Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Brakuje przepisów dla e-kantorów, informacja publiczna nie dla młodych. Przegląd (e)prawny 20.08.2016

19-08-2016, 14:55

Dlaczego państwo nie radzi sobie z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Czy wiek może być przeciwwskazaniem do udzielenia informacji publicznej? Kiedy nie warto przenosić plików do kosza? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

robot sprzątający

reklama


W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

NIK o walce z praniem pieniędzy... i e-kantorach

Niby mamy ustawę antyterrorystyczną, a z drugiej strony państwo nie radzi sobie z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tak wynika z najnowszego raportu NIK. Zdaniem Izby niska jest skuteczność kontroli sprawowanej nad instytucjami, które mają obowiązek rejestrowania transakcji powyżej 15 tys. euro i podejrzanych oraz przekazywania tych danych Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

Przy okazji NIK zwróciła uwagę na ciągły brak nadzoru nad kantorami internetowymi. Izba alarmuje, że podmioty te, mimo że prowadzą działalność od 2009 r., nie są objęte żadną kontrolą w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Brak takiego nadzoru został w Ministerstwie Finansów dostrzeżony i podejmowano działania legislacyjne w celu uregulowania statusu prawnego działalności kantorowej prowadzonej przez internet, jednak problem nie został ostatecznie rozwiązany.

Informacja publiczna nie dla młodych? RPO interweniuje

Pisaliśmy w Dzienniku Internautów o sprawie Tymona Radzika, który żądał informacji publicznej nie będąc osobą pełnoletnią. 

Pan Tymon zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o włączenie się do postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (sygn. II SAB/Wa 155/16). Rzecznik zgłosił swój udział w postępowaniu, wnosząc o zobowiązanie Dyrektora NASK do rozpatrzenia wniosku skarżącego o udostępnienie informacji. WSA nie podzielił tego stanowiska i postanowieniem z dnia 7 lipca 2016 r. odrzucił skargę na bezczynność. Rzecznik, nie podzielając przedstawionych przez sąd argumentów przygotowuje skargę kasacyjną na to postanowienie. 

Śledztwo w sprawie nawoływania do zabójstwa Kaczyńskiego

W dniu 12 sierpnia 2016 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie publicznego nawoływania do zabójstwa Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na Twitterze przez jednego z użytkowników tego portalu, tj. o czyn z art. 255 par. 2 kodeksu karnego. Wpis został opublikowany w dniu 11 sierpnia 2016 roku. Komunikat o wszczęciu postępowania znalazł się na stronie Prokuratury Krajowej. 

MC i wzorcowe klauzule w umowach IT

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzorcowe klauzule umowne, które mogą być wykorzystane przez zamawiających z sektora finansów publicznych w umowach IT. Klauzule zostały opracowane na zlecenie Ministra Cyfryzacji przez zespół kancelarii MARUTA WACHTA Sp. j. pod kierownictwem mec. Marcina Maruty i mec. Bartłomieja Wachty. Wykorzystano w nich również uwagi pracowników administracji publicznej, zarówno prawników, jak i specjalistów z dziedziny IT. Dokumenty i szczegóły na stronie Ministerstwa Cyfryzacji

Przenoszenie do kosza a współpraca z władzami

Czasopismo Lege Artis ma "dwa" słowa dla tych, którzy myślą, że w czasie nieprzyjemnej kontroli można bezkarnie skasować dokument z komputera. Według Sądu Najwyższego przeniesienie przez pracownika dokumentu w wersji elektronicznej do folderu „kosz” stanowi przejaw braku współdziałania kontrolowanego przedsiębiorcy z Prezesem UOKiK w rozumieniu art. 106 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 105d ust. 1 pkt 3 UoOKiK. Szczegóły w Lege Artis. 

Rezerwacje częstotliwości na ćwierćwiecze?

Komisja Europejska ma zaproponować, żeby rezerwacje na widma radiowe były udzielane na 25 lat. Pisał o tym m.in. Reuters. Komisja Europejska może sądzić, że dłuższe rezerwacje częstotliwości przyczynią się do większej stabilności inwestycji. Z drugiej jednak strony państwa członkowskie mogą odczuwać opory przed takim oddawaniem kontroli nad bądź co bądź cennymi zasobami.

Zmiany w zarządzaniu internetem od października?

Stany Zjednoczone wciąż planują wyzbyć się obecnej kontroli nad systemem nazw internetowych. ICANN pozostanie w Los Angeles i nadal będzie robić to co robi, ale Stany Zjednoczone teoretycznie stracą dominujący głos. Sprawa wzbudza gorące dyskusje w USA. Niektórzy politycy obawiają się, że internet może być popsuty przez państwa o charakterze autorytarnym takie jak Rosja czy Chiny. Użytkownicy nie zauważą żadnych zmian... przynajmniej początkowo. O sprawie pisze m.in. BBC

Sporów o prywatność w Gmailu ciąg dalszy

Pisaliśmy już o sporze sądowym dotyczącym skanowania e-maili w Gmailu. Tego typu spory wcale się nie skończyły. Ars Technica pisze o ciekawej sprawie w ramach której sędzia Lucy Koh odrzuciła argument o skanowaniu w ramach zwykłych czynności biznesowych. Zdaniem sędzi skoro Google była w stanie porzucić takie skanowanie w ramach edukacyjnych aplikacji Google to powinna móc to zrobić w ramach "zwykłego" Gmaila. To dopiero początek sporu, ale pewne jest jedno - Google będzie musiała się zmierzyć z pozwem zbiorowym. 

MKOl kontra Periscope

Nie od dziś wiadomo, że aplikacje takie jak Periscope otwierają drogę do nowej formy piractwa. Międzynarodowy Komitet Olimpijski dobrze o tym wie. Efekty? W ciągu minionego tygodnia Periscope otrzymał wiele zgłoszeń transmisji do usunięcia. Komitetu nie obchodzi to, że wiele z tych transmisji to materiały kiepskiej jakości z kilkunastoma oglądającymi. Inna rzecz, że transmisje mogą pochodzić jednocześnie od tysięcy ludzi i trudno jest to opanować. O problemie pisze m.in. TorrentFreak.  


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E