Komentarze:

comments powered by Disqus

Komentarze archiwalne:

 • ~phoenix

  OMG! Wreszcie! Wreszcie ludzie w ICANN zrozumieli jak sztucznym tworem jest adres internetowy i ile problem spowodował. Oszustwa, bezsensowny biznes domen, parkowanie, cały ten bałagan ze spekulantami i szantażystami!
  Na marginesie, dwa znane ukośniki po http: // są pomyłką twórców standardu!

  11-07-2011, 12:02

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • ~msz

  nie zrozumieli, po prostu chcą więcej zysku...

  11-07-2011, 12:29

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • thek
  m
  Użytkownik DI thek (461)

  A webmasterzy będą musieli sobie pozmieniać regułki do sprawdzania czy adres www oraz email jest prawidłowy :) Dotychczas bowiem domena najwyższego rzędu nie przekraczała 3-4 znaków ( com, mobi, net, pl ). Zmiana prosta, ale serwisy starsze, bazujące na zapewne jeszcze php4, nie aktualizowane od postawienia i nadzorowane przez laików w stylu "Postawiłem serwis, nie musze nic w nim robić już" będa miały nieraz zagwózdkę przy walidacji. Nie wspomne o pytaniach potem: "Adres ffgv_(at)_fshfv.firma nie jest uznany w moim serwisie za poprawny mail. Czemu?" ;)

  11-07-2011, 12:56

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • ~Mroczne Zło z Szafy

  To już desperacja wciskać reklamy nawet do RSS. Pora zmienić serwis newsowy i będziecie mieć figę z makiem a nie zyski z reklam.

  11-07-2011, 13:06

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • ~Jacek

  @thek: "Dotychczas bowiem domena najwyższego rzędu nie przekraczała 4 znaków." A .museum lub .travel?

  Co do reszty - nie przeczę - większość ludzi nie wie jak weryfikować e-maile (polecam artykuł na http://www.linux(...)cle/9585).

  PS Popularność niektórych obecnych domen (np. .pro, .museum) jest właściwie żadna - oby podobnie było z tą nowością. Rozrost strefy głównej jest według mnie zły - już teraz ma ona prawie 256 KB.

  11-07-2011, 13:19

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • thek
  m
  Użytkownik DI thek (461)
  [w odpowiedzi dla: ~Jacek]

  Owszem, z mobi własnie dlatego wyszedłem. Niemal nikt nie zna domen najwyższego rzędu innych niż 2 lub 3 znaki. Mobi była własnie tym dłuższym. Jak sam zauważyłeś, są jednak dłuższe. Co do artykuły... Jest staruteńki, co widać nawet po uzytych funkcjach. W PHP ereg/eregi są już od dłuższego czasu uznane za przestarzałe i "wiszą" w PHP tylko z racji kompatybilności wstecznej. Poza tym jeszcze istnieje sprawdzenie istnienia samego serwera pocztowego... checkdnsrr

  12-07-2011, 08:27

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • thek
  m
  Użytkownik DI thek (461)
  [w odpowiedzi dla: thek]

  Zapomniał bym dodać... Tu jest coś sensowniejszego niż podane przez Ciebie i zgodne z RFC: https://githu(...)c822.php

  12-07-2011, 08:32

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • szymarek
  m
  Użytkownik DI szymarek (176)

  Do skracania linków można użyć mod_rewrite. I tyle. Wcale nie jest potrzebna domena. IMHO będzie tylko większy bałagan. No i wyjdzie kto ma lepsze serwery DNS :|

  13-07-2011, 20:00

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • thek
  m
  Użytkownik DI thek (461)
  [w odpowiedzi dla: szymarek]

  A co mi po mod_rewrite, skoro user nawet nie dotrze do serwera? Pomyślałes o tym? Jakoś MUSI trafić wpierw na serwer. Albo więc domena, albo IP, bo innego wyjścia NIE MA po prostu. Skracanie linków dzieje się już PO trafieniu na serwer, tak więc nie rozumiem co Twój wpis miał na celu. Adres to ZAWSZE 2 części: domena( lub IP ) i ścieżka na serwerze. I tylko w tym drugim wypadku działa mod_rewrite, jeśli oczywiście nie włączyliśmy na serwerze wildcarda, bo wtedy możemy też grzebać z subdomenami, ale nie z samą domeną. To co piszesz jest zwykłą herezją :)

  Ale gratuluje właśnie oświecenia mnie, że po walnięciu w pasek adresu dowolnego ciągu znakowego oraz ścieżki, przeglądarka magicznie znajdzie adres IP, o który mi chodzi ;) Bo przecież mod_rewrite zadziała... Zaraz... A gdzie on w przeglądarce jest zaimplementowany? Mnie się wydawało, że przeglądarka bazuje na adresie serwera w postaci IP wpisanego jawnie lub uzyskanego z serwera DNS. Oświeć mnie więc jak, nie mając do niego dostępu, przegladarka wie co oznacza zapis http://domena.pl i dokąd ma kierować? OK... Bez DNS zrozumie http://62.132.26.42 ale tylko w takim wypadku i żadnym innym. Bez domeny lub adresu IP żaden mod_rewrite nic nie zrobi, bo nawet nie wie przeglądarka dokąd nas skierować. I mod_rewrite nie ma tu nic do gadania.

  14-07-2011, 14:36

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • szymarek
  m
  Użytkownik DI szymarek (176)
  [w odpowiedzi dla: thek]

  Dzięki za wykład.
  Trzeba było doczytać artykuł ;)

  Chodziło mi o sens zastępowania linku http://www.fiat.(...)t=PANDA. domeną. Jak dla mnie można to zrobić przy użyciu dostępnych obecnie metod. a tworzenie domeny tylko w tym celu imho mija się z celem.

  15-07-2011, 18:47

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • thek
  m
  Użytkownik DI thek (461)
  [w odpowiedzi dla: szymarek]

  A ja radzę poczytać zanim zaczniesz pisać głupoty, które czytają inni. Lepiej powiedz mi jak z zastosowaniem obecnych rozwiązań zrobić z www.domena.com adres home.domena to pogadamy ;) Tworzenie subdomen? I tak musiałbyś oprzeć o jakąś domenę, czyli w ostateczności stanęło by na home.domena.com

  Bo akurat o to chodzi w artykule by nie musieć dodawać domeny najwyższego rzędu jakim jest .com czy .pl. Poza tym mod_rewrite to nie tylko skracanie linków czy nice-url, ale także blokowanie, zarządzanie cache'owaniem, zabezpieczanie folderów. Jeśli dla kogoś ten moduł służy tylko do routingu to zwyczajnie nie zna jego możliwości.

  Dlatego jeśli faktycznie czytałeś artykuł to byś zauważył, że chodzi o fakt by organizacje mogły korzystać z domeny najwyższego rzędu o dowolnej nazwie, a nie ograniczonej do tych wybranych odgórnie przez ICANN już lata temu. A takimi są com, pl, travel, mobi czy info.

  17-07-2011, 16:37

  Odpowiedz
  odpowiedz
 • thek
  m
  Użytkownik DI thek (461)
  [w odpowiedzi dla: thek]

  Oczywiście zapomniałem, że nie tylko organizacje, ale i firmy mające tyle kapitału, by sobie kupić taką domenę.

  17-07-2011, 16:40

  Odpowiedz
  odpowiedz