Gastroskopia - jak przygotować się do badania?

23-04-2019, 07:35

Gastroskopia to jedno z najczęściej stosowanych badań profilaktycznych stosowanych w diagnostyce schorzeń górnych dróg układu pokarmowego. Jest to dość nieprzyjemne badanie, które skutecznie odstrasza pacjentów. Niemniej to jeden z najlepszych sposobów na diagnostykę, pobranie materiału do badań histopatologicznych oraz leczenie wielu schorzeń przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Kiedy wykonuje się gastroskopię, jak wygląda badanie i jak należy się do niego przygotować?

Kiedy zaleca się przeprowadzenie gastroskopii?

Problemy gastryczne, do których zalicza się zgagę, niestrawność, wzdęcia, czy ból przy połykaniu to problemy, z którymi boryka się wiele osób na co dzień. W sytuacji kiedy dane schorzenie utrzymuje się przez wiele tygodni, a nawet się nasila - warto wykonać gastroskopię, która pozwoli zweryfikować źródło problemu. Jest to badanie, które nie tylko zobrazuje zwężenie przełyku czy jego perystaltykę, ale pozwoli także na zdiagnozowanie nieprawidłowości występujących w obrębie błony śluzowej układu pokarmowego. Co więcej, gastroskopię wykorzystuje się także do usuwania wszelkiej maści ciał obcych z przełyku oraz żołądka.

Jak się przygotować do badania?

Odpowiednie przygotowanie się do gastroskopii to jeden z najważniejszych elementów składowych badania, pozwalający na uzyskanie jak najlepszej wartości diagnostycznej lub/i terapeutycznej. Badanie to wykonuje się na czczo (warto zatem umówić się na wizytę jak najwcześniej), co umożliwi prawidłowe zobrazowanie górnej części przewodu pokarmowego, dlatego:

  • na 8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść (jeżeli badanie zostanie przeprowadzone w godzinach popołudniowych lub wieczornych, można zjeść lekki posiłek - kefir czy jogurt pamiętając aby zachować wymóg 8 godzin), 
  • na 4 godziny przed badaniem nie wolno nic pic, palić papierosów ani żuć gumy,
  • niekiedy w celu usunięcia nadmiaru gazów zaleca się przyjmowanie odpowiednich preparatów, np. Degasin, Ulgix Wzdęcia czy Espumisan,
  • osoby, które regularnie przyjmują leki (np. na padaczkę czy nadciśnienie) powinny wcześniej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastrologiem, który może zalecić modyfikację leczenia farmakologicznego na dzień badania. Dotyczy to przede wszystkim leków zwiększających ryzyko wystąpienia krwawienia przewodu pokarmowego.

Przebieg badania

Gastroskopię wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjenta układa się na lewy bok z lekko uniesionym wezgłowiem. Następnie aplikuje się leki uspokajające mające zapewnić komfort badania oraz znieczula tylną ścianę gardła za pomocą spray'u. Kolejny etap badania polega na delikatnym wprowadzeniu endoskopu (zazwyczaj przez usta, choć u pacjentów z odruchem wymiotnym wprowadza się go przez nos) i jego przesuwaniu kolejno w kierunku przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Standardowy zabieg trwa od 15 do 30 minut. Najczęściej występującym powikłaniem po badaniu jest ból gardła utrzymujący się przez kilka dni.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag gastroskopiatag Dynamite
To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: