Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sklepom nie opłaca się sprzedaż na aukcjach

11-09-2009, 10:39

Na rynku e-handlu widać objawy spowolnienia, ale na pewno nie recesji. Problemem sklepów pozostaje czas realizacji zamówień. Wartość składanych zamówień rośnie, choć nie dotyczy to aukcji internetowych, które dla sklepów nie są bardzo rentowne – wynika z raportu przygotowanego przez IAI-Shop.com.

Raport IAI-Shop.com nie jest oparty na ankietach, ale na realnych danych, pochodzących wprost z baz danych sklepów internetowych korzystających z IAI-Shop.com. Do badania wybrano sklepy, które prowadziły nieprzerwaną sprzedaż od stycznia 2008 do czerwca 2009. Dane w raporcie są prezentowane w sposób ogólny, aby uniemożliwić identyfikację wyników poszczególnych sklepów.

Lepsze pierwsze półrocze

W raporcie czytamy, że dla 70% badanych e-sklepów pierwsze półrocze 2009 roku było lepsze niż analogiczny okres w 2008. Przychody badanych sklepów  były o 32,11%. Mimo to tylko 27% badanych firm odnotowało lepsze wyniki w drugim kwartale 2009 roku niż w pierwszym.

Mediana przychodów w pierwszym półroczu wzrosła o 54% względem 1 półroczna 2008 roku. Połowa sklepów internetowych w pierwszym półroczu 2009 roku wygenerowała przychody na poziomie 163543,61 złotych wobec 106228,25 złotych w 2008 roku.

Również w przypadku odwiedzin widać wyraźny wzrost mediany. Średnia, miesięczna ilość unikalnych użytkowników w przeciętnym sklepie w czerwcu 2009 roku była o 28% wyższa niż w czerwcu 2008 roku. W tym samym czasie mediana wzrosła o 39%.

Kupujemy drożej, czekamy dłużej

Duży wzrost ilości zamówień w pierwszym kwartale 2009 roku przełożył się nie tylko na wyższe przychody, ale wydłużył również czas realizacji zamówień. Połowa zamówień realizowana jest w czasie krótszym niż cztery dni.

Nie zmieniły się ilości zamawianych towarów, co oznacza, że klienci zaczęli kupować droższe towary. Połowa realizowanych zamówień zawiera co najmniej dwa towary. Ogólnie dla całego pierwszego półrocza 2008 roku średnia wartość zamówienia wynosiła 195,67 złotych, a w 2009 roku - 206,01 złotych, co oznacza wzrost o 5,02%.

Zdaniem IAI-Shop.com zwiększenie średniej wartości zamówienia może wynikać z trzech czynników: ogólnego podniesienia poziomu cen, polityki marketingowej sklepów i wzrostu zaufania klientów.

Nierentowna sprzedaż na aukcjach

W raporcie czytamy też, że średnia wartość zamówienia z aukcji jest kilkukrotnie niższa niż zamówienia składanego w sklepie. Zdaniem autorów raportu trzeba powiedzieć wprost, że na aukcjach dobrze sprzedaje się drobnica. Przy takich zamówieniach koszt obsługi zamówienia i wysyłki towaru jest taki sam, jak przy większych zamówieniach. Dlatego takie zamówienia są mniej rentowne.

W efekcie spada procentowy udział zamówień z aukcji w ogóle zamówień sklepów liczony nie tylko ilościowo, ale też wartościowo. Sklepy internetowe coraz częściej realizują politykę istnienia na aukcjach jako formy promocji.

Więcej szczegółowych danych można znaleźć w raporcie na stronach IAI-Shop.com.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik