Czy współpraca nauki i biznesu wreszcie się w Polsce rozrusza? Dziś powstała Rada ds Innowacyjności, która ma w przyszłości określić bariery i przygotować grunt pod nowe rozwiązania prawne. Minister Jarosław Gowin ujawnił też plany swojego ministerstwa.
Rada ds. Innowacyjności
Dziś rząd poinformował o utworzeniu Rady ds. Innowacyjności. W założeniach ta nowa rada ma inicjować działania oraz proponować rozwiązania, które skłonią polskie firmy do inwestowania w nowatorskie produkty i usługi. Pierwszym zadaniem Rady ma być będzie "skoordynowanie instrumentów polityki proinnowacyjnej, by zbudować nowe połączenia neuronowe pomiędzy strategicznymi programami i instrumentami finansowymi, które dziś nie są ze sobą powiązane".
W skład tej nowej rady wchodzą m.in. Mateusz Morawiecki (wicepremier, minister rozwoju), Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego), Anna Streżyńska (minister cyfryzacji) oraz Piotr Gliński (minister kultury).
Ciekawym uzupełnieniem dla powyższej informacji może być wywiad z ministrem Gowinem opublikowany w serwisie PAP - Nauka w Polsce. W tym wywiadzie minister powiedział, że priorytetem resortu nauki będzie uwolnienie nauki i szkolnictwa wyższego od balastu biurokracji, a także "postawienie na kulturę jakości". No dobrze, ale jak minister chce to zrobić?
W wywiadzie padły pewne propozycje. Minister chce m.in uruchomić "trzy ścieżki kariery". Chodzi o to, by podzielić pracowników uczelni wyższych na badaczy i dydaktyków. Ponadto zdaniem ministra powinna być otwarta "wdrożeniowa" ścieżka kariery, czyli doktoraty i habilitacje można będzie robić w oparciu o wdrożenia.
Ministerstwo edukacji chce też wrócić do przyjętej na krotko przed wyborami Ustawy o innowacyjności. W przyszłości ta ustawa ma bardziej zachęcać do korzystania z dorobku nauki. Ponadto planowane jest stworzenie "białej księgi barier utrudniających innowacyjność". Ten dokument wypracuje Rada ds. Innowacyjności i będzie to stanowiło podstawę do całkiem nowej Ustawy o innowacyjności.
Co ciekawe, minister Gowin chce również wzmocnienia polskiej humanistyki. W tym obszarze planowane są dwie zmiany:
We wspomnianym wywiadzie minister mówił również o znaczeniu uczelni regionalnych oraz o tym, że Polska powinna przestać być tylko "montownią" dla krajów lepiej rozwiniętych.
Można się spodziewać, że nakreślony przez ministra kierunek zmian będzie realizowany stopniowo. W trzecim lub w czwartym kwartale tego roku powinniśmy zobaczyć projekt założeń nowej Ustawy o innowacyjności. Będziemy to z zainteresowaniem obserwować.
Czytaj: Nowa generacja systemów antyplagiatowych. Będzie trudniej je oszukać?
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|