Nieśmiały, nieatrakcyjny, bogaty mężczyzna - tak wyobrażają sobie cyberprzestępcę Polacy, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec.
reklama
Celem ankiety było sprawdzenie, jak Polacy wyobrażają sobie osoby stojące za atakami w sieci oraz czy potrafią zidentyfikować różne rodzaje cyberataków. Obraz cyberprzestępcy wyłaniający się z badania jest następujący:
Dla badanych cyberprzestępcą z pewnością nie będzie kobieta - tylko 3 proc. respondentów wskazało w tym przypadku na płeć piękną.
Jakie mogą być powody prowadzenia działalności cyberprzestępczej w sieci? Polacy wśród najważniejszych motywów wymieniają: chęć zarobienia pieniędzy (63 proc.), zemstę (38 proc.) oraz zabawę (38 proc.). Wśród ankietowanych przeważa opinia, że cyberprzestępcy działają w pojedynkę (75 proc.), a nie w zorganizowanych grupach.
Czy Polacy są świadomi cyberprzestępstw? Ponad 90 proc. badanych trafnie wskazało jako nielegalne takie aktywności, jak wysyłanie fałszywych e-maili celem wyłudzenia danych lub pieniędzy, włamanie się bądź przejęcie kontroli nad cudzym komputerem, a także infekowanie wirusem komputerów innych osób. Natomiast rozsyłanie wiadomości z obraźliwymi treściami 24 proc. respondentów nie zostało uznane za niedozwolone.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Norton by Symantec przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI w oparciu o panel internetowy na próbie 523 osób.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*