Sklep zapłaci karę za skracanie terminu na zwrot towaru, niezwracanie całej kwoty

17-11-2016, 14:35

Termin na odstąpienie od umowy ma być liczony od dnia odbioru towaru. Sprzedawca ma zaś zwrócić całą zapłaconą kwotę. Pewien sklep, który nie przestrzegał tych zasad zapłaci za to 46 tys. zł.

Większość ludzi już wie, że kupienie towaru w sklepie internetowym łączy się z prawem do zwrócenia tego towaru bez konsekwencji (tzw. odstąpienie od umowy). Jest kilka wyjątków od tej zasady, ale najczęściej jednak możemy odstąpić od umowy składając odpowiednie oświadczenie w ciągu 14 dni. Co ważne, sprzedawca powinien nas poinformować o prawie do zwrotu. Jeśli tego nie zrobi to termin uprawnienia do odstąpienia od umowy może się wydłużyć do 12 miesięcy. 

Terminy liczone niezgodnie z zasadami

Niestety wciąż zdarzają się sprzedawcy, którzy na różne sposoby ograniczają prawo do zwrotu. Jednym z nich był sklep Emisto działający w internecie pod adresami Emistomarket.pl oraz dom-lazienka.pl. UOKiK wszczął postępowanie w sprawie tego sklepu w roku 2015.

Postępowanie wykazało, że przewidziany w regulaminie sklepu termin na odstąpienie od umowy był liczony od dnia złożenia zamówienia. Powinien być liczony od dnia odbioru towaru. Czas na oddanie pieniędzy konsumentowi wynosił 14 dni od otrzymania przez sprzedawcę przesyłki z towarem. Tymczasem ten termin powinien być liczony od dnia rezygnacji kupującego.

Dodatkowo z regulaminu wynikało, że przedsiębiorca zwraca klientom tylko wartość oddawanego towaru i nie uwzględnia kosztów dostawy. Tak nie powinno być. Sprzedawca powinien zwrócić całą zapłaconą cenę, a konsument powinien odesłać towar na swój koszt. Zwrot pieniędzy powinien nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od odstąpieniu od umowy. Sprzedawca może jedynie wstrzymać się z nim do momentu, gdy otrzyma produkt lub dowód jego odesłania.

Na sklep Emisto nałożona została kara w wysokości 46 tys. zł. Ponadto sprzedawca ma zaniechać swoich praktyk. Decyzja nie jest prawomocna i firma może odwołać się do sądu. Ustalając wymiar kary pieniężnej Prezes UOKiK dokonał oceny wagi stwierdzonych praktyk. Wziął też pod uwagę, że sklep internetowy prowadził sprzedaż w całej Polsce.

Inne przypadki ograniczania prawa do zwrotu 

Dziennik Internautów pisał o innych decyzjach UOKiK dotyczących zwrotu towarów kupionych przez internet. Warto przy tej okazji przypomnieć, że można zwrócić towar, także gdy był używany. Poza tym osobisty odbiór towaru nie zmienia zasad odstąpienia od umowy. Nie można też wymagać nienaruszonego opakowania przy zwrocie towaru. Za taką praktykę sklep Morele.net dostał 121 tys. kary

Dokument źródłowy

Szczegóły na temat sprawy sklepu Emisto znajdziecie w decyzji UOKiK. Kopia poniżej. 

Decyzja_nr_RŁO_8_2016 by Dziennik Internautów on Scribd


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930