RIM: Nowe smartfony windują kurs akcji

31-08-2011, 07:24

Google i nowe smartfony to dwa powody, dla których akcje Research In Motion ostro rosną. W ciągu trzech tygodni zyskały blisko 50 proc., podsycając dalsze oczekiwania wobec producenta BlackBerry.

Dla Research In Motion początek tego roku nie był zbyt udany. Kwietniowa premiera tabletu PlayBook opóźniła się, gdyż firma nie była w stanie wymóc na producentach lepszego traktowania - priorytet miał Apple. Obniżenie prognoz finansowych w kwietniu, a także odejście kolejnego dyrektora firmy popchnęły inwestorów do sprzedaży akcji firmy - kurs mocno spadł. Sprzedaż smartfonów BlackBerry systematycznie rośnie, jednak zdecydowanie zbyt wolno, by utrzymać udziały w rynku.

>> Czytaj więcej: Smartfony: Nowy lider, bolesny spadek, oszałamiający wzrost

Jednym z niedawnych sukcesów było zwycięstwo w walce o patenty upadłego Nortela. RIM nabyło je za cenę 45 mld dolarów razem z Apple'em, EMC, Ericssonem, Microsoftem oraz Sony. Firma jednak i tak musi przejść bolesną restrukturyzację, której ceną będzie m.in. zwolnienie przynajmniej dwóch tysięcy osób.

Kanadyjskiej firmie pomogła decyzja Google'a o zakupie firmy Motorola Mobility. Pojawiły się bowiem obawy, że gigant IT może chcieć promować Androida jedynie u swojej spółki-córki, pozostawiając resztę producentów telefonów na lodzie. Przypomnijmy, że Samsung czy HTC opierają swoje smartfony na systemie operacyjnym Google'a. Rosnąć może więc znaczenie systemów alternatywnych.

Udana była także premiera kolejnych smartfonów z linii Bold, Torch oraz Curve. Zebrały one bardzo pozytywne recenzje, znacznie lepsze niż w przypadku PlayBooka. Nie bez znaczenia jest także bogate portfolio patentów, wśród których znajdują się takie, które dotyczą szyfrowania danych, kompresji czy synchronizacji.

Inwestorzy dają wyrazy zadowolenia z ostatnich wydarzeń dotyczących firmy. Kurs akcji pnie się nieprzerwanie od 8 sierpnia, gdy osiągnął poziom najniższy od września 2006 roku - 21,87 USD. Na giełdzie w Nowym Jorku kurs wzrósł o 3,4 proc. w piątek, 5,3 proc. w poniedziałek i kolejne 5,9 proc. we wtorek. Wczorajszy kurs zamknięcia wyniósł 32,55 USD, o 48,8 proc. więcej niż trzy tygodnie temu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031