Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ustawa o inwigilacji przyjęta przez Sejm. Niemiecki sąd kontra Facebook - przegląd (e)prawny cz. 14

15-01-2016, 15:13

Co dalej z ustawą o inwigilacji? Co z unijnymi przepisami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa? Kiedy zostaną wypracowane zasady przekazywania danych do USA? O tym oraz o innych ciekawych rzeczach z tego tygodnia piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa. 

Poza tym wszystkim na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

"Ustawa o inwigilacji" przyjęta przez Sejm

Wypada dodać, że opisana przez nas wcześniej "ustawa inwigilacyjna" została przyjęta przez Sejm. W pewnych kwestiach jest poprawiona, ale nadal wzbudza obawy. Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

Przekazywanie danych z UE do USA. Co dalej?

Reuters donosi, że 2 lutego przedstawiciele UE i USA mają się spotkać, by omówić na jakiej zasadzie dane osobowe mogą być przekazywane do USA. Podobno strona amerykańska przekazała już pakiet propozycji do rozpatrzenia.

Przypomnijmy, że przekazywanie danych do USA stanęło pod znakiem zapytania po wyroku w sprawie Safe Harbour

Unijne przepisy o cyberbezpieczeństwie

Dziennik Internautów kilkakrotnie już pisał o powstawaniu wspólnych unijnych zasad cyberbezpieczeństwa. Będą one wprowadzać konieczność odpowiedniego zabezpieczania wrażliwej infrastruktury oraz powiadamiania władz o incydentach. Teraz możemy dodać, że komisja ds. rynku wewnętrznego w Parlamencie Europejskim (IMCO) przyjęła te zasady stosunkiem głosów 34:2. Dyrektywa musi być jeszcze zatwierdzona przez Radę oraz przez Parlament na posiedzeniu plenarnym. 

Skończyć z ciszą wyborczą?

Grupa posłów Nowoczesnej wniosła do Sejmu projekt zmiany Ustawy o referendum lokalnym oraz Kodeksu wyborczego. Zaproponowano m.in. zniesienie zakazu agitacji w dzień przed wyborami. Zdaniem posłów cisza wyborcza jest po prostu bezsensowna w XXI wieku, w czasach internetu, Facebooka i Twittera.

Co z neutralnością?

Organizacja European Digital Rights wzięła udział w konsultacjach zorganizowanych przez BEREC i dotyczących neutralności internetu w Europie. Chodzi m.in. o niepewności związane z zarządzaniem ruchem, przejrzystością działań operatorów oraz z "usługami specjalistycznymi". Warto odnotować, że neutralność sieci w UE ciągle jest przedmiotem toczących się dyskusji. 

Mapa bezpieczeństwa i porządku

MSWiA poinformowało, że wiceminister Jarosław Zieliński zwrócił się komendanta głównego policji o pilne przygotowanie koncepcji mapy bezpieczeństwa. Wiceszef MSWiA zaprasza także do współpracy wojewodów i samorządowców. Mapa określi skalę i rodzaj zagrożeń występujących w naszym kraju. Pozwoli również na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa. Mapa będzie powstała na podstawie danych policji oraz informacji zebranych w ramach współpracy z lokalnymi społecznościami. Opierać się więc będzie m.in. o debaty i konsultacje społeczne.

Przypomnijmy, że wcześniej padała propozycja stworzenia mapy zagrożeń gwałtami (razem z rejestrem pedofilów).

Niemiecki sąd przeciwko Facebookowi

Facebook bezprawnie pobierał od swoich użytkowników dane kontaktowe ich znajomych - uznał Niemiecki Sąd Najwyższy. Chodzi o funkcję Facebooka, która zachęcała do importowania kontaktów ze swojego konta i zapisywania ich na serwerach społecznościowego giganta. Sąd najwyższy potwierdził wcześniejsze decyzje sądów niższej instancji. To nie była właściwa praktyka. O sprawie pisze m.in. Reuters

Czego nauczyciele nie robią z powodu praw autorskich?

Lisette Kalshoven w serwisie Medium opisała 5 rzeczy, których nauczyciele w różnych krajach nie mogą robić z powodu praw autorskich. Czy mieliście pojęcie, że w Finlandii nie można w klasie puścić filmu? Niestety w zestawieniu Lisette Kalshoven znalazła się także Polska z powodu przepisów dotyczących wykorzystania treści online. Szczegóły w tekście pt. 5 outrageous things educators can’t do because of copyright.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Krótko: 15 urodziny WikipediiOstatnie artykuły: