Sklepy internetowe na zakupach grupowych - silna kategoria?

24-01-2012, 01:49

W koszyku zakupów grupowych znajdują się już nie tylko te produkty i usługi, które można przetestować osobiście. Obok hoteli, restauracji czy SPA to sklepy internetowe coraz częściej korzystają z tej formy promocji swojej oferty - nie wszystkie jednak spełniają warunki serwisów zakupów grupowych. Od 1 stycznia tak pozyskiwać klientów nie mogą już internetowe apteki.

Wkroczenie sklepów internetowych do oferty serwisów zakupów grupowych było kwestią czasu - obecnie można korzystać z wirtualnego asortymentu, począwszy od biżuterii, przez akcesoria wyposażenia wnętrz, aż po odzież czy zabawki dla dzieci.

Kupujący wybierają spośród dwóch rodzajów kuponów zniżkowych. Pierwsze umożliwiają nabycie konkretnego przedmiotu, np. spodni narciarskich czy kompletu pościeli o połowę taniej. Drugą kategorią kuponów na zakupach grupowych są takie, które umożliwiają nabycie zniżki na zakup dowolnych przedmiotów z asortymentu, np. 50 zł zamiast 100 zł na zakupy w wirtualnej drogerii.

Weryfikacja sklepu internetowego przez serwisy zakupowe dotyczy często również takich kwestii, jak: wystarczająca liczba pracowników e-sklepu mogących obsłużyć zamówienia, minimalna wysokość zniżki udzielana przez sprzedawcę czy długość funkcjonowania w branży e-commerce.

Czytaj też: (akt.) Ktoś znowu nabija w zakupy grupowe

Do końca grudnia w serwisach zakupów grupowych z dużym zainteresowaniem użytkowników spotykały się m.in. oferty aptek internetowych. Kupony zniżkowe na zakup leków, kosmetyków czy suplementów diety były często nabywane przez grono od kilkuset do kilku tysięcy Polaków przy jednej ofercie.

Od 1 stycznia ta kategoria e-handlu zniknęła jednak ze sklepowych półek serwisów zakupów grupowych - nowa ustawa wprowadzająca zmiany w Prawie farmaceutycznym zakazuje bowiem wszelkiej działalności reklamowej tego rodzaju podmiotom.

Oferty e-sklepów są wystawiane na serwisach zakupów grupowych w kategoriach obejmujących całą Polskę, a to właśnie z niej pochodzi najwięcej sprzedanych kuponów, gdyż zakupy za pół ceny mogą tam robić wszyscy internauci bez względu na miejsce zamieszkania. Internetowi sprzedawcy dostrzegli w formule zakupów grupowych nowe możliwości nie tylko w kwestii promocji biznesu, ale również sprzedaży poza najgorętszymi okresami handlowymi. Takim był właśnie okres świąteczny.

Stąd coraz więcej sprzedawców internetowych wystawia produkty na zakupach grupowych. W okresach mniejszej podaży na zakupy w danym sklepie internetowym lepiej wystawić towar za niższą cenę, ale sprzedać go więcej. Alternatywą jest również zachęcanie do wirtualnych zakupów, oferując na nie talon za połowę ceny. Wielu e-sprzedawców dzięki takiej promocji znajduje nawet do kilku tysięcy nabywców w krótkim czasie - mówi Marta Krauze z Citeam.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930