Ustawa o monitorowaniu przewozu, kod źródłowy vs re-use. Przegląd (e)prawny 18.11.2016

18-11-2016, 15:12

Co się zmieni w ustawie o usługach płatniczych? W jaki sposób państwo chce monitorować przewóz towarów. Za co aresztowano antypiratów w Indiach? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Sejm: Uchwalona ustawa o usługach płatniczych

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że klienci będą mogli korzystać z kilku systemów płatniczych przy pomocy jednej karty. Nowelizacja wdraża też dyrektywę w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz wprowadza właśnie darmowe rachunki płatnicze (tzw. podstawowe rachunki płatnicze, o których już nie raz pisaliśmy). Czyli będzie możliwość zakładania darmowych rachunków płatniczych osobom, które do tej pory nie miały innego konta. Umożliwia też łatwiejsze przenoszenie się z banku do banku oraz między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u.

Ustawa trafi do Prezydenta. 

Kod źródłowy i re-use

Fundacja ePaństwo powoływała się na ustawę o re-use w celu uzyskania kodu źródłowego Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Po odmowie udostępnienia kodu przez Wojewodę Podlaskiego Fundacja złożyła odwołanie do Ministra Cyfryzacji. Niestety, zdaniem Ministra kod źródłowy to nie jest informacja sektora publicznego (sic!). Szczegóły na stronie ePaństwa

Rząd znów bierze się za dłużników

Kiedyś rząd PO proponował państwowy rejestr dłużników. Obecny rząd chętnie podchwycił pomysł. Jak podaje Forsal.pl, rejestr ruszy 1 stycznia 2018 r. Ma obejmować nie tylko podatki, lecz także składki na ubezpieczenie społeczne, zaległe mandaty i grzywny oraz niezapłacone podatki i opłaty lokalne. Rząd wpisał pomysł stworzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych do zestawu elementów planu zwiększania ściągalności podatków. Dostęp do danych będzie mógł uzyskać każdy, kto przejdzie proces uwierzytelniania na portalu podatkowym.

Projekt ustawy o monitorowaniu przewozu

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. W ustawie przyjęto regułę stanowiącą, że drogowy przewóz wszystkich towarów podlega rejestracji i monitorowaniu. Ustawa ma za zadanie chronić legalny handel towarami uznanymi w wyniku przeprowadzonych analiz przez krajowego prawodawcę „za wrażliwe”, ułatwić walkę z „szarą strefą” oraz ograniczyć poziom uszczupleń w kluczowych dla budżetu podatkach, tj. podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a także zwiększyć skuteczność kontroli w obszarach obarczonych istotnym ryzykiem naruszenia obowiązujących przepisów.

Na system elektronicznego nadzoru nad towarami (SENT) mają się składać dwa podstawowe elementy: teleinformatyczny rejestr i urządzenie GPS/GSM z oprzyrządowaniem umożliwiającym bieżące nadzorowanie na mapach trasy przewozu towarów. Jednocześnie minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie administratorem danych przetwarzanych w rejestrze. Szczegóły znajdziecie w Rządowym Centrum Legislacji

Wyrok: PKP ma ujawnić ile ma kamer

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że spółka kolejowa musi odpowiedzieć na pytania dotyczące kamer na dworcach. Te pytania zadawała kiedyś Fundacja Panotpykon. Spółka uchyliła się odpowiedzi na większość naszych pytań twierdząc, że żądane przez nas dane nie są informacją publiczną. Sąd był zdania, że jednak jest. Szczegóły na stronie Panoptykonu.

Kształt kostki rubika nie może być znakiem

Trybunał Sprawiedliwości UE uchylił wyrok Sądu i stwierdził nieważność decyzji EUIPO, które utrzymywały w mocy rejestrację kształtu kostki Rubika w charakterze unijnego znaku towarowego

Trybunał podkreślił, że należy ocenić, czy ten kształt jest niezbędny do uzyskania efektu technicznego. Wbrew temu, co stwierdził Sąd, Trybunał wskazał, że w ramach tego badania oceny zasadniczych właściwości spornego sześciennego kształtu należy dokonywać w świetle funkcji technicznej towaru przedstawionego przez ten kształt. Sąd powinien był zwłaszcza uwzględnić także elementy niewidoczne na graficznym przedstawieniu tego kształtu, takie jak zdolność rotacji indywidualnych elementów układanki trójwymiarowej typu „kostka Rubika”. W tym kontekście Sąd powinien był określić funkcję techniczną rozpatrywanego towaru i uwzględnić ją w ramach przeprowadzanej przezeń oceny. Pełny tekst wyroku znajdziecie na stronie CURIA

Parlament Europejski i drony

10 listopada, Komisja Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim przyjęła nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w lotnictwie, które obejmują także bezpieczeństwo cywilnych dronów. Obecnie najpopularniejsze drony cywilne - o wadze do 150 kg - są regulowane na poziomie państw członkowskich - standardy techniczne i bezpieczeństwa są zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich, co jest powoduje trudności zarówno dla producentów, jak i operatorów transgranicznych. Posłowie chcą ustanowienia podstawowych zasad na poziomie UE, jeśli chodzi o drony cywilne o wadze do 150 kg, by zapewnić spójność i jasność standardów, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa i prywatności. Posłowie chcą także, by drony o wadze powyżej 250 g podlegały obowiązkowej rejestracji.

Aresztowani antypiraci

TorrentFreak opisuje ciekawą historię aresztowania dwóch pracowników firmy antypirackiej. Podszywali się oni pod pracowników innej firmy antypirackiej, której klientów chcieli przejąć. W tym celu stworzyli m.in. wprowadzającą w błąd stronę internetową. Udało im się nawet przyciągnąć kilku ważnych klientów. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930