Nowa generacja systemów antyplagiatowych. Będzie trudniej je oszukać?

17-12-2015, 13:45

Polacy stworzyli system antyplagiatowy, które głębiej analizuje treść i nie powinien dać się oszukać synonimami lub zmienianiem kolejności wyrazów.

Systemy antyplagiatowe generalnie uznaje się je za potrzebne. Zgodnie z nowelizacją Ustawy o szkolnictwie wyższym od następnego roku akademickiego uczelnie będą sprawdzać każdą pracę licencjacką i magisterską. Z drugiej jednak strony wiadomo, że stosowane obecnie systemu są niedoskonałe. Raport NIK potwierdził, że istnieją sposoby na oszukanie tych systemów, a w innych przypadkach te systemy się mylą na szkodę autorów prac. 

Genuino - antyplagiat, który "rozumie"

W tym kontekście ciekawa jest zapowiedź twórców systemu antyplagiatowego Genuino. Jest to opracowany przez Polaków system antyplagiatowy, który działa niczym neurony w ludzkim mózgu. Genuino nie tylko wyłapie skopiowane fragmenty, ale też "zrozumie" ich treść wskazując wyłącznie zamierzone plagiaty oraz te, które mają znaczenie w ocenie oryginalności pracy. Program zamówiło już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Znanym sposobem na oszukiwanie systemów antyplagiatowych jest lekkie przerabianie tekstu. Można zmienić w zdaniu stronę czynną na bierną, podmienić niektóre słowa i już mamy niby nowy tekst. Marcin Paluch z Fabryki Nowych Technologii (która stworzyła Genuino) tłumaczy, że nowy  system da w takich momentach sygnał o "wysokim konflikcie semantycznym”. System jest odporny na zmianę kolejności wyrazów w zdaniu, stosowanie synonimów lub liter z obcych alfabetów.

– Źaden system antyplagiatowy nie zastąpi dobrego promotora. Nawet najdokładniejszy program trzeba stosować wyłącznie, jako narzędzie w pracy nauczyciela akademickiego. Ważne więc, żeby pomagał a nie przeszkadzał – dodaje Marcin Paluch.

Genuino podaje więc wyniki skanowania studenckich wyliczając odsetek  zapożyczeń. Wskazuje promotorom wyłącznie plagiaty uznane za zamierzone. Oto przykładowy raport

Raport Genuino

Genuino określany jest przez twórców jako program generacji 3.0. Generacja 1.0 odnosiła się do programów, które porównywały teksty metodą „jeden do jednego”, czyli poszukiwały identycznych fragmentów. Programy drugiej generacji przekształcały zdania na wartości matematyczne, a potem wyszukiwały identyczną ich wartość w porównywanych pracach.

30 listopada 2015 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało umowę z Fabryką Nowych Technologii na dostęp do systemu przeciwplagiatowego. Z Genuino będą korzystali urzędnicy MNiSW i przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy