F-Secure: co nas czeka w 2012 roku?

08-12-2011, 19:05

Duża część internautów korzysta obecnie z kilku urządzeń pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, co czyni ich jednoczesne zabezpieczenie trudnym zadaniem. Według analityków firmy F-Secure w nadchodzącym 2012 roku najwięcej powodów do obaw będą mieć nadal użytkownicy produktów Microsoftu.

Windows XP wciąż ulubieńcem przestępców

W październiku 2011 niezależna organizacja statystyczna StatCounter poinformowała, że Windows 7 stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym PC na świecie. Obecnie wyprzedza Windows XP pod względem udziału w rynku, nie oznacza to jednak spadku liczby komputerów ze starszą wersją systemu.

- Wygląda na to, że mimo rozwoju systemów operacyjnych nadal jednym z najchętniej używanych jest stary Windows XP. Starsze produkty z XP na pokładzie to niestety ulubiony cel dla przestępców internetowych - przekonuje Sean Sullivan, główny doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure.

Mobilny Windows dołącza do gry

Na początku bieżącego roku Nokia ogłosiła szeroką współpracę z Microsoftem, która może w znaczny sposób zmienić rozkład sił w branży telefonii komórkowej. Fiński koncern zapowiedział odejście od własnego systemu mobilnego Symbian (najpopularniejszego wśród komórek w 2010 roku) na rzecz Windows Phone 7. Pierwsze telefony z tym systemem sygnowane przez Nokię są już dostępne na rynku.

Siłą systemu Microsoftu może być integracja ze społecznością graczy. Windows Phone nie tylko pozwala wygodnie łączyć się z kontem na Twitterze czy Facebooku, ale umożliwia też synchronizację z Xbox Live Network - siecią łączącą graczy, którzy korzystają z konsoli koncernu z Redmond. Czy ma to jednak wyłącznie pozytywny aspekt?

- Programiści mogą łatwo tworzyć aplikacje dla wszystkich obecnych wersji Windowsa, ponieważ korzystają one z .NET Framework. Pozwala to na przenoszenie aplikacji pomiędzy Windows 7, Xbox Live i Windows Phone 7. Tę możliwość mogą niedługo zacząć wykorzystywać także twórcy złośliwego oprogramowania - przestrzega Sullivan.

Zagrożenia mobilne

Niektóre z zagrożeń mobilnych, takie jak Spitmo, wzięły na cel systemy logowania europejskich banków. Jednak - co według F-Secure jest nieco zaskakujące - bankowość mobilna bardzo rzadko znajduje się na celowniku przestępców i praktycznie nie występują trojany dedykowane dla tego segmentu rynkowego. Może to być spowodowane niewielką jeszcze popularnością tabletów i ograniczonym zaufaniem do bankowości mobilnej. Według F-Secure bankowość „tabletowa” przy użyciu szyfrowanego połączenia Wi-Fi to obecnie prawdopodobnie najbezpieczniejszy sposób łączenia się z kontem online.

Do tej pory to komputery z Windowsem były najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Teraz ludzie mogą korzystać z tabletów. Pytanie, jak szybko zorientują się w tym przestępcy?

- Nie oczekujemy spadku zagrożeń na Windowsa tylko dlatego, że powstają inne systemy. Rynek nie tylko się zmienia, ale cały czas rośnie i nie mam wątpliwości, że znajdą się sprytni przestępcy, którzy będą umieli wykorzystać ten wzrost - dodaje Sean Sullivan.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930