Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nieświadomy pracownik największym zagrożeniem dla firmowych sieci

14-05-2010, 17:28

To dzięki niemu służbowe komputery są infekowane wirusami, robakami internetowymi czy programami szpiegującymi. Przyczyną ryzykownych zachowań pracowników jest brak stosownych szkoleń dotyczących polityk bezpieczeństwa. Takie wnioski płyną z badań ankietowych przeprowadzonych wśród administratorów zachodniopomorskich firm - uczestników konferencji IT Security SHOW w Szczecinie.

Zachowania pracowników, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo sieci
fot. DAGMA - Zachowania pracowników, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo sieci
Największą bolączką administratorów z województwa zachodniopomorskiego są nieodpowiedzialne zachowania pracowników, którzy narażają firmowe sieci na niebezpieczeństwo poprzez kopiowanie prywatnych plików na służbowe komputery, używanie komunikatorów internetowych, instalowanie nieznanego oprogramowania bez zgody osób zarządzających siecią, a nawet korzystanie podczas pracy z p2p. Nie powinien zatem dziwić fakt, że wśród najczęstszych problemów bezpieczeństwa IT administratorzy zachodniopomorskich firm wymieniają infekcje wirusów i robaków internetowych.

Szkolenia pracowników nt. reguł bezpieczeństwa IT
fot. DAGMA - Szkolenia pracowników nt. reguł bezpieczeństwa IT
Powyższe zachowania nie powinny mieć w ogóle miejsca, zwłaszcza że czterech na pięciu ankietowanych administratorów twierdzi, że w ich przedsiębiorstwach obowiązuje zestaw reguł i zasad określających dozwolone i zabronione działania użytkowników w sieci, czyli tzw. polityki bezpieczeństwa. Niestety obowiązujące polityki są słabo komunikowane pracownikom – jak przyznaje większość respondentów stosowne szkolenia odbywają się rzadziej niż raz w roku, przez co realnie nie odnoszą należytego skutku.

Intryguje fakt, że co drugi ankietowany wie o obowiązku szyfrowania komputerów przenośnych, zawierających dane osobowe i wynoszonych poza siedzibę firmy. Mimo tego ponad 60% badanych stwierdziło, że ich firma takich komputerów po prostu nie szyfruje.

>> Czytaj także: Własny komputer w pracy a bezpieczeństwo IT

Wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa sieci firmowej
fot. DAGMA - Wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa sieci firmowej
Ciekawy wydaje się też wykres obrazujący odpowiedzi na pytanie dotyczące wydatków przeznaczanych na zapewnienie bezpieczeństwa sieci przez firmy, w których pracują przepytywani administratorzy. Aż 71% z nich uważa są one wystarczające. W podobnym badaniu dotyczącym województwa podkarpackiego takie zdanie wyraziło zaledwie 27% administratorów.

Organizatorem badań ankietowych przeprowadzonych 17 marca br. podczas konferencji IT Security SHOW jest DAGMA, dystrybutor rozwiązań zabezpieczających takich firm, jak ESET czy Trend Micro.
Z pełnym raportem (w formacie PDF) można zapoznać się na stronie www.dagma.com.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DAGMA