Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kopanie kryptowalut: co i gdzie kopać?

27-07-2022, 10:17

Po raz pierwszy ludzie zaczęli mówić o wydobywaniu waluty cyfrowej ponad dziesięć lat temu. Od tego momentu kurs bitcoina wzrósł setki razy, a tysiące ludzi z całego świata zaczęło polować na kryptowalutę. Czym jest górnictwo i jak na nim zarabiać, przeczytaj nasz artykuł.

Pojęcie górnictwa

Słowo „górnictwo” przyszło do nas z języka angielskiego i dosłownie oznacza górnictwo. W kontekście finansów i informatyki takim „surowcem” uważa się kryptowalutę.

Górnictwo to wydobywanie waluty cyfrowej za pomocą specjalnego sprzętu.

Mówiąc językiem inżynierów blockchain, kopanie kryptowalut to łączenie bloków przechowujących informacje o zrealizowanych transakcjach. W efekcie tworzą ciągły i spójny łańcuch – blockchain.

Aby dołączyć blok, konieczne jest rozwiązanie pewnego problemu matematycznego poprzez rozszyfrowanie algorytmu kryptowaluty.

Właściwie to właśnie robią górnicy, a raczej ich specjalne urządzenia. Jeśli sprzęt znajdzie poprawną odpowiedź, jego właściciel otrzymuje nagrodę w postaci cyfrowych monet.

Jednocześnie im bardziej górnicy są nastawieni na rozwiązanie problemu, tym trudniej znaleźć właściwą odpowiedź i koszty spadają.

Metody kopania

Istnieją dwa główne sposoby kopania kryptowaluty. Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o każdym z nich.

Kopanie solo

W tym przypadku górnik sam wydobywa kryptowalutę. Samodzielnie montuje i konfiguruje sprzęt, po czym próbuje rozwiązać problem.

Kopanie kryptowalut: co i gdzie kopać?

Każdego roku trudniej jest wydobywać, więc górnicy używają mocniejszego sprzętu. Dziś tylko nieliczni korzystają z wydobycia solo, woląc łączyć się w zespoły.

Kopanie w poole

Pool (z angielskiego pool) to serwer do kolektywnego kopania.

Ta metoda wydobywania pozwala łączyć moc kilku urządzeń i szybko znajdować rozwiązania problemów. Pula opiera się na serwerze, który wysyła zadania członkom zespołu na prostszych warunkach.

Algorytmy kopania

Każda waluta cyfrowa używa własnego algorytmu szyfrowania. Celem każdego górnika jest odszyfrowanie go, przekształcenie zestawu losowych danych w uporządkowane informacje. Następnie zostanie zapisany w łańcuchu bloków.

Jednak do bezpiecznego działania łańcucha bloków samo szyfrowanie nie wystarczy. Kolejne niebezpieczeństwo polega na tym, że każdy może przymocować klocek do łańcucha. Dlatego proces ten jest również kontrolowany przez tzw. algorytmy konsensusu.

Co to jest dowód pracy (PoW)

Dosłownie przetłumaczone z angielskiego jako „dowód pracy”. Dla górnika ten termin będzie również oznaczał, że faktycznie dokonał obliczeń. Następnie pojawia się sygnał, że klocek można przymocować do łańcucha.

To właśnie ta zasada leży u podstaw Bitcoina i wielu innych walut cyfrowych.

Rodzaje gospodarstw kopania

Kiedy pojawiła się kryptowaluta, można ją było wydobywać za pomocą prostego komputera. Z biegiem czasu górnicy zaczęli ulepszać sprzęt – tak zwane rigi zajęły miejsce PC.

Różnica między komputerem domowym a platformą tkwi w komponentach sprzętowych. Jeśli w pierwszym przypadku ich rola jest równoważna, w drugim przypadku uwaga zostaje przeniesiona na moc karty wideo. Procesor, płyta główna i inne komponenty tylko wspierają jego działanie.

Z biegiem czasu wartość waluty cyfrowej znacznie wzrosła, co przyciągnęło do górnictwa jeszcze więcej osób – tak powstały farmy górnicze.

Farma górnicza to zestaw urządzeń, których moc wykorzystywana jest do wydobywania cyfrowych monet.

Dziś każdy zaostrzony mechanizm wydobywania waluty cyfrowej można nazwać farmą górniczą. Jednak wśród społeczności zawodowej zwyczajowo wyróżnia się trzy główne typy gospodarstw.

W oparciu o karty graficzne (karta graficzna)

Ta metoda jest od dawna popularna wśród górników. Jednak obecność jednej karty wideo praktycznie nie przyniosła zysku. Aby zwiększyć wydajność sprzętu, górnicy zainstalowali kilka naraz - co najmniej cztery do sześciu.

Jednocześnie karty wideo mają dla właściciela dwie niewątpliwe zalety. Po pierwsze, są dość łatwe do rekonfiguracji dla różnych algorytmów. Po drugie, w przypadku awarii zwykle mają dobrą gwarancję.

Mimo to obecnie tego typu farmy górnicze są coraz rzadziej wykorzystywane. Uzyskanie znanego bitcoina za pomocą tej metody jest prawie niemożliwe. Jednak nadal nadaje się do kopania altcoinów i innych mniej popularnych kryptowalut.

Oparty na modułach FPGA

Moduły FPGA to pierwsze programowalne urządzenia zaprojektowane specjalnie do kopania kryptowalut.

Pozwalają górnikom na ręczną zmianę konfiguracji obwodu, dostosowując go do konkretnego zadania. W tym przypadku wydobywanie bitcoinów.

Wydajność tych modułów niewiele różni się od mocy kart wideo. Ich zaletą jest to, że nie wymagają chłodzenia, w przeciwieństwie do innych rodzajów sprzętu.

Na podstawie ASIC

Urządzenie ASIC jest przeznaczone wyłącznie do kopania kryptowalut. W takim przypadku do obliczeń nie jest używany adapter wideo, ale specjalny układ. Dzięki niemu ASIC ma pewną przewagę – sprzęt „zjada” mniej prądu, co zwiększa jego wydajność.

W przypadku ASIC nie musisz samodzielnie montować sprzętu. Jednak ze względu na dużą moc urządzenie stale się przegrzewa. Aby utrzymać chłodną temperaturę na farmie górniczej, konieczne jest dokupienie dodatkowego sprzętu do chłodzenia zrębków do urządzenia.

Kolejną wadą, na którą często zwracają uwagę górnicy, jest wysoki poziom hałasu. Z tego powodu korzystanie z farmy opartej na ASIC w domu jest dość problematyczne.

Wymagania techniczne dla kopania

Kopanie na ASIC nie wymaga prawie żadnego wysiłku - wystarczy kupić sprzęt i zacząć na nim kopać kryptowalutę.

Inna sytuacja rozwija się w przypadku kopania na kartach wideo. Aby system był opłacalny, konieczne jest uwzględnienie wszystkich subtelności podczas jego montażu i konfiguracji.

Podstawą takiej farmy górniczej jest komputer z dobrym systemem chłodzenia. Zwróć szczególną uwagę na płytę główną urządzenia: powinna mieć miejsce na kilka kart wideo.

Czy można samodzielnie rozpocząć wydobycie?

Zanim zaczniesz wydobywać, naprawdę oceń swoje umiejętności. Jeśli masz trudności z montażem i demontażem jednostki systemowej komputera lub nie rozumiesz działania kart wideo, wyodrębnienie waluty cyfrowej nie będzie dla Ciebie łatwe.

Nie zapomnij o możliwościach finansowych. Co najmniej będziesz musiał wydać pieniądze na zakup sprzętu i kapitału na rozruch.

Ponadto sprzęt będzie zużywał ogromną ilość energii, więc przygotuj się z góry na wysokie rachunki za prąd.

Jeśli koszty Cię nie przerażają, możesz zacząć tworzyć farmę górniczą. Ponieważ urządzenie ASIC nie wymaga montażu, szczegółowo przeanalizujemy przykład kopania w oparciu o karty wideo.

Kup wszystkie komponenty i zmontuj urządzenie

Kupując karty wideo, zwróć uwagę na ich moc i zużycie energii. Będzie lepiej, jeśli na farmie użyjesz urządzeń tego samego typu - na przykład tylko Nvidii lub tylko AMD.

Zanim zaczniesz konfigurować sprzęt, zadbaj o stabilny Internet i sprawdź nieprzerwany dopływ prądu.

Wybierz kryptowalutę

Obecnie najpopularniejsze wśród górników to Ethereum, Ravencoin, Ergo. Moc karty wideo nie wystarcza już do wydobywania bitcoinów.

Zdecyduj się na pool

Ponieważ praca w poole uważana jest za najbardziej wydajną, skupimy się na tej metodzie kopania.

Zanim dołączysz do zespołu, upewnij się, że jest wiarygodny. Aby to zrobić, zwróć uwagę na:

  • liczba górników;
  • charakterystyka kart wideo uczestników - im są potężniejsze, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania dobrych zarobków;
  • wiek serwera - zazwyczaj na młodych basenach nie ma tak wielu uczestników, co oznacza mniejszą wydajność;
  • kolejność podziału zysku - jest on dzielony między uczestników po równo lub w zależności od wysiłku włożonego przez każdego;
  • wypłata środków - jakiej waluty używają uczestnicy i ile przepłacają za prowizję.

Zainstaluj program górniczy

Każda waluta cyfrowa wymaga własnego programu. To ona wykonuje obliczenia, wydobywając w ten sposób kryptę.

Otwórz portfel, aby przechowywać walutę cyfrową.

Nie będziesz mógł kopać, dopóki nie będziesz mieć portfela do przechowywania kryptowaluty. Będziesz go potrzebować do zdeponowania otrzymanych środków.

Czy opłaca się kopać kryptowalutę?

Jeśli zdecydujesz się spróbować swoich sił w wydobyciu, musisz wziąć pod uwagę wszystkie zagrożenia związane z tym procesem.

Najbardziej oczywistym z nich jest zmienność waluty cyfrowej. Przygotuj się na to, że ze względu na spadek kursu Twoje zyski mogą znacznie się osłabić. W takich przypadkach lepiej przeczekać trudne czasy i poczekać na moment, kiedy kryptowaluta zacznie ponownie rosnąć na rynku.

Czasami jednak sytuacja nadal się nie stabilizuje. Wtedy górnicy nie mają innego wyjścia, jak tylko sprzedać swój sprzęt, aby jakoś pokryć straty.

Kolejne ryzyko polega na tym, że Twoje urządzenie może łatwo ulec awarii. Aby powrócić do wydobywania cyfrowych monet, będziesz musiał kupić nowe, a nie najtańsze części. Możesz jednak rozwiązać ten problem po prostu wystawiając gwarancję w sklepie.

Warto wziąć pod uwagę, że górnicy stale ulepszają swój sprzęt. Oznacza to, że twoja farma wydobywcza będzie od nich gorsza pod względem mocy, a co za tym idzie, przyniesie mniejsze zyski.

Jednocześnie nie zapominaj o bezpieczeństwie cyfrowym. Jeśli dane Twojego portfela znajdują się w rękach atakujących, możesz stracić absolutnie wszystkie cyfrowe monety.

Nie wykluczaj, że farma może zostać poddana atakowi ukierunkowanemu. W takim przypadku możesz również zostać bez środków.

Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia, główne pytanie wciąż pozostaje: jak ważne jest teraz przystąpienie do górnictwa?

Z jednej strony, dzięki aktywnemu zaangażowaniu ludzi na całym świecie, zysk z kopania kryptowalut stopniowo maleje. Ale jednocześnie sprzęt wydobywczy jest stale ulepszany, co pozwala uzyskać pożądane monety cyfrowe.

Dlatego wiele będzie zależeć od tego, ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na wydobycie. Jeśli rozumiesz, że pieniądze wydane z biegiem czasu w pełni się zwrócą, to zdecydowanie warto spróbować.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031