GIODO i problem z 500 plus, uchwalona ustawa o re-use. Przegląd (e)prawny, 26.02.2016

26-02-2016, 15:56

Dlaczego GIODO może mieć problem z programem 500 plus? Co z ustawą o re-use? Dlaczego uchwała Sądu Najwyższego jest problemowa dla branży call center? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

GIODO wstrzyma program 500 plus?

Wspominaliśmy już, że ustawa wprowadzająca program 500 plus zmienia także ustawę o ochronie danych. Mimo to przepisy o ochronie danych mogą wstrzymać program.  

Dr Paweł Litwiński, specjalista od ochrony danych zauważył, że uruchomienie programu będzie oznaczało konieczność zarejestrowania w krótkim czasie tysięcy zbiorów danych. - To jest sytuacja bez wyjścia. Błędne koło. Niezarejestrowanie zbiorów danych wrażliwych to przestępstwo, a zarejestrować ponad 3 tysiące zbiorów w tak krótkim czasie się nie da - mówił Paweł Litwiński w wypowiedzi dla Radia Zet

Nie ma jeszcze wyjaśnień GIODO w tej sprawie, a szkoda. Tymczasem Onet sugeruje, że wypłaty nie są uzależnione od decyzji GIODO

Ustawa o re-use uchwalona

25 lutego br. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Tym samym ustawa przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji została ostatecznie uchwalona. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Dotychczas ponownemu wykorzystywaniu podlegały jedynie informacje publiczne. Po wejściu w życie ustawy zasoby tych instytucji, które nie korzystają z ochrony praw autorskich, jak np. zdigitalizowane dzieła sztuki, reprodukcje materiałów archiwalnych czy publikacje elektroniczne, będą mogły być ponownie wykorzystywane na zasadach określonych w ustawie.

Ustawa inwigilacyjna zaskarżona

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył 18 lutego do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie nowelizacji ustawy o Policji.

Banki i call center mają problem?

Gazeta Prawna drąży temat uchwały Sąu Najwyższego, który stwierdził, że wolno nałożyć karę pieniężną na operatora za używanie dla celów marketingu bezpośredniego automatycznych systemów wywołujących bez uzyskania na to zgody abonentów. Jest to możliwe także w sytuacji, gdy operator zlecił przeprowadzenie akcji promującej innemu podmiotowi.

Zdaniem GP to orzeczenie może uderzyć w branżę call center, mimo iż pozornie jest dla niej korzystne.

Pozwy zbiorowe do poprawki

Instytucja pozwu zbiorowego miała pomagać konsumentom w walce z dużymi podmiotami. Niestety nie pomaga. W ciągu 4 lat obywatele złożyli około 170 pozwów grupowych. W spraw jest w toku, a większość została zakończona bez merytorycznej oceny. Powodem są sformalizowane i rygorystyczne przesłanki dopuszczalności pozwu grupowego. 

Rzecznik Praw Obywatelskich ustalił, że Ministerstwo Rozwoju robi przegląd rozwiązań dotyczących instytucji pozwu zbiorowego, pod kątem ewentualnej możliwości usprawnienia mechanizmu dochodzenia roszczeń przez wierzycieli z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Spory o przepisy

Forsal.pl pisze o sporze blogerki z Lidlem, a poszło o przepis kulinarny. Procesu nie będzie, ale spory o przepisy są coraz częstsze. Obecnie zakłada się, że przepis kulinarny nie jest chroniony prawem autorskim. Z drugiej strony Dziennik Internautów pisał, że... zdjęcie posiłku można uznać za naruszenie praw kucharza.

Niemiecki rząd sięga po trojany

W Niemczech od roku 2006 toczą się dyskusje na temat używania rządowych trojanów do inwigilacji. W roku 2011 ujawniono oprogramowanie tego typu. Teraz niemieckie media donoszą, że w użyciu służb będzie nowy rządowy "Bundestrojaner". Sprawa jest bardzo kontrowersyjna choćby dlatego, że teraz rząd stanie się "klientem" na rynku internetowych luk. Czy państwo może dbać o bezpieczeństwo obywateli jednocześnie świadomie wykorzystując słabości zabezpieczeń? Oto jest pytanie. 

O sprawie pisze m.in. Deutsche Welle.

Japońskie uderzenie w piratów

Japońska policja zatrzymała 44 osoby podejrzane o dzielenie się plikami w sieci. Naloty przeprowadzono w 90 miejscach. Japonia jest krajem z wyjątkowo ostrym prawem antypirackim i zatrzymanym grożą nie tylko wysokie kary, ale też więzienie. Pytanie brzmi, czy wymierzenie tych kar naprawdę będzie korzystne dla społeczeństwa?

O sprawie pisał TorrentFreakSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.