Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą cyberprzestępców, a 1/3 nielojalnych pracowników

28-07-2010, 19:26

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wskazują, że utrzymuje się wysoki poziom zewnętrznych cyberzagrożeń czyhających na polskie firmy i instytucje. Aż 69% ankietowanych specjalistów IT potwierdziło, iż mieli z nimi do czynienia.

robot sprzątający

reklama


Sonda
Czy twoja firma padła ofiarą cyberprzestępcy?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

To wynik zbliżony do danych uzyskanych w 2008 i 2009 roku, kiedy to specjaliści IT odpowiedzieli „tak” na pytanie w ilości - odpowiednio - 70% i 71%. Stały, niezwykle wysoki poziom wskazań potwierdza jedynie, iż informatyczne zagrożenia zewnętrzne to nie wydumany, lecz zupełnie rzeczywisty problem polskich firm – twierdzi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

>> Czytaj też: Pracownicy nie mają oporów przed kradzieżą poufnych danych firmy

Zmienia się za to podejście szefów i właścicieli firm do tego typu zagadnień. Coraz częściej chcą oni wiedzieć, w jaki sposób doszło do konkretnego incydentu, jak się rozwijał, gdzie są słabe punkty. Stąd też wzrastające zainteresowanie rozwiązaniami informatyki śledczej pozwalającymi na dokładną analizę i rozłożenie na czynniki pierwsze każdego incydentu.

>> Czytaj też: Największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa firm są pracownicy

W maju br. na łamach Dziennika Internautów pisaliśmy o nieświadomych pracownikach, którzy są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa sieci firmowych, ponieważ przenoszą na pendrive’ach pliki pomiędzy komputerami wewnątrz firmy.

W drugiej części ankiety specjaliści IT byli pytani o zagrożenia wewnętrzne. Aż 32% z nich potwierdziło, iż miało do czynienia w ostatnich 12 miesiącach z przypadkami nielojalności pracowniczej, wyciekiem informacji, niszczeniem lub kradzieżą danych. W 2008 roku było tych przypadków 30%. Warto zwrócić uwagę, iż ta 1/3 to firmy, w których takie przypadki wykryto, ile zaś jest takich, w których zarząd coś podejrzewa, ale nie ma dowodów?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. Freepik