Stuxnet miał kilku kuzynów

29-12-2011, 11:11

Popularny wirus, który w ubiegłym roku utrudnił kontynuowanie irańskiego programu nuklearnego, był tylko jednym z kilku narzędzi tego typu - poinformowała firma Kaspersky Lab.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Zdaniem ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem Stuxnet był jedną z co najmniej pięciu aplikacji tego typu, których historia sięga 2007 roku. Narzędzie wykorzystywane do cyfrowej walki może być znacznie bardziej skomplikowane, niż początkowo uważano.

Czytaj także: Zakładniczka uwolniona dzięki Facebookowi

Według Kaspersky Lab za stworzeniem Stuxneta stoją rządy Stanów Zjednoczonych oraz Izraela, jednak ich przedstawiciele odmówili komentarza w tej sprawie. Do tej pory z wirusem wiązano również trojana Duqu, który wykradał tajne informacje, choć jak się okazuje, siatka narzędzi wykorzystywanych do prowadzenia cyfrowej wojny jest znacznie większa.

Zdaniem ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem, nowe programy takie jak Stuxnet powstają z wykorzystaniem jednej platformy, która umożliwia łatwe załączanie pożądanych modułów. To jak zestaw lego - tłumaczy Costin Raiu z Kaspersky Lab. - Możesz złożyć z nich co tylko chcesz: robota, domek albo czołg.

Obecnie nieznaną platformę nazwano "Tilded", gdyż pliki Duqu oraz Stuxneta rozpoczynały się od symbolu tyldy "~" oraz litery "d". Warto przy tym zauważyć, że do tej pory ekspertom zajmującym się bezpieczeństwem komputerowym nie udało się odnaleźć żadnego innego oprogramowania, które zbudowane byłoby z pomocą Tilded.

Czytaj także: Hakerzy mogliby zablokować linie kolejoweSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.