Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Produkty w internecie mogłyby być tańsze

21-07-2010, 10:19

Coraz częściej do opinii publicznej docierają sygnały na temat prób wywierania wpływu na politykę handlową pojedynczych sklepów przez dystrybutorów. Nokaut.pl wśród 3200 sklepów przeprowadził anonimową ankietę na ten temat. Blisko 60% sklepów zetknęło się ze zjawiskiem ustalania cen przez producentów. Co więcej, ponad połowa z nich deklaruje, że gdyby nie te naciski, to mogłyby obniżyć ceny o 5 do 15%.

robot sprzątający

reklama


Narzucanie cen to zjawisko powszechne

Nokaut.pl zapytał współpracujące z nim sklepy, czy spotkały się z sytuacją, w której ceny detaliczne produktów byłyby z góry narzucane przez dystrybutora. 59% spośród 535 sklepów, które odpowiedziały na pytania, potwierdza, że spotyka się z takimi praktykami. Dotyczy to przede wszystkim sklepów oferujących produkty z kategorii takich, jak „Dom i ogród”, „Sport i hobby”, „Sprzęt RTV i foto” oraz „Dla dzieci”.

>> Czytaj też: Zubibu pozwoli założyć mobilny sklep internetowy

Mogłoby być taniej

Sonda
Jak często robisz zakupy przez internet?
  • Częściej niż raz w tygodniu
  • Raz w tygodniu
  • Raz na dwa tygodnie
  • Rzadziej niż raz na dwa tygodnie
wyniki  komentarze

73% sprzedawców, którzy spotkali się ze zjawiskiem zmowy cenowej otwarcie zadeklarowało, że gdyby nie naciski ze strony dystrybutorów, obniżyliby ceny oferowanych produktów o co najmniej 5%. Warto zauważyć, że to praktycznie 43% ankietowanych sklepów. Prawie 60% sklepów deklaruje obniżenie cen od 5 do 15%, gdyby całkowicie swobodnie mogły kształtować swoją politykę handlową.

Sposoby na niesforne sklepy

60% respondentów na pytanie „Czy zablokowano lub grożono Państwu zablokowaniem dostaw w związku z polityką cenową Państwa sklepu?” odpowiedziało twierdząco. Najczęściej wymienianymi problemami, z którymi spotykały się sklepy ze względu na oferowanie produktów w „za niskich cenach” są:

  • problemy z dostawą – 36%
  • ostrzeżenia od dostawców i zarzuty od sklepów tradycyjnych - 13%
  • gorsze warunki u dostawcy, np. brak rabatów - 13%
  • zakaz używania zdjęć produktów - 5%

Za granicą taniej

Ankieta Nokaut.pl
fot. - Ankieta Nokaut.pl
 Sklepy internetowe w poszukiwaniu niższych cen i obejścia ograniczeń zaczynają importować towar od zagranicznych dystrybutorów - przede wszystkim z Niemiec. 29% ankietowanych sklepów już dziś korzysta z oferty zagranicznych dostawców, a kolejne 13% deklaruje rozpoczęcie takiej współpracy w najbliższym czasie. Do najważniejszych argumentów przemawiających za importem produktów należą niższe ceny i brak ograniczeń dotyczących polityki sprzedaży.

>> Czytaj też: Najlepsze polskie sklepy internetowe - ranking Money.pl i Wprost

Nie wszyscy są zgodni...

Część sprzedawców ceni sobie mechanizm ustalania cen. Twierdzą, że jest to sposób na zwiększanie zysków i ograniczanie zażartej konkurencji cenowej na rzecz konkurencji jakościowej. Nie uważam, żeby zjawisko dyktowania cen przez dystrybutorów i producentów było czymś negatywnym. Wręcz przeciwnie, uważam, że to jedyny sposób, żeby dalej zarabiać. W sieci pojawiło się mnóstwo sklepów, które zbijają cenę, sprowadzając marżę do śmiesznie niskiego poziomu – tłumaczy jeden z właścicieli sklepu internetowego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E