(akt.) Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Założysz profil?

18-06-2012, 14:41

Na stronie ZUS możesz już mieć swój zaufany profil. Przyda się on przede wszystkim do śledzenia swoich spraw, ale z czasem zakres e-usług będzie się poszerzał. Jakby nie patrzeć, jest to pierwszy krok na drodze do usprawnienia instytucji, która wielu osobom kojarzy się z kolejkami i straconym czasem. W aktualizacji tekstu podajemy informację o statystykach i dalszych planach ZUS.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przed weekendem (15 czerwca) w Łodzi miało miejsce symboliczne wydarzenie. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w obecności Prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka dokonał symbolicznego pierwszego zalogowania do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Od tego pamiętnego piątku każdy może sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mail lub SMS oraz rezerwować wizyty w placówce ZUS. Aby skorzystać z usług elektronicznych, należy założyć sobie profil. Można to zrobić na stronie PUE.zus.pl, która wygląda tak:

zrzut ekranu pue.zus.pl

Widzimy wirtualnego doradcę oraz przyciski "Zaloguj" i "Zarejestruj profil". Jeśli wybierzemy to drugie, wyświetli nam się regulamin. Następnie możemy wybrać jeden z trzech sposobów rejestracji profilu:

 • potwierdzanie profilu certyfikatem kwalifikowanym;
 • potwierdzanie profilu przez ePUAP;
 • rejestracja profilu niezaufanego, który potwierdzimy wizytą w najbliższej jednostce terenowej ZUS.

Nie musisz mieć zatem podpisu elektronicznego ani konta na ePUAP. Można skorzystać z trzeciej opcji, ale konieczne będzie wybranie się do urzędu. W trakcie rejestracji trzeba podać m.in. nazwisko, PESEL oraz informacje o dokumencie tożsamości. NIP muszą podawać płatnicy składek. Można podać dane kontaktowe oraz ustalić hasło do COT, czyli Centrum Obsługi Telefonicznej.

Czytaj: Od 2012 roku wyższe składki ZUS dla startujących przedsiębiorców

Profil PUE został podzielony na panele dla ubezpieczonych (mogą sprawdzić stan konta ubezpieczonego), świadczeniobiorców (mogą sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach emeryturach, rentach i zasiłkach) oraz płatników składek (mogą sprawdzić należne składki i wpłaty oraz informacje o zgłoszonych do ubezpieczeń).

Za pomocą dedykowanego małym i średnim przedsiębiorcom modułu e-płatnik można zgłaszać osoby do ubezpieczeń, rozliczyć składki za siebie i za pracowników, unikając przy tym błędów, gdyż e-płatnik będzie automatycznie zasilany danymi o płatniku składek, zgromadzonymi w ZUS.

Sonda
Założysz profil PUE ZUS?
 • tak
 • nie
 • jeszcze nie wiem
wyniki  komentarze

Wspomniane Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) to kolejny element PUE. Centrum, dostępne pod numerem 801 400 987 oraz 22 560 16 00, pozwala na zasięgnięcie informacji oraz zarezerwowanie wizyty w placówce. Jest jeszcze jedna nowinka - System Kierowania Ruchem. Na salach obsługi klientów umieszczone zostały biletomaty, z których pobiera się bilet kierujący do właściwego stanowiska, dodatkowo na ścianach zamieszczone są ekrany multimedialne wskazujące i przyzywające klienta do określonego stanowiska.

W roku 2009 ZUS obiecał wprowadzenie e-obsługi do 2012 roku, więc to się chyba udaje. Realizacja całego projektu PUE powinna zakończyć się w grudniu 2012 r. Unia Europejska pokryje 85% kosztów wynoszących ponad 100 mln zł. W ramach projektu mają być udostępnione także "zusomaty" umożliwiające złożenie wniosku. Będą w nich dostępne wszystkie formularze oraz cała baza wiedzy i aktów prawnych z zakresu działania Zakładu. Za pośrednictwem zusomatów będzie można przesyłać dokumentację drogą elektroniczną, ale również składać ją w postaci papierowej, uzyskując potwierdzenia ich złożenia. Te urządzenia znajdą się w miejscach ogólnodostępnych i mają być czynne całą dobę.

AKTUALIZACJA

Rzecznik prasowy ZUS Jacek Dziekan powiedział Dziennikowi Internautów, że do godziny 13:00 założono 10909 profili, z czego 7008 jest zaufanych (przez ePUAP potwierdzono 5015 profili).

Następne etapy rozwoju systemu mają obejmować:

 • umożliwianie składania nowych typów wniosków za pomocą PUE, docelowo ok. 140;
 • integrację portalu z bankowością elektroniczną (możliwość wykonania przelewu przez internet z poziomu PUE);
 • uruchomienie kanału kontaktu czat oraz za pomocą Skype;
 • uruchomienie możliwości zadawania pytań do konsultantów COT i otrzymywanie odpowiedzi na skrzynkę mailową lub na skrzynkę użytkownika w PUE;
 • rozszerzanie zakresu prezentowanych informacji na poszczególnych profilach (np. zaświadczenia lekarskie).

Czytaj: ZUS w 2012: e-obsługa, awatary i zusomaty


Źródło: ZUS


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.