Autonomiczne samochody nie tylko od Google

17-02-2015, 15:39

Automatyczne samochody kojarzą się z Google, ale również Oxford ma ciekawe pomysły i projekty w tym zakresie. Obejmują one zarówno małe pojazdy do transportu w mieście, jak i większe auta do jazdy w terenie.

W lipcu ubiegłego roku Dziennik Internautów informował, że Brytyjczycy są kolejnym obok Amerykanów narodem, który poważnie podchodzi do automatycznych samochodów i ma zamiar wpuszczać takie pojazdy na publiczne drogi. Trzeba też dodać, że Brytyjczycy prowadzą swoje badania nad automatycznymi samochodami i mogą się poszczycić ciekawymi pomysłami. 

LUTZ Pathfinder

W ubiegłym tygodniu centrum innowacji Transport Systems Catapult zaprezentowało ideę autonomicznych pojazdów o nazwie LUTZ Pathfinder. Nie będą to typowe autonomiczne samochody, ale raczej "gondole" do poruszania się po chodnikach i w obszarach ruchu pieszego. Idea jest taka, że użytkownik będzie wzywał taki pojazd telefonem i będzie mógł się przemieścić np. ze stacji kolejowej do centrum handlowego. Poniżej film prezentujący to rozwiązanie. 

The Bowler WildCat

Wygląda to ciekawie, ale błędem byłoby sprowadzanie brytyjskich osiągnięć do tych małych samochodzików. Oxford University już w roku 2011 prezentował pojazd autonomiczny The Bowler WildCat (na filmie poniżej). Co ciekawe, technologie z Oxfordu nie polegają na GPS, ale w dużym stopniu używają uczenia maszynowego. Pojazd buduje własną mapę, by poruszać się w miejscach, w których już wcześniej był. 

Robotyczny Nissan Leaf

Inny autonomiczny pojazd z Oxfordu to dostosowany do autonomicznej jazdy elektryczny Nissan Leaf. Był to pierwszy w UK samochód automatyczny wypuszczony na drogi za zgodą władz. Pojazd wykorzystuje mapowanie laserowe 3D, kamery i oczywiście specjalne oprogramowanie z Oxfordu.

Jak widać, rynek automatycznych może w przyszłości otworzyć wiele możliwości. Niedawno wspominaliśmy o tym, że również firma Uber interesuje się samochodową robotyką. Poza tym ciekawe projekty powstają na granicy motoryzacji tradycyjnej i zautomatyzowanej. Wspominaliśmy już kiedyś o samochodowym autopilocie oraz o systemie automatycznej nawigacji na parkingu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031