Dobra domena - jak ją stworzyć?

18-02-2010, 12:21

Sukces strony internetowej nadal zależy od dobrej domeny. Tylko takie witryny wygrywają na coraz bardziej nasyconym rynku. Analiza domen 250 najpopularniejszych stron świata pozwala na ustalenie 6 kluczowych zasad ich tworzenia.

Domena  i jej rozpoznawalność decydują o tym, ilu użytkowników w krótkim czasie powróci na daną stronę internetową. Krótka, chwytliwa, łatwa do zapamiętania i wypowiedzenia nazwa ułatwi to użytkownikowi. Jeśli jest inaczej, do takiej strony prawdopodobnie nikt nigdy nie wróci. Gdy domena jest długa i zawiera myślniki lub cyfry, istnieje możliwość, że po trzech dniach  użytkownik zapomni o istnieniu takiej witryny. Nawet jeśli internauci nie zapamiętają całego adresu WWW, dzięki zapadającej w pamięć nazwie łatwo mogą go doprecyzować, wpisując domenę w wyszukiwarkę, i znów powrócić na pożądaną stronę.

Jak traktuje się domenę

Mimo że sukces strony nie zależy tylko od domeny, ale także od zawartości witryny i jakości oferowanych produktów i usług, faktem jest, że strona z dobrze skonstruowaną  domeną przewyższy rywala ze złą lub średnio rozpoznawalną nazwą.

Czy domena ma rzeczywisty wpływ na sukces strony? Istnieją w tej kwestii dwa odrębne stanowiska. Pierwsze mówi, że domena nie jest najważniejsza. Wpływa na to zwiększający się odsetek internautów korzystających z opcji dodania strony do ulubionych i różnych narzędzi do subskrybowania danych, np.  RSS. To zwalnia użytkownika z konieczności  zapamiętywania nazwy witryny, do której chciałby wrócić (w rzeczywistości jednak, zanim doda stronę do zakładek, musi wcześniej kilka razy do niej wrócić i przejrzeć – stanowisko jest więc mylne).

>> Czytaj także: Domena z ogonkami inwestycją na dłużej?

Druga szkoła mówi, że wyłączając RSS i zakładki w przeglądarce, nazwa domeny stanowi nadal istotny czynnik rozpoznawalności stron. Większość internautów na pożądane strony trafia albo przez wyszukiwarkę albo przez link z innej strony.

Domena a konkurencja

Kolejną kwestią jest powiązanie domeny z marką. Jeśli na rynku istnieje kilkadziesiąt stron rywalizujących o tę samą niszę, dominujące znaczenie ma właśnie marka i jej rozpoznawalność, a to wszystko mieści się w samej domenie.

250 najpopularniejszych stron świata

 

http://www.alexa.com/topsites#

Warto zatrzymać się nad badaniami Daniela Scocco, dotyczącymi domen internetowych. Jego analiza skupiała się na 250 najpopularniejszych stronach internetowych świata (wg raportu serwisu Alexa).

dailyblogtips.com

Policzył on, ile przeciętnie liter i wyrazów mają te domeny:

 • Średnia liczba liter na domenę wynosi 7,15.
 • 70% z nich ma mniej niż 8 liter.
 • Najpowszechniejszą kombinacją dla 8 liter są 2 krótkie wyrazy.
 • 86% domen posiada rozszerzenie .com.
 • 4% zawiera cyfry i tylko 3 używają myślników.

Na podstawie tych wyników powstało 6 kluczowych zasad dobierania nazwy domeny:

 1. Rozmiar nie dłuższy niż 8 liter (nigdy nie przekraczać 20).
 2. Chwytliwa i zapadająca w pamięć nazwa.
 3. Łatwość wymówienia i zapisu (unikać zwłaszcza zagranicznych wyrazów o skomplikowanej pisowni, jak np. cappuccino).
 4. Jasne skojarzenie z konkretną marką i odniesienie do zawartości strony.
 5. Unikanie myślników i cyfr.
 6. Rozszerzenie .com.

Większość stron w pierwszej 10 stanową wyszukiwarki i serwisy poczty elektronicznej. Dla porównania, strony z końca listy najpopularniejszych to przeważnie blogi (np. mało popularny jeszcze w Polsce Digg) - ich średnia długość i elementy składowe wyglądają analogicznie.

Prawo domeny

Wyłączając wszystkie inne czynniki zewnętrzne (jak wysokość budżetu na działania marketingowe, jakość zawartości strony, design, współpraca z innymi większymi stronami), witryna z dobrą domeną zawsze wygra z tą gorzej skonstruowaną.

Na pewno istnieją takie strony, których domena jest bardzo długa lub jej zapamiętanie sprawia kłopot, a mimo to są bardzo popularne. Posiadanie długiej lub trudnej do zapamiętania nazwy nie oznacza klęski, lecz jeśli trzeba zmierzyć się w rywalem w swojej niszy, konieczna jest dbałość o lepsze usługi, zawartość strony i większe wydatki na promocję, co w znacznym stopniu pomoże zrekompensować ten problem.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag domenytag domena
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031