Blokują internet przez Mahometa

20-05-2010, 16:27

Sprawy religii są w krajach muzułmańskich traktowane niezwykle poważnie. Przekonały się o tym dwa duże amerykańskie serwisy społecznościowe, do których dostęp w Pakistanie został właśnie zablokowany.

Gdy w 2005 roku duńska gazeta Jyllands-Posten opublikowała karykatury proroka Mahometa, w krajach arabskich wywołało to niemałe oburzenie. Nie dość bowiem, że islam zabrania przedstawiania wizerunku proroka, to jeszcze zrobiono to w sposób satyryczny, co odebrane zostało jako ataki religijne. Karykatury przedrukowane zostały w wielu gazetach, także polskich. Mimo żądań przeprosin pod adresem Duńczyków, ani gazeta, ani rząd w Kopenhadze nie ugięły się, podkreślając, że nie będą ograniczały wolności słowa.

>> Czytaj także: Iran blokuje Gmaila. Na zawsze 

Teraz temat powraca, jednak w elektronicznym wydaniu. W serwisie społecznościowym Facebook powstał profil, na którym zachęca się internautów do rysowania karykatur proroka Mahometa. Miał to być krok wymierzony w muzułmańskich ekstremistów. Dla równowagi jednak zamieszczano na profilu także podobizny głównych postaci buddyzmu i chrześcijaństwa.

Wczoraj pakistański sąd nakazał więc zablokowanie dostępu do całego serwisu, dotknęło to także niektóre hasła w Wikipedii.

Dzisiaj z kolei taki los spotkał serwis YouTube. Wszystko dlatego, że ma on zawierać treści obrazoburcze. Nie jest to pierwszy przypadek tego typu - w lutym 2008 roku na krótko zablokowano dostęp do YouTube, także na podstawie materiałów filmowych obraźliwych względem muzułmanów.

>> Czytaj więcej: Pakistan blokuje YouTube 

Jak podaje serwis BBC News, YouTube przygląda się sprawie i czyni starania o to, by usługę przywrócić najszybciej, jak się tylko da. Serwis podkreślił, że jest platformą wymiany poglądów, a wszelkie materiały łamiące zasady są usuwane w miarę ich zgłaszania. Facebook także dał do zrozumienia, że karykatury Mahometa nie łamią jego zasad, jednocześnie jednak przyznał, że w niektórych krajach treści takie mogą nie być do końca legalne.


Następny artykuł » zamknij

Rupert Murdoch osamotniony?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag YouTubetag Pakistantag Mahomettag Islamtag Facebooktag blokady
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy