Co piąty Mac zainfekowany

26-04-2012, 19:06

Złośliwe oprogramowanie można znaleźć na zaskakująco dużej liczbie komputerów Mac - alarmuje firma Sophos. Szczególnych powodów do zadowolenia nie mają jednak również użytkownicy Windowsów.

Eksperci z firmy Sophos przygotowującej oprogramowanie antywirusowe przeanalizowali 100 tysięcy komputerów firmy Apple. Jak się okazało, 20% maszyn ma co najmniej jedną odmianę malware dla Windowsa.

Czytaj także: Apple nie radzi sobie w Chinach

Warto zauważyć, że choć złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania systemu Microsoftu jest nieszkodliwe na Macu (chyba że na komputerze zainstalowano także Windowsa), to może rozprzestrzeniać się na inne komputery. Jednocześnie zaledwie 2,7% komputerów od firmy Apple było zainfekowanych wirusami dla Mac OS X.

- Niektórzy użytkownicy Maca mogą poczuć ulgę, ponieważ istnieje siedem razy większe prawdopodobieństwo, że na ich komputerze znajdują się wirusy, trojany czy spyware przeznaczone na Windowsa. Niemniej jednak malware na Maca jest zaskakująco często spotykany - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. - To najwyższy czas, aby użytkownicy komputerów Mac zdali sobie sprawę z rosnącego problemu malware.

Popularne malware dla OS X znajdywane na Macach
fot. Sophos - Popularne malware dla OS X znajdywane na Macach
Warto przypomnieć, że najnowszy botnet Flashback, który dotknął ponad 600 tysięcy użytkowników, ale również ataki fałszywych antywirusów wyłudzających dane o kartach kredytowych, stoją na szczycie listy zagrożeń na platformie Mac.

Jak informuje CERT Polska, powołując się na dane Dr. Web, Polska z zaledwie 326 zainfekowanymi adresami IP uplasowała się na 31 miejscu w globalnym zestawieniu (0,05%) państw zagrożonych trojanem Flashback.

Czytaj także: Odporność Mac OS X na wirusy to mit


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag Windowstag OS Xtag Microsofttag malwaretag Mac OS Xtag Mac OStag Mactag botnettag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy