, czyli co można sprawdzić i zrobić na swoim koncie - Oswajamy e-administrację, część 9

05-08-2015, 14:49

W kolejnym odcinku zapraszamy do bardziej ogólnego zapoznania się z Platformą Usług Elektronicznych ZUS-u. Dowiemy się, ile składek na emeryturę odprowadzamy, jaką emeryturę możemy dostać, a także czy wszystkie składki idą do OFE.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2012 roku uruchomił Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Rejestrując tam swój profil, można sprawdzić stan załatwianych z ZUS-em spraw, wyliczyć hipotetyczną emeryturę, a także sprawdzić, ile odłożyliśmy na koncie emerytalnym. Zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi funkcjami, jakie oferuje ubezpieczonym ZUS PUE.

Zobacz także formularze ZUS online: https://www.druki-formularze.pl/kategoria/zus

LOGOWANIE

Jak każdą przygodę z administracją, także i tę rozpoczynamy od logowania. Mamy trzy możliwości:

  • login i hasło tylko do ZUS PUE,
  • logowanie przy użyciu certyfikatu,
  • logowanie z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP.

ZUS PUE - ekran logowania

Jeśli nie posiadamy konta na ePUAP, to można założyć konto jedynie na platformie ZUS-u, ale wtedy do logowania do ePUAP-u potrzebne będą osobne dane. Moja rada jest taka, by założyć profil na ePUAP i potem używać tych samych danych dostępowych. Sam z tej opcji korzystam.

Po wybraniu opcji logowania przy pomocy ePUAP zostaniemy przeniesieni na stronę logowania tejże platformy i dalej postępujemy standardowo - trzeba wybrać podpis profilem zaufanym, później sam profil, a na końcu wprowadzić hasło jednorazowe. Po zatwierdzeniu trafiamy na stronę główną PUE.

ZUS PUE - ekran główny

Chcę Wam dzisiaj przedstawić wszystkie opcje, jakie dostępne są dla ubezpieczonych, czyli dla zatrudnionych pracowników, emerytów czy rencistów. Aby się dostać do tej sekcji, należy w prawym górnym rogu wybrać zakładkę Ubezpieczony.

Panel Ubezpieczonego

Domyślnie pokazuje się Panel Ubezpieczonego, czyli to, co może nas najbardziej interesować. Odpowiednią sekcję wybieramy z menu po lewej stronie, część centralna zawiera natomiast opis poszczególnych opcji do wyboru. Zacznijmy od początku.

ZUS PUE - Panel Ubezpieczonego

Moje dane

W tej sekcji widoczne są podstawowe dane identyfikacyjne - imię, nazwisko, data urodzenia, jak również dokument tożsamości oraz adresy zameldowania i korespondencyjny (ten drugi dostępny tylko w przypadku, gdy różni się od zameldowania). Istnieje możliwość edycji danych, ale tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie posiada płatnika składek.

ZUS PUE - moje dane

Ubezpieczenia i płatnicy

Tabelka zawiera informację o tym, kto za nas płaci składki na ubezpieczenia społeczne - pojawia się tylko nazwa firmy. Oprócz tego mamy okres ubezpieczenia zgodnie z informacjami przesłanymi przez płatników składek.

ZUS PUE - Ubezpieczenia i płatnicy

Informacja o podstawach i składkach

W tej sekcji z kolei mamy pokazane podstawy wymiaru kolejnych składek w poszczególnych miesiącach, a także kwotę składki na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku osób, które zatrudnione są na więcej niż jednej umowie jednocześnie pole "Płatnik" zawierać będzie więcej opcji wyboru niż tylko jedną (czyli firma, w której aktualnie pracujemy).

Dane można przeglądać za ostatnie 12 miesięcy. Aby podejrzeć liczby sprzed stycznia bieżącego roku, należy wybrać rok w polu o tej samej nazwie.

ZUS PUE - Informacje o podstawach i składkach

Subkonto

Sekcja składa się z trzech części. Po pierwsze widzimy tutaj odprowadzane co miesiąc składki na nasze subkonto w ZUS (czyli tę część składki emerytalnej, która wcześniej była odprowadzana do OFE, a teraz idzie do ZUS). Dalej mamy oświadczenia (u mnie pusto) oraz środki przekazane przez OFE (również u mnie nic tam nie ma).

Podobnie jak w poprzedniej sekcji, także i tutaj mamy podgląd jedynie ostatnich 12 miesięcy. Widok roku zmieniamy, wybierając odpowiednią wartość z filtra.

ZUS PUE - subkonto

Stan konta ubezpieczonego

W części górnej znajduje się informacja o wartości zgromadzonych składek podstawowych oraz z subkonta. Obie wartości są zwaloryzowane. Dolna część poświęcona jest kapitałowi początkowemu - osoby pracujące przed rokiem 1999 powinny tam mieć wypełnione wszystkie pola. U mnie pusto, bo wtedy jeszcze do szkoły podstawowej chodziłem. :)

ZUS PUE - stan konta ubezpieczonego

OFE

Ponownie mamy trzy zakładki. Pierwsza informuje nas o tym, do którego otwartego funduszu emerytalnego należymy oraz kiedy została zawarta umowa. Druga pokazuje składki przekazane do naszego OFE, kto je zapłacił oraz za jaki okres. Ostatnia z kolei zawiera ewentualnie oświadczenie o pozostaniu w OFE.

ZUS PUE - OFE

Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym

Mamy tutaj informację o tym, do którego oddziału wojewódzkiego NFZ należymy (nazwa wraz z kodem) oraz kiedy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli kogoś podpięliśmy do naszego ubezpieczenia, to zobaczymy dane tej osoby. Zaznaczając osobę i klikając na "Dane członka rodziny", zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie zobaczymy dane szczegółowe tej osoby, a także płatnika składek.

ZUS PUE - ubezpieczenie zdrowotne

ZUS PUE - ubezpieczenie zdrowotne dodatkowych osób

Praca w szczególnych warunkach

Dotyczy tylko osób taką pracę wykonujących. Ponieważ ja param się pracami biurowymi, wszystkie pola u mnie są puste.

ZUS PUE - praca w szczególnych warunkach

Informacje o stanie konta

Moim zdaniem to jedna z ważniejszych sekcji ZUS PUE. Możemy tutaj zobaczyć, jak zmienia się stan naszego konta w ZUS, czyli środków, które gromadzimy na naszą emeryturę. Mamy tutaj składki zgromadzone w ZUS, kapitał początkowy, środki na subkoncie oraz odprowadzone do OFE.

ZUS PUE - informacje o stanie konta

Klikając na poszczególne lata, możemy uzyskać bliższe informacje. Po pierwsze dokładne rozbicie naszego stanu konta. Dla osób w wieku powyżej 35 lat wyliczona zostanie hipotetyczna emerytura i pokazana na kolejnej zakładce (u mnie pusto). Z kolei ostatnia zakładka zawiera tabelę ze wszystkimi składkami emerytalnymi, jakie w danym okresie (rok lub dwa w moim przypadku) zostały odprowadzone.

ZUS PUE - szczegółówy stan konta

Zaświadczenia lekarskie

Jeśli jesteśmy chorzy lub z innego powodu niezdolni do pracy, to tutaj zobaczymy wszystkie wystawione w ostatnim roku zwolnienia lekarskie. Okresy niezdolności do pracy, lekarz wystawiający czy numer zwolnienia - to część dostępnych dla nas danych.

ZUS PUE - zaświadczenia lekarskie

Kalkulator emerytalny

To w mojej opinii kluczowa sekcja. Na podstawie zgromadzonych w ZUS danych oraz tych, które mu dostarczymy, aplikacja wyliczy hipotetyczną emeryturę. Ważna uwaga - wyliczona kwota przedstawiać będzie tylko emeryturę powstałą w wyniku odprowadzania pierwotnych składek (bez OFE i subkonta). Jak się do tego zabrać? Jest to dość proste. Po pierwsze wybieramy sposób, w jaki nasza emerytura zostanie obliczona.

ZUS PUE - kalkulator emerytalny

Ze względu na swój wiek wybieram "Emerytura na nowych zasadach". Na kolejnym ekranie musimy wpisać trochę danych o sobie, w tym moment, w którym zaczęliśmy pracę, a także obecne wynagrodzenie brutto. Automatycznie pokaże się informacja o tym, jaki procent średniego wynagrodzenia ona stanowi. Można także samodzielnie wpisać stan konta ubezpieczonego (w moim przypadku pokazuje się kwota do roku 2012, a już otrzymałem stan konta na koniec roku 2014).

ZUS PUE - kalkulator emerytalny

Musimy wybrać, w jakim wieku zamierzamy przejść na emeryturę, a następnie klikamy na "Uzupełnij". Kolejne lata zostaną uzupełnione o wybrany procent. Po kliknięciu na "Oblicz" pokaże nam się okno z wyliczeniami: ile uzbieramy kapitału, jaka będzie nasza hipotetyczna emerytura uwzględniająca inflację, a także w dzisiejszych złotówkach. Bardzo ważna jest wartość procentowa - pokazuje ona, jaki procent ostatniej wypłaty stanowić będzie nasza emerytura.

Pamiętajmy jednak, że wyliczona emerytura nie uwzględnia środków zgromadzonych na subkoncie oraz w otwartym funduszu emerytalnym.

ZUS PUE - kalkulator emerytalny

Wizyty

ZUS stara się szanować czas swój oraz swoich klientów, dlatego też umożliwia umówienie się na wizytę w oddziale właściwym ze względu na nasze zamieszkanie. Aby to zrobić należy wejść do sekcji Wizyty, a następnie wybrać "Rezerwacja wizyty". Ukaże się domyślnie oddział, do którego jesteśmy przypisani, a także jego adres. Należy wybrać grupę spraw, które nas interesują po lewej stronie, a także coś bardziej szczegółowego z listy po stronie prawej. Gdy to zrobimy, aktywacji ulegnie przycisk "Dalej".

ZUS PUE - wizyta

Zostaniemy przeniesieni do kalendarza, gdzie możemy wybrać półgodzinne przedziały w interesujący nas dzień. Po wybraniu pasującej nam godziny musimy tylko potwierdzić wizytę i stawić się w ZUS.

ZUS PUE - wizyta

I to tyle. Zachęcam Was do założenia profilu oraz zapoznania się z informacjami, które znaleźć możecie na ZUS PUE, a zwłaszcza w sekcji o emeryturze.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031