Boom na e-sport trwa w najlepsze. Dziś profesjonalna rywalizacja w League od Legends czy CS:GO jest pełnoprawną pracą. E-sport na przestrzeni lat znacząco się rozwinął, oddziałując tym samym na wiele innych branż, a w szczególności na swoją macierzystą branżę, czyli branżę gier online. Aspekt rywalizacji w grach online i zwiększoną ilość produkcji, które gatunkowo są zbliżone do tych stricte e-sportowych, możemy bowiem zauważyć dziś niemal wszędzie — czy to w tytułach konsolowych i pecetowych, czy też w grach przeglądarkowych i mobilnych.
Nawet w zakresie gier hazardowych online doświadczymy dziś nutki rywalizacji spopularyzowanej przez e-sport, bo regularne turnieje i wyzwania w kasynach online są obecnie na porządku dziennym i można się z nimi spotkać w większości platform na rynku. Popularność tego typu funkcjonalności jest na tyle duża, że przykładowo w Vulkan Vegas code na bonus bez depozytu wielu graczy wykorzystuje w jednym celu — by wziąć udział właśnie w turnieju, pokonać przeciwników, wspiąć się na sam szczyt rankingu i zgarnąć główną nagrodę pieniężną.
Nie da się zatem ukryć, że e-sport dość mocno przyczynił się do rozwoju całej branży gier online i pchnął ją w zupełnie nowym kierunku. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ją zrewolucjonizował, bo to, w jaki sposób dziś projektuje się gry online i to, w które gatunki deweloperzy decydują się iść najczęściej podczas tworzenia nowych gier, jest efektem właśnie rozwoju i popularności sportów elektronicznych. Rola, jaką odgrywa e-sport w zakresie rozwoju branży gier online, jest więc niepodważalna i bardzo rozległa, bo ewolucji uległo wiele elementów.
Kluczową zmianą, jaką wniósł e-sport do branży gier online, jest to, w jaki sposób projektuje się dziś gry. Deweloperzy już na etapie jej planowania stawiają na to, by ich tytuł był łatwy w odbiorze, czyli był przyjemny do oglądania i zrozumiały nawet dla casualowych odbiorców, czyli widzów, którzy nie są zapalonymi graczami. W grach wieloosobowych stawia się też większy nacisk na rywalizację opartą na rozbudowanej współpracy, a nie na popularną jeszcze jakiś czas temu rywalizację jeden gracz kontra inny gracz. Wszystko to na wzór e-sportowych tytułów i po to, by zatrzymać i przyciągnąć więcej graczy i widzów.
Oczywiście nie wszystkie gatunki gier nadają się do tego, by zaistnieć w e-sporcie, ale nawet w przypadku i tego rodzaju gier, deweloperzy czerpią garściami z popularności sportów elektronicznych. Zdają sobie bowiem doskonale sprawę, że ich gra nie tylko będzie „ogrywana”, ale też oglądana przez szeroką publikę na YouTube’ie czy Twitchu. Trendem dziś jest też implementowanie trybów multiplayer, w grach, które do tej pory nie miały za wiele wspólnego z rozgrywkę wieloosobową. W tego typu tytułach tryb fabularny jest tylko prologiem dla często niezwykle rozbudowanego i wciągającego trybu online.
Następstwem obecnych trendów w projektowaniu gier online jest fakt, że na rynek wypływa coraz więcej gier, które są stworzone bezpośrednio z myślą o e-sporcie. Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że popularność e-sportu nie jest w żaden sposób przejściowa, jak uważano jeszcze jakiś czas temu, tylko zagościła w świecie gamingu na stałe. Co najważniejsze, w e-sporcie czekają ogromne pieniądze, więc stworzenie tytułu, który trafi na e-sportową scenę, może przynieść firmie tworzącej grę renomę i rozpoznawalność oraz przede wszystkim niebanalne i wręcz niekończące się, pasywne zyski.
Chociaż konkurencja na rynku w tym zakresie jest bardzo wysoka i wybić się jest niezwykle trudno, to jednak każdy chce skubnąć dla siebie kawałek tortu. Dlatego też deweloperzy niezwykle ochoczo inwestują w produkcje, które mogą wstrzelić się w świat e-sportu. Wszystko to doprowadziło to do gwałtownego wzrostu popularności niektórych gatunków gier online, które w e-sporcie od lat sprawdzają się perfekcyjnie, a są nimi m.in. gry:
Większość e-sportowych gier jest na bieżąco wspierana i otrzymuje regularne, wychodzące zazwyczaj co 2-3 tygodnie patche, czyli poprawki tudzież zmiany, które mają za zadanie poprawić i zbalansować rozgrywkę, aby była jeszcze bardziej sprawiedliwa i przyjemna. Gry te są również często aktualizowane, gdzie podczas szeroko zakrojonej aktualizacji, dodawana jest nowa zawartość i ulepszana zawartość już istniejąca. To wszystko sprawia, że tytuły e-sportowe tętnią życiem, a szum wokół nich nie zanika ani na chwilę, bo jest o nich cały czas głośno.
Kwestia ta miała wpływ na całą branżę gier online, bo deweloperzy zauważyli, że częste aktualizacje niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki temu gracze są bardziej zaangażowani w grę i śledzenie zmian oraz nowości. Buduje to również więź między deweloperem a społecznością graczy i pokazuje, że opinie graczy są ważne. To wszystko sprawiło, że wiele gier online, które jeszcze niedawno były aktualizowane bardzo rzadko, dziś otrzymuje regularne aktualizacje, co niewątpliwie jest zasługą gier e-sportowych, w których było to na porządku dziennym już bardzo dawno temu.
Foto: Jumpostory.com
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*