Jak zostać prawnikiem - długa droga do sukcesu

08-11-2017, 08:12

Zawodem prawnika można pasjonować się na podstawie wielu amerykańskich filmów, z „Adwokatem Diabła” z Keanu Reevesem na czele. Trzeba jednak wiedzieć, że przed przyszłymi prawnikami daleka droga, wiodąca przez szkołę średnią, maturę, studia wyższe, magisterium, aż po aplikacje i staż. Usiana jest ona wieloma egzaminami, które wymagają szczegółowej wiedzy na temat bieżących, aktualnie obowiązujących przepisów z różnych działów prawa.

prawniczki

Po pierwsze matura i studia

Przyszły adwokat musi po pierwsze ukończyć szkołę średnią i zdać maturę. Później czeka go rekrutacja na studia wyższe, na jednej z uczelni publicznych lub niepublicznych, na kierunkach prawniczych. Same studia trwają pięć lat i kończą się napisaniem pracy magisterskiej oraz jej obroną.

Aplikacja adwokacka

Po ukończeniu studiów wyższych, przyszły prawnik musi dostać się na aplikację. Warto podkreślić, że nabór dla kandydatów na aplikantów odbywa się raz w roku, we wrześniu. Polega na zdaniu egzaminu konkursowego. Osoba ubiegająca się o zdawanie egzaminu wstępnego na aplikację musi dostarczyć do siedziby komisji kwalifikacyjnej stosownego zgłoszenia oraz uiścić opłatę egzaminacyjną. Zgłoszenie składa się z:

  • wniosku o dopuszczenie do egzaminu wstępnego,
  • kwestionariusza osobowego,
  • życiorysu kandydata,
  • oryginału lub urzędowego odpisu dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych,
  • informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  • oryginały dowodu uiszczenia opłaty za egzamin wstępny,
  • trzech zdjęć.

Sam egzamin na aplikację składa się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru i aby dostać się na aplikację, trzeba dostać co najmniej 100 punktów. Pytania są z zakresu prawa konstytucyjnego, karnego, cywilnego, postępowania karnego, wykroczeń, postępowania cywilnego itd. Egzamin trwa 4 godziny, a po jego zdaniu kandydaci mają dwa lata, aby wpisać się na listę aplikantów. Składa się wówczas przy przystępowaniu do aplikacji wniosek o wpis, aktualną informację o niekaralności oraz odpis dyplomu.

Odpłatność aplikacji

Przy przystępowaniu do aplikacji kandydat musi znaleźć sobie patrona odpowiedzialnego za odpowiednią edukację i przebieg aplikacji. Trwa ona 3 lata i jest odpłatna. W 2017 roku stosowano do wyliczenia opłaty za roczną aplikację adwokacką współczynnik w wysokości 2,6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozpoczęcia roku szkoleniowego. Była to więc kwota 5200 zł.

W czasie aplikacji osoby kandydujące na adwokatów muszą też wstąpić w strukturę samorządu adwokackiego. Aplikację wieńczy egzamin zawodowy, składający się z testu i czterech zadań z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Geralt


RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.