Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ustawa antyterrorystyczna na nowo i reforma mediów publicznych w Sejmie. Przegląd (e)prawny 29.04.2016

29-04-2016, 15:39

Czy nowy projekt ustawy antyterrorystycznej bardzo różni się od starego? Co zdecydował Sejm o mediach publicznych? Czy Unia naprawdę zakaże dzieciom Facebooka? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Nowy projekt ustawy antyterrorystycznej

Nowy projekt już kontrowersyjnej Ustawy o działalności antyterrorystycznej (z datą 27 kwietnia) pojawił się w rządowym centrum legislacji. Już wcześniej pisaliśmy, że ta ustawa ma wprowadzić m.in. blokowanie stron internetowych mimo wcześniejszych obietnic, że ustawa w ogóle nie będzie dotyczyć internetu. 

W nowym projekcie nadal znajduje się zapis pozwalający szefowi ABW na blokowanie stron (po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego). Jest też zapis dotyczący rejestracji kart prepaid oraz propozycje dotyczące ograniczania wolności zgromadzeń publicznych. Osoby niebędące polskimi obywatelami nadal mogą obawiać się nadmiernej kontroli. 

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że rząd zajmie się projektem w czwartek 5 maja.

Reforma mediów publicznych idzie dalej

Sejm pracował w tym tygodniu nad zmianami dotyczącymi mediów publicznych. Część opozycji chciała odrzucenia projektu tzw. dużej nowelizacji już w pierwszym czytaniu, ale to się nie udało. Projekt trafi do sejmowej komisji kultury. Jeśli chodzi o projekt ustawy dotyczącej składki audiowizualnej to za jego odrzuceniem była cała opozycja. Tak czy owak obecnie wszystko wskazuje na to, że zostaniemy zmuszeni do finansowania telewizji zależnej od Rady Mediów Narodowych, która to rada będzie powoływana przez Sejm, Senat i Prezydenta. 

Co szczególnie ciekawe, w Sejmie zapowiedziano "konsultacje" dotyczące projektu. Trudno tylko zrozumieć jedno - dlaczego nie skorzystano ze ścieżki rządowej, żeby przeprowadzić konsultacje przed wniesieniem ustawy do Sejmu?  Pytanie brzmi, czy będziemy mieli prawdziwe konsultacje?

Koniec paragonów papierowych?

Serwis wiadomoscihandlowe.pl poinformował, że w 2018 r. resort finansów chce rozpocząć wdrażanie nowego standardu fiskalnego, który połączy kasy fiskalne z serwerami Ministerstwa Finansów. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem elektronicznego paragonu, który ma wyeliminować tradycyjne papierowe świstki. 

Nowe rozwiązania mogą być wygodniejsze, ale nikt nie ma wątpliwości co do jednego - ministerstwu finansów chodzi o zwiększenie kontroli nad firmami. 

Unia zabroni dzieciom Facebooka? 

Ostatnio wiele gazet pisało o tym, że Unia zabroni Facebooka dzieciom. Normalnie zabroni! Inne gazety pisały, że Facebook od 16 roku życia będzie "nielegalny". To wszystko było naprawdę zabawne. 

W rzeczywistości gazety albo przepisywały newsy od siebie (dodając coraz bardziej sensacyjne interpretacje), albo opierały się na artykule Financial Timesa. Ten artykuł mówił, że osoby w wieku do 16 lat korzystające z serwisów społecznościowych będą musiały uzyskać zgody rodziców na używanie usług takich jak Facebook czy Snapchat. "Używanie za zgodą" i "zabranianie" to jednak dwie inne rzeczy. 

Niektóre gazety informowały, że będzie to wynikać z unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, ale w rzeczywistości chodziło o regulacje dotyczące ochrony danych. Sam Financial Times nie robi takiej paniki jak przepisujące od niego gazety. Zaważa, że odpowiednie praktyki trzeba będzie dopiero wypracować.

Elektronizacja służby celnej

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa celnego. Dlaczego o tym piszemy? Projekt przewiduje żę wszelka wymiana informacji między organami celnymi oraz między przedsiębiorcami a organami celnymi, a także przechowywanie tych informacji odbywać się będzie za pomocą technik elektronicznego przetwarzania danych (elektronizacja obsługi procesów celnych będzie wdrażana do końca 2020 r., co spowoduje wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów, czyli docelowo wszystkie transakcje celne i handlowe będą prowadzane elektronicznie). 

Więcej szczegółów na stronie Kancelarii Premiera.

RIAA, MPAA i serwery Megaupload

Jak donosi TorrentFreak, RIAA i MPAA nie mogą jeszcze kopiować danych z serwerów Megaupload. Organizacje branży rozrywkowej bardzo by tego chciały gdyż boją się, że zalegające dane mogą ulec zniszczeniu i to utrudni proces przeciwko Megaupload. Niestety prawnicy Megaupload podnieśli słuszny problem - skopiowanie danych przez RIAA i MPAA zaszkodziłoby prywatności użytkowników. Sędzia zdecydował, że wszystko powinno zostać tak jest jest. 

Twórcy języków bronią klingońskiego

TorrentFreak pisze także o ciekawym sporze pomiędzy twórcami Star Treka i pewnego fanowskiego spin-offa. Do sporu włączyło się stowarzyszenie Language Creation Society - organizacja non-profit promująca szczególną sztukę tworzenia języków. 

Zdaniem stowarzyszenia język klingoński zaczął żyć własnym życiem. Ludzie zaczęli się go uczyć, zaczęli tworzyć komunikaty w tym języku. Powstały grupy, dla których jest to język użytkowy. Skoro ten język stał się "żywy" to prawa autorskie stają się narzędziem do ograniczania wypowiedzi ludzi używających tego języka. Tak argumentuje LCS.  W istocie LCS podniosła znany od dawna filozoficzny problem związany z tym, że dzieło zaczyna żyć własnym życiem i wówczas jakby odrywa się od twórcy. Im ważniejsze jest to dzieło dla kultury, tym większe oderwanie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik