Komentarze:

comments powered by Disqus

Komentarze archiwalne:

  • ~zed

    Szkoda, że eksperyment ograniczył się do zmierzenia czasu sporządzania protokołu elektronicznego i nie objął mierzenia czasu na zapoznanie się później (np. przy apelacji) z aktami w takiej postaci. Wtedy jasne by było, że taka forma protokołu wielokrotnie wydłuży postępowanie. To oczywiste, że czytamy wielokrotnie szybciej, nie mówiąc już o sprawności odnajdywania wybranych fragmentów sprawy w całych aktach. Niech ktoś porówna przeczytanie 100 stron (a bywają i po kilka tysięcy) akt do ich odsłuchania. Ktoś z uporem maniaka chce zarobić na wdrażaniu do sądów systemu, który niczego nie przyspieszy.

    26-02-2010, 20:57

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Arnold Buzdygan

    Rejestracja przebiegu rozprawy to dobry pomysł.
    Ale potem - poza rozprawą - powinien być robiony stenogram z rozprawy.
    Inaczej sędziowie szybko zrezygnują z tego bo przeglądnięcie zapisu wideo i audio trwa tyle ile cała rozprawa.

    26-02-2010, 21:21

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~pkkoszalin

    przecież to jakaś paranoja ... ciekawe ile to będzie kosztowało ...
    Poza zapisem audio lub audio wideo konieczne będzie i tak pozostawienie protokołu w formie pisanej, niestety systemy rozpoznawania mowy są marne i trzeba to będzie robić ręcznie, więc podniesie to koszt i czas prowadzenia sprawy ...

    27-02-2010, 01:06

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • Użytkownik DI użytkownik wyrejestrowany

    Wie ktoś czy istnieją już kamery automatycznie opatrujące nagranie swoim podpisem cyfrowym?
    Jeśli tak to jakiej firmy?

    27-02-2010, 21:28

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Marek

    Jak najbardziej za... Każdy kto był choć raz w sądzie, wie, że protokół z rozprawy często mija się z rzeczywistością. Sędziowie i protokolanci nieraz skracają sobie protokół i później się okazuje, że coś zostało zgubione. Już sam fakt dokładności premiuje takie rozwiązania.
    A co do poprzedniego komentarza, to z doświadczenia wiem, że wiele sędziów przegląda protokoły i dowody jedynie jakieś 15 minut przez rozprawą.
    Nie wiem czy system przyspieszy czas rozpraw ale z pewnością zwiększy ich klarowność.

    01-03-2010, 02:37

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Piotr

    Świetny pomysł, wreszcie ktoś wpadł na to jak upowszechnić kwalifikowany podpis elektroniczny - trzeba wyposażyć wszystkich sędziów i protokolantów. Proponuję, aby strony procesowe również elektronicznie potwierdzały fakt zapoznania się z protokołem lub jego fragnentem, wtedy liczba chętnych na e-podpis dodatkowo wzrośnie.
    Sędzia uzasadnienie również powinien sporządzać w postaci podcastu - można wtedy skrócić czas na sporządzenie uzasadnienia.
    Pójdźmy dalej: zeznania i wyjaśnienia przed organami ścigania też powinny być zapisywane w postaci cyfrowej. Wtedy każdy będzie musiał mieć podpis kwalifikowany, aby uwierzytelnić protokół. Np. w dowodzie osobistym.

    Obawiam się jednak, że może wzrosnąć znacząca liczba spraw z wyłączeniem jawności...

    01-03-2010, 14:54

    Odpowiedz
    odpowiedz
Chwilowo brak danych. Sprawdź później :)


Partnerzy