Rząd bierze się za innowacyjność. Jest nowa Rada, będą nowe ścieżki kariery i co jeszcze?

11-01-2016, 14:58

Czy współpraca nauki i biznesu wreszcie się w Polsce rozrusza? Dziś powstała Rada ds Innowacyjności, która ma w przyszłości określić bariery i przygotować grunt pod nowe rozwiązania prawne. Minister Jarosław Gowin ujawnił też plany swojego ministerstwa.

  • Premier Beata Szydło powołała Radę ds. Innowacyjności
  • Rada ma zidentyfikować problemy utrudniające innowacyjność.
  • Szykuje się nowa Ustawa o innowacyjności.
  • Premier Gowin ujawnił priorytety swojego ministerstwa

Rada ds. Innowacyjności

Dziś rząd poinformował o utworzeniu Rady ds. Innowacyjności. W założeniach ta nowa rada ma inicjować działania oraz proponować rozwiązania, które skłonią polskie firmy do inwestowania w nowatorskie produkty i usługi. Pierwszym zadaniem Rady ma być będzie "skoordynowanie instrumentów polityki proinnowacyjnej, by zbudować nowe połączenia neuronowe pomiędzy strategicznymi programami i instrumentami finansowymi, które dziś nie są ze sobą powiązane".

W skład tej nowej rady wchodzą m.in. Mateusz Morawiecki (wicepremier, minister rozwoju), Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego), Anna Streżyńska (minister cyfryzacji) oraz Piotr Gliński (minister kultury).

Co planuje ministerstwo nauki?

Ciekawym uzupełnieniem dla powyższej informacji może być wywiad z ministrem Gowinem opublikowany w serwisie PAP - Nauka w Polsce. W tym wywiadzie minister powiedział, że priorytetem resortu nauki będzie uwolnienie nauki i szkolnictwa wyższego od balastu biurokracji, a także "postawienie na kulturę jakości". No dobrze, ale jak minister chce to zrobić? 

W wywiadzie padły pewne propozycje. Minister chce m.in uruchomić "trzy ścieżki kariery". Chodzi o to, by podzielić pracowników uczelni wyższych na badaczy i dydaktyków. Ponadto zdaniem ministra powinna być otwarta "wdrożeniowa" ścieżka kariery, czyli doktoraty i habilitacje można będzie robić w oparciu o wdrożenia.

Remont ustawy o innowacyjności

Ministerstwo edukacji chce też wrócić do przyjętej na krotko przed wyborami Ustawy o innowacyjności. W przyszłości ta ustawa ma bardziej zachęcać do korzystania z dorobku nauki. Ponadto planowane jest stworzenie "białej księgi barier utrudniających innowacyjność". Ten dokument wypracuje Rada ds. Innowacyjności i będzie to stanowiło podstawę do całkiem nowej Ustawy o innowacyjności.

Co ciekawe, minister Gowin chce również wzmocnienia polskiej humanistyki. W tym obszarze planowane są dwie zmiany:

  • ministerstwa rozwoju i nauki uruchomią dwie nowe tzw. inteligentne specjalizacje. Jedną dotyczącą nauk społecznych a drugą - nauk humanistycznych. 
  • W ramach środków na innowacje, którymi dysponuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ministerstwo postara się uruchomić "ścieżkę na coś, co można nazwać innowacjami społecznymi". W obu tych przypadkach - i inteligentnych ścieżek rozwoju, i w przypadku innowacji społecznych - będzie to oznaczało, że środowisko humanistyczne na znaczącą skalę będzie miało dostęp do funduszy strukturalnych.

We wspomnianym wywiadzie minister mówił również o znaczeniu uczelni regionalnych oraz o tym, że Polska powinna przestać być tylko "montownią" dla krajów lepiej rozwiniętych.

Można się spodziewać, że nakreślony przez ministra kierunek zmian będzie realizowany stopniowo. W trzecim lub w czwartym kwartale tego roku powinniśmy zobaczyć projekt założeń nowej Ustawy o innowacyjności. Będziemy to z zainteresowaniem obserwować. 

Czytaj: Nowa generacja systemów antyplagiatowych. Będzie trudniej je oszukać?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy