Czym zaskoczą nas cyberprzestępcy w 2013 roku? Producenci antywirusów przewidują przyszłość

31-12-2012, 09:52

Czytając doniesienia o nowych zagrożeniach czyhających na nas w sieci, myślicie może, że gorzej już nie będzie? Otóż będzie - przekonują w swoich prognozach producenci rozwiązań zabezpieczających.

To powoli zaczyna być nudne - od wykrycia pierwszego programu atakującego popularną w danym momencie platformę mobilną producenci antywirusów niezmiennie przewidują, że w kolejnym roku nawiedzi nas inwazja mobilnych szkodników.

Inwazja mobilnych wirusów

Według analityków Trend Micro liczba wirusów uprzykrzających życie właścicielom pecetów może się zmniejszyć, ale przyrost złośliwych aplikacji atakujących Androida zrekompensuje ten trend z nawiązką. Pod koniec 2013 r. ma ich być już milion, w porównaniu z 350 tys. grasującymi obecnie. Podobnie myślą eksperci firmy ESET, którzy stawiają na kolejne odmiany mobilnych trojanów rozsyłających SMS-y na numery o podwyższonej opłacie (Polaków atakował ostatnio Boxer).

Kaspersky Lab oczekuje raczej szerszego wykorzystania luk w aplikacjach instalowanych na urządzeniach mobilnych - analitycy tej firmy prognozują więcej ataków drive-by download (realizowanych podczas przeglądania stron internetowych). Symantec zauważa natomiast, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy liczba aplikacji zawierających agresywne formy reklamy, określanych jako madware, wzrosła o 210%. W 2013 r. ma ich być jeszcze więcej.

Po świecie krąży widmo. Widmo cyberwojny

W 2012 r. paletę programów, które mogły być wykorzystywane do działań cyberwojennych, uzupełniły Flame, Gauss i miniFlame. Szacuje się, że pierwsze z wymienionych narzędzi gromadziło poufne dane swoich ofiar przez co najmniej pięć lat, zanim zostało wykryte. Niewykluczone, że w 2013 r. eksperci zidentyfikują kolejne programy tego typu.

Kaspersky Lab przewiduje, że liczba państw rozwijających własną cyberbroń w celu kradzieży informacji lub sabotowania systemów wzrośnie. Pojawi się cyfrowy ekwiwalent „wymachiwania szablą” - precyzuje Symantec - państwa, organizacje, a nawet grupy jednostek będą wykorzystywać cyberataki do zademonstrowania swojej siły. Działania te będą związane z coraz większymi stratami - ostrzega Trend Micro.

Ataki na infrastrukturę opartą na chmurze

Według ekspertów firmy ESET w 2013 r. zwiększy się prawdopodobieństwo wycieku danych przechowywanych w chmurze. Wszystko za sprawą coraz powszechniejszego wykorzystania tego typu usług, do czego przyczyniły się m.in. aparaty fotograficzne wbudowane w smartfony i tablety. Ze względu na rosnącą liczbę złośliwych aplikacji mobilnych szczególnie ryzykowne będzie używanie tych samych urządzeń zarówno do zadań prywatnych, jak i biznesowych.

Chmura może wydawać się miła i wygodna jako koncept, nie zapominajmy jednak, że mówimy tu o danych, które są przechowywane na realnych serwerach istniejących w świecie fizycznym - upomina Kaspersky Lab. Dostawcy technologii cloud computing znajdą się na celowniku przestępców po części dlatego, że istniejące zabezpieczenia nie chronią danych w chmurze tak skutecznie, jak przechowywanych w sposób tradycyjny - tłumaczą specjaliści Trend Micro.

Monetyzacja social mediów źródłem nowych zagrożeń

Mimo licznych doniesień o zagrożeniach czyhających na użytkowników sieci społecznościowych, ich zaufanie do takich usług nie spada - objawia się to m.in. podawaniem danych osobowych, kupowaniem punktów w grach czy obdarowywaniem znajomych wirtualnymi prezentami. Rosnąca tendencja do wydawania pieniędzy w serwisach społecznościowych na pewno nie umknie uwadze przestępców.

Symantec i Kaspersky Lab przewidują wzrost ataków z użyciem złośliwych aplikacji w celu wyłudzenia szczegółów dotyczących płatności oraz innych osobistych i potencjalnie cennych danych. Podawanie informacji niefinansowych może wydawać się nieszkodliwe, warto jednak wiedzieć, że przestępcy handlują nimi między sobą i łączą je z tymi zebranymi wcześniej. Tworzą dzięki temu profile, za pomocą których starają się uzyskać dostęp do innych kont użytkowników.

Jak zarabiać na Facebooku

Które przewidywania okażą się trafne, przekonamy się w najbliższej przyszłości. Chcesz wiedzieć, czy sprawdziły się zeszłoroczne prognozy? Zerknij do artykułu przygotowanego rok temu i porównaj go ze stanem faktycznym.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930