Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą cyberprzestępców, a 1/3 nielojalnych pracowników

28-07-2010, 19:26

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wskazują, że utrzymuje się wysoki poziom zewnętrznych cyberzagrożeń czyhających na polskie firmy i instytucje. Aż 69% ankietowanych specjalistów IT potwierdziło, iż mieli z nimi do czynienia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sonda
Czy twoja firma padła ofiarą cyberprzestępcy?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

To wynik zbliżony do danych uzyskanych w 2008 i 2009 roku, kiedy to specjaliści IT odpowiedzieli „tak” na pytanie w ilości - odpowiednio - 70% i 71%. Stały, niezwykle wysoki poziom wskazań potwierdza jedynie, iż informatyczne zagrożenia zewnętrzne to nie wydumany, lecz zupełnie rzeczywisty problem polskich firm – twierdzi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

>> Czytaj też: Pracownicy nie mają oporów przed kradzieżą poufnych danych firmy

Zmienia się za to podejście szefów i właścicieli firm do tego typu zagadnień. Coraz częściej chcą oni wiedzieć, w jaki sposób doszło do konkretnego incydentu, jak się rozwijał, gdzie są słabe punkty. Stąd też wzrastające zainteresowanie rozwiązaniami informatyki śledczej pozwalającymi na dokładną analizę i rozłożenie na czynniki pierwsze każdego incydentu.

>> Czytaj też: Największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa firm są pracownicy

W maju br. na łamach Dziennika Internautów pisaliśmy o nieświadomych pracownikach, którzy są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa sieci firmowych, ponieważ przenoszą na pendrive’ach pliki pomiędzy komputerami wewnątrz firmy.

W drugiej części ankiety specjaliści IT byli pytani o zagrożenia wewnętrzne. Aż 32% z nich potwierdziło, iż miało do czynienia w ostatnich 12 miesiącach z przypadkami nielojalności pracowniczej, wyciekiem informacji, niszczeniem lub kradzieżą danych. W 2008 roku było tych przypadków 30%. Warto zwrócić uwagę, iż ta 1/3 to firmy, w których takie przypadki wykryto, ile zaś jest takich, w których zarząd coś podejrzewa, ale nie ma dowodów?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.