Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pług obrotowy odgrywa istotną rolę w rolnictwie, stanowiąc kluczową maszynę w gospodarstwie. Rolnicy, korzystający z tego narzędzia, mogą skorzystać z efektywnego i skutecznego procesu orania pól. Dostępne są różne modele pługów obrotowych, różniące się budową i parametrami. Przyjrzymy się zadaniom, jakie wykonują pługi obrotowe, ich budowie, rodzajom oraz podpowiemy, jak dobrać tą maszynę do warunków na polu.

Jaki pług obrotowy wybrać? Porównanie maszyn

Pług obrotowy – wszystko co musisz wiedzieć

Pługi obrotowe to maszyny posiadające specjalny mechanizm umożliwiający im automatyczne obracanie się na zakończeniu pola. Jak podaje Agronova, specjalista z branży maszyn rolniczych, zastosowany mechanizm umożliwia szybsze zmiany kierunku jazdy, co przekłada się na zwiększoną efektywność pracy podczas orki. Optymalizacja tego procesu odgrywa kluczową rolę zarówno w przypadku dużych, jak i mniejszych gospodarstw rolnych. Pług obrotowy w trakcie orki umożliwia przekładanie gleby zarówno na lewą, jak i na prawą stronę.

Składa się z ramy, korpusów roboczych oraz głowicy, przy czym to właśnie głowica posiada mechanizm, który umożliwia obrót o 180 stopni. Warianty pługów obrotowych różnią się między sobą pod względem konstrukcji korpusu, oferując modele jednoskibowe lub wieloskibowe, z niektórymi posiadającymi dodatkową funkcję obracania gleby. Istotny parametr to również liczba lemieszy, która decyduje o szerokości oraz głębokości orki.

Pług obrotowy – porównanie maszyn

Pługi obrotowe dzielą się przede wszystkim ze względu na to, ile mają skib: 1-skibowe, 2-skibowe, 3-skibowe, 4-skibowe, 5-skibowe oraz większe. Przyjrzyjmy się teraz konkretnym maszynom i ich parametrom:

  • Pług obrotowy Cayron – dostępny w dwóch wariantach: 5- i 6-skibowym, przeznaczony dla ciągników o mocy do 290 KM, szerokość robocza każdego z korpusów pługa Cayron 200 jest regulowana w trzech zakresach: 40cm, 45cm i 50cm, dodatkowo, model Cayron 200 V jest standardowo wyposażony w układ hydraulicznej regulacji szerokości roboczej, trakcie dostosowywania szerokości roboczej, hydraulicznie automatycznie dostosowuje się szerokość pierwszego korpusu, co stanowi istotne ułatwienie operacyjne;
  • Pług obrotowy Cayros – dostępny w wersjach: Cayros M 2-, 3- i 4-skibowe, Cayros XM 3- i 4-skibowe, Cayros XMS 3-, 4- i 5-skibowe,  Cayros XS 4-, 5- i 6-skibowe, Cayros XS pro 4-, 5- i 6-skibowe oraz Cayron 200 5- i 6-skibowe, w każdym wariancie mechaniczna oraz hydrauliczna zmiana szerokości roboczej;
  • Półzawieszany pług obrotowy Hektor – dostępny w wersjach Hektor 1000 – typy 6-, 7- i 8-skibowe oraz Hektor 1000 S – typy 6- i 7-skibowe, ze zmianą szerokości roboczej mechanicznie skokowo, szerokość robocza korpusu to 38cm, 42cm, 46cm lub 50cm, wzdłużny rozstaw korpusów to 100 cm, wysokość ramy 82cm – Hektor 1000, 78cm lub 82cm – Hektor 1000 S, każdy przeznaczony do ciągników o mocy 265kW/360KM.

Od czego zależy wybór pługu obrotowego?

Wybór konkretnego typu maszyny jest uzależniony od zakresu prac do wykonania, rodzaju gleby oraz wielkości obszaru gospodarstwa. W gospodarstwach o powierzchni poniżej 10 ha, najbardziej efektywne okazują się maszyny 2-skibowe, które doskonale sprawdzają się podczas orki na lekkich glebach.

W trudniejszych warunkach, warto rozważyć inwestycję w pługi 3- lub 4-skibowe. Takie maszyny są idealne do prac z glebami o większej masie organicznej oraz na obszarach o rozleglejszej powierzchni.  Z kolei pługi obrotowe 5-skibowe i większe są dedykowane do zastosowań w dużych przedsiębiorstwach rolnych, obsługujących ogromne pola uprawne. Ich wszechstronność obejmuje także skuteczne radzenie sobie z zwięzłą glebą.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *